„Jubilite” – magiczna lampa

Ma rozbudzić w dziewczynkach zainteresowanie techniką

Angora - - Różności Zaprosili Nas -

Magiczna lampa „Jubilite” to sprytny wynalazek stworzony przez naukowców z MIT (Massachusetts Institute of Technology) specjalnie dla dziewczynek. Uczeni mają nadzieję, że dzięki temu w przyszłości chętniej będą one wybierały studia w dziedzinach określanych jako STEM (science, technology, engineering and math, czyli wiedza, technika, inżynieria i matematyka). Z badań wynika bowiem, że na tych kierunkach kobiety stanowią mniejszość.

Zestaw „Jubilite Dance Party Lamp” pozwala na dużą kreatywność i twórcze działanie podczas konstruowania własnego, oryginalnego oświetlenia i modyfikowania go tak, aby rzucany przez urządzenie blask był niepowtarzalny. Daje możliwość zaprogramowa- nia wielobarwnego spektaklu iluminacji w taki sposób, żeby własny pokój zmienił się w dyskotekową salę.

Około 900 bezpańskich psów mieszkających w okolicach elektrowni jądrowej w Czarnobylu pomaga naukowcom i ekspertom z całego świata w przeprowadzaniu badań z zakresu szkodliwego promieniowania w ramach akcji „The Dogs of Chernobyl”. Wiele z nich jest bowiem potomkami zwierząt domowych pozostawionych przez ewakuowanych ludzi podczas nuklearnej katastrofy w 1986 roku. Części czworonogów wszczepiono nadajniki GPS w celu lepszego ich zlokalizowania i śledzenia, jak daleko zapuszczają się do tzw. strefy wykluczenia, czyli miejsca najbardziej napromieniowanego. Następnie specjalnymi urządzeniami sprawdza się, czy ich ciała zostały poddane szkodliwemu działaniu promieni i w jakim stopniu. W prowizorycznie stworzonej klinice weterynaryjnej psy są badane, odbie- rane są porody, a nawet przeprowadzane operacje ratujące życie. W ramach międzynarodowego przedsięwzięcia futrzaki są szczepione przeciwko pasożytom i chorobom, w tym przeciw wściekliźnie.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.