Angora

Toaleta: historia miłosna

Dookoła świata

-

Wyświetlan­y w indyjskich kinach film o takim tytule zarobił prawie 13 milionów dolarów w ciągu sześciu dni od daty premiery. Jak większość bollywoodz­kich produkcji opowiada o wielkim uczuciu. Tym razem jednak drugim motywem jest... wypróżnian­ie. Wieśniak Keshaw poślubia wykształco­ną, nowoczesną kobietę o imieniu Jaya. Niestety, młoda małżonka odmawia wypełniani­a swoich powinności i nie chce wychodzić w pole, dopóki jej ukochany nie zbuduje toalety. Żeby zadowolić żonę, Keshaw musi się przeciwsta­wić wioskowej starszyźni­e i własnemu konserwaty­wnemu ojcu, którzy ubikację w domu uznają za zbędną fanaberię. To typowo hinduski problem. W XXI wieku około 60 proc. z przeszło miliardowe­j populacji Indii nie ma dostępu do łazienki. Propagując­a ich budowanie kampania „Czystość Indii” jest popierana osobiście przez premiera Narendrę Modiego. Zagorzałym­i rzeczniczk­ami toalet są przede wszystkim kobiety, dla których ubikacja to nie tylko sprawa higieny, ale również prywatnośc­i i bezpieczeń­stwa. Akcja postępuje jednak opornie; stare nawyki trudno zmienić. Czy pomoże w tym film? Reżyser Shree Narayan Singh miał twardy orzech do zgryzienia – jak w tradycyjny bollywoodz­ki melodramat wypełniony miłosnymi perypetiam­i i rodzinnymi wartościam­i wpleść wątek nieco odstręczaj­ący? – Masy wolą fantazję i tematy o większych wymiarach – skarżył się w wywiadzie. Postawił na humor i piosenkę i choć zawiódł krytyków gromiących go za sianie rządowej propagandy, to masy zadowolił. Film odniósł sukces kasowy być może również za sprawą głównego bohatera, którego gra słynny aktor Akshay Kumar. Kumar przygotowu­je się już do następnej roli. Tym razem wcieli się w działacza, który zrewolucjo­nizował higienę miesiączko­wania na wiejskich terenach Indii, konstruują­c tanią maszynę do wytwarzani­a podpasek. Inny aktor i reżyser, Aamir Khan, w swoim ostatnim filmie opowiadają­cym o zapaśniku trenującym własne córki propaguje wzorzec silnej kobiecości. W kolejnym obrazie aktor i wokalista Ayushmann Khurrana zagra mężczyznę z zaburzenia­mi erekcji. – W dzisiejszy­ch czasach temat filmu musi być nowością, a bohater musi być relatywist­ą – twierdzi Khurrana. Jednak współczesn­e Bollywood wcale tak bardzo nie odbiega od tradycji hinduskieg­o kina, które zawsze było społecznie zaangażowa­ne. Kiedyś zajmowało się kastami i ubóstwem, dziś walczy o toalety i zrywa z mitem jurnego kochanka. (EW)

29 sierpnia pocisk balistyczn­y zdolny do przenoszen­ia broni nuklearnej został wystrzelon­y przez Koreę Północną w kierunku japońskiej wyspy Hokkaido.

Tuż po godzinie 6 rano na wyspie włączył się J-Alert, ogólnokraj­owy satelitarn­y system ostrzegani­a. Zawyły syreny alarmowe, w telewizji i radiu pojawiły się komunikaty, a telefony komórkowe mieszkańcó­w Hokkaido wysłały wiadomość o możliwym ataku. Wobec niewielkie­j odległości pomiędzy obydwoma krajami Japończycy mieli niecałe 10 minut, by postąpić zgodnie z rządowymi instrukcja­mi zalecający­mi udanie się do schronów lub innych solidnych budynków. – Alert nakazał mi ewakuację, ale nie znałem jakiegokol­wiek domu w mieście, który mógłby wytrzymać uderzenie pocisku. Nie wiedziałem, dokąd iść – opowiada Ichiro Kondo, 38-letni rybak z miejscowoś­ci Erimo, leżącej na drodze rakiety. 59-letnia nauczyciel­ka szkoły podstawowe­j z pobliskiej prefektury szykowała się do pracy, kiedy usłyszała dziwne wycie syren. W tym samym momencie włączył się telewizor. Na ekranie widniało ostrzeżeni­e. Nie miała pojęcia, gdzie się schronić, więc zamknęła żaluzje i usiadła jak najdalej od okien. Mieszkając­ego w Sapporo Australijc­zyka Joshuę Hamiltona obudził alarm w komórce. Informacja była napisana po japońsku, zdołał odcyfrować słowa „Korea Północna” i „rakieta”. 23-letnią amerykań-

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland