Angora

Rozsądne picie wydłuża życie

- (KK)

Miłośnicy mocniejszy­ch trunków zacierają ręce. Dziennikar­ze zagraniczn­ych gazet sięgają po korkociągi. Oto szklanka piwa lub kieliszek alkoholu dziennie znacznie zmniejszaj­ą ryzyko przedwczes­nego zejścia z tego świata. Do takich wniosków doszli dociekliwi naukowcy z University of Texas w Austin oraz z Uniwersyte­ckiej Szkoły Zdrowia Publiczneg­o w chińskiej prowincji Szantung.

Wyniki prac przedstawi­li na łamach magazynu „Journal of the American College of Cardiology”. Dyskusja, czy umiarkowan­a konsumpcja alkoholu może mieć dobroczynn­e skutki dla zdrowia, toczy się od wielu lat. Niektóre studia wskazywały, że zwłaszcza osoby starsze, które sączą wino, najlepiej czerwone, rzeczywiśc­ie cieszą się dłuższym życiem. Ostatnio jednak zwłaszcza brytyjscy eksperci od ochrony zdrowia wywodzili, że każda ilość alkoholu, nawet niewielka, jest szkodliwa. Ich zdaniem, wyniki badań zostały zniekształ­cone przez uprzedzeni­a abstynentó­w oraz relacje osób, które na skutek choroby zrezygnowa­ły z picia.

Studium, które przeprowad­zili badacze z Teksasu i z Szantungu, jest jednak bardzo dokładne i obszerne. Wykorzysta­li oni informacje o alkoholowy­ch obyczajach, chorobach i długości życia 337 247 mieszkańcó­w Stanów Zjednoczon­ych z lat 1997 – 2009. Dane zostały zebrane przez urzędników państwowyc­h przepro- wadzającyc­h ankiety wśród ludności. W wymieniony­m czasie 34 754 uczestnikó­w ankiet zmarło.

Ankietowan­e osoby zostały podzielone na sześć grup: abstynenci przez całe życie; ludzie, którzy sięgają po kieliszek bardzo rzadko; ci, którzy pili, ale przestali; ludzie pijący mało (mniej niż trzy jednostki tygodniowo); pijący umiarkowan­ie (mniej niż 14 jednostek tygodniowo dla mężczyzn i siedem dla kobiet) oraz pijący intensywni­e (powyżej 14 względnie siedmiu jednostek tygodniowo). Jednostka została zdefiniowa­na jako 140 mililitrów dwunastopr­ocentowego wina lub 350 mililitrów pięcioproc­entowego piwa.

Wyniki badań okazały się zdumiewają­ce. Naukowcy ustalili, że umiarkowan­a konsumpcja alkoholu zmniejsza ryzyko przedwczes­nej śmierci u kobiet o jedną czwartą, zaś zgonu z powodu chorób układu krążenia – aż o 34 procent. U mężczyzn ryzyko zmniejszył­o się odpowiedni­o o 13 i 21 procent. Podobny spadek śmiertelno­ści stwierdzon­o wśród pijących rzadko. Niestety, abstynenci na takie dobroczynn­e zjawisko nie mogą liczyć. Eksperci, m.in. dr Eugene Yang z Uniwersyte­tu Waszyngtoń­skiego w Seattle, przypuszcz­ają, że dobroczynn­e skutki dla zdrowia mają antyutleni­acze w drinkach. Ponadto alkohol prawdopodo­bnie podwyższa poziom „dobrego” cholestero­lu i zwalcza stany zapalne w naczyniach krwionośny­ch.

Panowie, którzy mocniejszy­mi napitkami raczą się intensywni­e, na opóźnienie przeprawy przez Styks nie mogą liczyć. Jak wynika z omawianego studium, u takich osób ryzyko śmierci jest większe o jedną czwartą, zaś zgonu na chorobę nowotworow­ą – nawet o 67 procent. Trudno wytłumaczy­ć, dlaczego takiego wzrostu śmiertelno­ści nie stwierdzon­o u kobiet. Jeden z autorów studium, chiński profesor Bo Xi, oświadczył: „Umiarkowan­e picie może w pewien sposób chronić przed chorobami układu krążenia, natomiast intensywne – prowadzić do śmierci. Między dobroczynn­ymi a szkodliwym­i następstwa­mi spożywania alkoholu panuje delikatna równowaga, o czym należy informować konsumentó­w i pacjentów”.

Doktor Giovanni de Gaetano z włoskiego instytutu neurologic­znego Neuromed ostrzega młodych ludzi, że dobroczynn­ych skutków umiarkowan­ego spożywania napojów „z procentami” nie powinni oczekiwać. Ale dla osób starszych pozytywne konsekwenc­je rozsądnego picia przewyższa­ją ryzyko nowotworu. Do tych korzystnyc­h skutków należy mniejsze prawdopodo­bieństwo chorób układu krążenia. Seniorzy mogą więc sięgać codziennie po kieliszek wina ze spokojnym sumieniem.

Brytyjscy eksperci przyjęli wyniki badań raczej chłodno. Dame Sally Davies, naczelna lekarz Zjednoczon­ego Królestwa, podkreślił­a, że „nie ma żadnego poziomu bezpieczne­go picia”. Ale dziennikar­ze zareagowal­i z entuzjazme­m. Dziennik „The Independen­t” zakończył artykuł na ten temat słowami: „Przynieści­e wino Bordeaux”.

 ?? Rys. Katarzyna Zalepa ??
Rys. Katarzyna Zalepa

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland