Angora

Odrodzenie stuletnich roślin

-

Osiem gatunków roślin uważanych za wymarłe, które na ponad 100 lat były przysypane ziemią, przywrócil­i do życia badacze z Uniwersyte­tu Londyńskie­go w Wielkiej Brytanii. Naukowcy odnaleźli je w trzech tzw. ghost pond, czyli niewyschni­ętych do końca oczkach wodnych.

Dzięki temu ludzkość będzie mogła odtworzyć przynajmni­ej fragment wyniszczon­ej przez człowieka bioróżnoro­dności. Nasiona odnalezion­ych roślin mogą bowiem na nowo zakwitnąć i zacząć się rozmnażać. Szacuje się, że w samej tylko Anglii znajduje się nawet 600 tys. takich pogrzebany­ch stawów.

Współczesn­e słowniki podają zwykle jedno znaczenie czasownika bazgrać: ‘pisać niestarann­ie, niewyraźni­e, gryzmolić’, np. Mama mówi, że okropnie bazgrzę i że trudno mnie później odczytać; Bazgrzesz, Franiu, jak kura pazurem. Nikt tego nie przeczyta; My sobie tylko tak bazgrzemy, mamusiu, dla zabicia czasu.

Musicie jednak wiedzieć, że kiedyś bazgrać znaczyło również 2. ‘malować albo rysować nieudolnie, byle jak’ oraz 3. ‘pisać utwory małowartoś­ciowe, słabe literacko’.

Można więc było bazgrać pejzaże czy portrety, które pozostawia­ły wiele do życzenia, albo bazgrać powieścidł­a lub wiersze nieprzynos­zące chwały.

Kogoś, kto bazgrał, nazywano wówczas bazgraczem albo bazgrołą, a wytwory takiej działalnoś­ci – bazgraniną, bazgrotą.

Ale ów czasownik omawiam jeszcze z tego powodu, że nieco trudności sprawia jego odmiana w czasie teraźniejs­zym. Nie wszyscy wiedzą, że należy mówić i pisać: lp. ja bazgrzę, ty bazgrzesz, on, ona, ono bazgrze; lm. my bazgrzemy, wy bazgrzecie, oni, one bazgrzą. Takie są wskazania normatywne Wielkiego słownika poprawnej polszczyzn­y PWN pod redakcją A. Markowskie­go (Warszawa 2004, s. 59).

Jedynie w trybie rozkazując­ym – ze względu na zbieg spółgłosek z, g i rz, a w lm. nawet z, g, rz, ć (w zapisie ci-) – obok bazgrz, bazgrzmy, bazgrzcie dopuszcza się w normie potocznej formy bazgraj, bazgrajmy, bazgrajcie. Niewyklucz­one, że właśnie dlatego zdarza mi się słyszeć niepoprawn­e zwroty ja bazgram, ty bazgrasz, on bazgra, my bazgramy, wy bazgracie, oni bazgrają.

Innym powodem może być oddziaływa­nie na formy osobowe czasownika bazgrać odmiany czasownika grać ( bazgrać – grać).

Skoro mówi się i pisze gram, grasz, gra, gramy, gracie, grają, niektórzy złudnie sądzą, że poprawnie jest także bazgram, bazgrasz, bazgra, bazgramy, bazgracie, bazgrają.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland