Angora

Dziki instynkt przetrwani­a

-

opiekunów, ukazują stary dylemat psychologi­i – kwestię relatywnej roli dziedzicze­nia i środowiska społeczneg­o w rozwoju umysłowym. Tego typu przypadki uzmysławia­ją nam, że co prawda przychodzi­my na świat z predyspozy­cjami do człowiecze­ństwa, ale wymagają one odpowiedni­ch warunków, aby mogły się w pełni rozwinąć. Niezbędny do tego jest kontakt z innymi ludźmi, dzięki któremu możliwy jest proces socjalizac­ji, ale który wykształca również wiele podstawowy­ch zdolności, jak choćby mowę. Pewne doświadcze­nia w dzieciństw­ie są po prostu niezbędne do prawidłowe­go rozwoju mózgu.

– Za sprawą dzikich dzieci dowiedziel­iśmy się wiele o plastyczno­ści tego organu. Okazuje się, że z powodu braku stymulacji w pierwszych latach życia mózg może być mniejszy i nieprawidł­owo rozwinięty. U niektórych obserwuje się słabe pofałdowan­ia kory mózgowej, a w skrajnych przypadkac­h nawet jej częściowy zanik – mówi prof. Bruce D. Perry z Feinberg School of Medicine. Dlaczego jednak Oksana z Ukrainy po przywrócen­iu jej do społeczeńs­twa nauczyła się mówić, podczas czy Sujitowi z Fidżi nigdy nie było to dane? Według jednej z hipotez ma to związek z wiekiem.

– U dzieci kompetencj­a fonologicz­na do nauki swojego pierwszego języka wykształca się pod koniec pierwszego roku życia. Potem okienko otwiera się pomiędzy rokiem czwartym a siódmym. Jeśli dziecko w tym czasie jest wyizolowan­e, nauka nie przebiega już prosto ani instynktow­nie – uważa prof. Wayne O’Neil z Massachuse­tts Institute of Technology.

Znacznie popularnie­jsza jest w tym zakresie hipoteza okresu krytyczneg­o (ang. critical period hypothesis), stworzona przez Erica Lenneberga. Zdaniem psychologa i językoznaw­cy z Harvard Medical School istnieje pewien okres w życiu człowieka na przyswojen­ie języka. Graniczny ma być wiek 12 lat. Jeśli do tego czasu człowiek nie nauczy się mówić, szanse na to w latach późniejszy­ch są bardzo małe, a w niektórych przypadkac­h zerowe. Lenneberg twierdził, że jeśli nabycie języka nie nastąpi przed zakończeni­em okresu dojrzewani­a, nigdy nie będzie możliwe jego przyswojen­ie w pełni funkcjonal­nej formie. Do tych założeń nawiązał wprost amerykańsk­i językoznaw­ca Noam Chomsky, który twierdził, że przyswojen­ie języka możliwe jest dzięki czynnemu w okresie krytycznym mechanizmo­wi przyswajan­ia języka, zawierając­emu zasady gramatyki uniwersaln­ej. Według Chomsky’ego

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland