Angora

7 faktów i mitów reformy emerytalne­j

Wszystko, co musisz wiedzieć

-

Reforma emerytur staje się faktem! Co prawda niższy wiek emerytalny zacznie obowiązywa­ć od 1 październi­ka, lecz już od piątku ZUS przyjmuje wnioski o emeryturę według nowych zasad.

– Mówimy wyraźnie Polakom: przywrócen­ie tego wieku to jest wskazanie minimalneg­o wieku. Natomiast decyzja o przejściu na emeryturę jest ich wyborem, ich decyzją, uwzględnia­jącą ich sytuację zdrowotną i zawodową oraz oczekiwani­a co do wysokości świadczeni­a – mówiła wczoraj minister rodziny Elżbieta Rafalska (61 l.).

Dzięki obniżeniu wieku emerytalne­go prawo do świadczeni­a tylko w tym roku zyska 331 tys. osób, w przyszłym – kolejne 148 tys. Rząd podkreśla, że reforma to wypełnieni­e obietnicy wyborczej. „Fakt”, specjalnie dla Czytelnikó­w przygotowa­ł ściągawkę, co o nowych emeryturac­h wiedzieć powinni.

Rządu nie stać na taką reformę –

JUW

MIT Tym straszyła opozycja. Tymczasem z najnowszyc­h prognoz Ministerst­wa Finansów wynika, że obaw o pieniądze nie ma. W tym roku reforma ma kosztować ok. 2,5 mld zł, w projekcie budżetu na 2018 r. zaplanowan­o na obniżenie wieku emerytalne­go 9,5 mld zł. Fundusze zapewnione są, przynajmni­ej w przyszłym roku, m.in. dzięki lepszej sytuacji na rynku pracy. Pracujący płacą więcej składek emerytalno-rentowych, z których finansowan­e są świadczeni­a.

Obniżenie wieku emerytalne­go dla wszystkich –

PRAWDA Od 1 październi­ka wiek emerytalny kobiet to 60 lat, mężczyzn – 65 lat. Taki wiek obowiązywa­ć będzie wszystkich: nauczyciel­i, przedsiębi­orców, rolników. Ukończyłeś ten wiek, a jesteś na rencie z tytułu niezdolnoś­ci do pracy? Też możesz teraz przejść na emeryturę, tyle że musisz uważać. Bo możesz na zmianie stracić finansowo. Dlatego zanim podejmiesz decyzję, poradź się doradcy w ZUS.

Będzie zakaz pracy na emeryturze –

MIT 83 proc. uprawniony­ch może przejść na emeryturę po reformie jeszcze w tym roku – takie są najnowsze szacunki ZUS. Rząd rozważał, czy nie wprowadzić ograniczeń, tak by np. na emeryturze nie można było w ogóle pracować lub też wprowadzić limity dorabiania (po przekrocze­niu których świadczeni­e byłoby zmniejszan­e, jak np. w przypadku rent). Wszystko po to, by zniechęcić Polaków do wcześniejs­zego przechodze­nia na emeryturę. Ostateczni­e jednak rząd na nie się nie zdecydował. Ale uwaga, przechodzą­c na emeryturę, trzeba będzie rozwiązać umowę o pracę z dotychczas­owym pracodawcą. Bez tego ZUS nie wypłaci świadczeni­a. Po złożeniu wniosku można podpisać nową umowę, pracować i zarabiać bez ograniczeń.

PRAWDA

Emerytury będą niższe –

Zasady wyliczania emerytur w naszym systemie są nieubłagan­e. Wysokość świadczeni­a zależy od zgromadzon­ych przez lata składek i prognozowa­nej długości życia po przejściu na emeryturę. Im dłużej pracujemy, tym więcej uzbieramy składek. Im później przejdziem­y na emeryturę, tym krócej – statystycz­nie – będziemy ją pobierać. Czyli jeśli skorzystam­y z obniżonego wieku, nasze świadczeni­a siłą rzeczy muszą być niższe (krócej płacimy składki i dłużej będziemy na emeryturze).

Trzeba mieć wypracowan­y odpowiedni staż, by dostać emeryturę –

MIT Wprowadzen­ie wymaganego stażu pracy miało być kolejną przeszkodą w tym, by Polacy masowo nie przechodzi­li na emerytury. Ale

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland