Siemia małego Demka

Angora - - Podstępne Słówka Ojczyzna Polszczyzna -

Od wielu lat czytam pańską rubrykę. Zawsze myślałem, że moje nazwisko ma tak przejrzystą etymologię, że nie ma o co pytać. A może jednak? Bardzo dobitnie uświadamia pan, że czasem pozory mylą. Czy rzeczywiście Siemiński to ktoś uprawiający len? Czy może ma to nazwisko związek z rodziną? A może to nazwisko odmiejscowe? Trudno być do końca przekonanym, jak się sprawy mają, zwłaszcza że z rozmieszczenia rodu Siemińskich w Polsce nic nie wynika. Tomasz Siemiński

Tak, to nazwisko odmiejscowe, powstałe od nazw kilku wsi: Siemino lub Siemień. Stąd pochodzą nazwiska takie jak Pańskie, a także Simiński, Siemienieński i Siemieniewski. Natomiast źródłem dla nazwy miejscowej mógł być staropolski rzeczownik siemia, czyli rodzina. Na rodzimy rodowód wskazuje znacząca frekwencja nazwiska, sięgająca w bazie PESEL liczby 3766.

Jestem szczęśliwą posiadaczką nazwiska po mężu: Demko. Proszę o wyjaśnienie etymologii mojego nowego nazwiska. Wiem, że dziadkowie mojego męża pochodzili z Kresów. Ostatnio mój kolega z pracy, urodzony na Ukrainie, zażartował, że teraz jestem już prawie jego rodaczką. Być może będzie to jakaś wskazówka dla Pana. Z niecierpliwością czekam na rozwiązanie tej zagadki. Ewelina Demko

PS Niedługo będę musiała wytłumaczyć to naszej córce Zosi, która jest bardzo ciekawa świata i ma zadatki na małego detektywa.

Pani Ewelino (oraz miła Zosiu), nazwisko rzeczywiście jest kresowe, nie tylko geograficznie, ale i językowo. Pochodzi bowiem od wschodniosłowiańskiego imienia Dymitr, Demitr albo Damian. Źródła rosyjskie wskazują nadto na imiona Dementij lub Demid. Optowałbym za Demitrem, który w formie zdrobnionej brzmiał właśnie Demko. Źródła podpowiadają jeszcze gwarowy rzeczownik dem, czyli dym. 425 nazwisk w bazie PESEL.

Skąd się wzięły?

Kulpa, prawdopodobnie od nazwy krzywego kija, zwanego kulpą, ale możliwe też pochodzenie łacińskie od słowa culpa, czyli wina. 4538 nazwisk.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.