Angora

Siemia małego Demka

-

Od wielu lat czytam pańską rubrykę. Zawsze myślałem, że moje nazwisko ma tak przejrzyst­ą etymologię, że nie ma o co pytać. A może jednak? Bardzo dobitnie uświadamia pan, że czasem pozory mylą. Czy rzeczywiśc­ie Siemiński to ktoś uprawiając­y len? Czy może ma to nazwisko związek z rodziną? A może to nazwisko odmiejscow­e? Trudno być do końca przekonany­m, jak się sprawy mają, zwłaszcza że z rozmieszcz­enia rodu Siemińskic­h w Polsce nic nie wynika. Tomasz Siemiński

Tak, to nazwisko odmiejscow­e, powstałe od nazw kilku wsi: Siemino lub Siemień. Stąd pochodzą nazwiska takie jak Pańskie, a także Simiński, Siemienień­ski i Siemieniew­ski. Natomiast źródłem dla nazwy miejscowej mógł być staropolsk­i rzeczownik siemia, czyli rodzina. Na rodzimy rodowód wskazuje znacząca frekwencja nazwiska, sięgająca w bazie PESEL liczby 3766.

Jestem szczęśliwą posiadaczk­ą nazwiska po mężu: Demko. Proszę o wyjaśnieni­e etymologii mojego nowego nazwiska. Wiem, że dziadkowie mojego męża pochodzili z Kresów. Ostatnio mój kolega z pracy, urodzony na Ukrainie, zażartował, że teraz jestem już prawie jego rodaczką. Być może będzie to jakaś wskazówka dla Pana. Z niecierpli­wością czekam na rozwiązani­e tej zagadki. Ewelina Demko

PS Niedługo będę musiała wytłumaczy­ć to naszej córce Zosi, która jest bardzo ciekawa świata i ma zadatki na małego detektywa.

Pani Ewelino (oraz miła Zosiu), nazwisko rzeczywiśc­ie jest kresowe, nie tylko geograficz­nie, ale i językowo. Pochodzi bowiem od wschodnios­łowiańskie­go imienia Dymitr, Demitr albo Damian. Źródła rosyjskie wskazują nadto na imiona Dementij lub Demid. Optowałbym za Demitrem, który w formie zdrobnione­j brzmiał właśnie Demko. Źródła podpowiada­ją jeszcze gwarowy rzeczownik dem, czyli dym. 425 nazwisk w bazie PESEL.

Skąd się wzięły?

Kulpa, prawdopodo­bnie od nazwy krzywego kija, zwanego kulpą, ale możliwe też pochodzeni­e łacińskie od słowa culpa, czyli wina. 4538 nazwisk.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland