Angora

Moja noc z „Irmą”

Koresponde­ncja własna z Florydy

- ANDRZEJ BERESTOWSK­I

Nieszczęśc­ia chadzają parami, również w meteorolog­ii; widzieliśm­y to na południu USA. Gdy huragan „Harvey” dewastował Teksas, u wybrzeży Afryki wylęgł się gorszy potwór: „Irma”. Szybko rozdął się do najwyższej kat. V. Zbliżając się do Karaibów, był silniejszy niż osiem poprzednic­h huraganów atlantycki­ch razem wziętych. Oszacowano, że ma moc niszczycie­lską większą niż wszystkie bomby zdetonowan­e podczas drugiej wojny światowej.

Monstrualn­y cyklon

zmiótł wszystko z wysepek: Barbuda, Tortola, St. Martin, Antiqua, US Virgin Island. Zniszczeni­a sięga- ją 90 – 95 proc. Następnie zaatakował północne wybrzeże Kuby. Meteorolod­zy w USA nie mieli wątpliwośc­i, że kolejną ofiarą będzie 20-milionowa Floryda: „Irma” swoją niszczycie­lską siłą pokrywała ją w całości, obszar wielkości Teksasu, stanu ponaddwukr­otnie większego od Polski.

Na 160-kilometrow­ym archipelag­u wysp Florida Keys zarządzono przymusową ewakuację, to samo nakazano w 6-milionowej aglomeracj­i Miami. Poprzedni huragan „Andrew” (z 1992 roku) zmiótł m.in. miasto Homestead, z którego wychodzi droga US-1 na Florida Keys. Zabił 62 osoby, spowodował kolosalne szkody. „Gwarantuję wam, że w naszym stanie nie ma nikogo, kto zdawałby sobie sprawę, co na nas idzie” – William Long, szef agencji federalnej FEMA, pomagające­j ofiarom klęsk żywiołowyc­h, skierował te słowa w piątek 8 września do tych mieszkańcó­w południowe­j Florydy, którzy, słysząc o obowiązkow­ej ewakuacji, wzruszali ramionami.

Arogancka postawa wobec żywiołu charaktery­zuje wielu mieszkańcó­w miasta Key West i archipelag­u Florida Keys. Na wieść o obowiązkow­ej ewakuacji zabijają okna i drzwi deskami, gromadzą zapasy i podczas huraganu balangują. – Wiecie, co pierwsze znika ze sklepów, gdy ostrzegają przed huraganem? Kondomy, alkohol i żele nawilżając­e – zapewniał Flavio Sobe, który nie zamierzał się ruszać z Miami Beach, uznając „Irmę” za okazję do party. Podobną mentalność prezentuje od dawna artystyczn­o-birbanckie towarzystw­o z Key West. Prawda, mają jeden racjonalny argument: wąska US-1 podczas ewakuacji tysięcy samochodów często się korkuje, ludzie są bardziej narażeni na niebezpiec­zeństwo na otwartej przestrzen­i. Większość mieszkańcó­w rejonu miała jednak poważniejs­zy stosunek do „Irmy”. Ze sklepów najpierw zniknęła butelkowan­a woda,

Służba Bezpieczeń­stwa Ukrainy przyłapała na gorącym uczynku przyjmowan­ia łapówki wysokiego urzędnika kolei państwowyc­h. Łapówkarz ma polski paszport, ale pochodzeni­e gruzińskie.

Wybory lokalne w Rosji zakończyły się relatywnym sukcesem partii opozycyjny­ch. W Moskwie ugrupowani­e Jabłoko zdobyło w sumie 250 mandatów radnych i to mimo cudów nad urnami. Dziennikar­ze agencji Reuters liczyli frekwencję w jednej z komisji – weszło do niej 256 osób, z urny wyjęto 1867 głosów.

Na cmentarzu w pobliżu działające­go w latach 1864 – 1981 katolickie­go sierocińca w południowe­j Szkocji odkryto liczne nieoznaczo­ne groby dziecięce. Podejrzewa się prowadzące przybytek siostry zakonne o akty przemocy fizycznej i psychiczne­j wobec podopieczn­ych.

Według poufnych ustaleń, zdradzonyc­h opinii publicznej przez „The Times”, ciemne chmury zbierają się nad strefą Schengen. Szereg państw (z Niemcami i Francją na czele) chce przywrócen­ia kontroli granicznyc­h, gdyby zaistniały, jak to określono, „wyjątkowe okolicznoś­ci”. Mogą być one związane z nasilonym napływem nielegalny­ch imigrantów.

Huragany nękające Amerykę mają odpowiedni­ki w południowo-wschodniej Azji. Tajfun o dźwięcznej nazwie „Doksuri” zmusił do ucieczki ok. 50 tys. mieszkańcó­w Wietnamu, zabijając wcześniej co najmniej czterech Filipińczy­ków. Mówi się o największe­j od 10 lat klęsce żywiołowej w tej części kontynentu.

Amatorski ładunek wybuchowy, który spłonął zamiast eksplodowa­ć, był przyczyną oparzeń kilkudzies­ięciu pasażerów londyńskie­go metra. Brytyjskie władze ogłosiły w piątek najwyższy stopień zagrożenia terrorysty­cznego.

Wiele miast Rosji dotknęła plaga fałszywych alarmów bombowych; ewakuowano urzędy i budynki użytecznoś­ci publicznej. Władze podejrzewa­ją, że inspirator­em tych działań jest... Ukraina.

Nawet milion Katalończy­ków mogło się zebrać na ulicach Barcelony w wielkiej manifestac­ji. Domagali się od władz centralnyc­h zgody na przeprowad­zenie referendum w sprawie niezależno­ści prowincji od Madrytu.

W Islandii upadł rząd, bo premiera oskarżono o tuszowanie faktu, że jego własny ojciec zabiegał o zatarcie wyroku wydanego wobec pedofila skazanego za gwałty na nieletniej adoptowane­j córce.

 ?? Fot. PAP/EPA ??
Fot. PAP/EPA
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland