Angora

Dojrzały wiek to atut

Fundusze Europejski­e wspierają osoby po 50. roku życia.

- AGNIESZKA LEWANDOWSK­A

Osoby po pięćdziesi­ątce znajdują się w niezwykłej sytuacji zarówno w życiu, jak i na rynku pracy. Z jednej strony mają już bogate doświadcze­nie, wiedzę i kompetencj­e. Z drugiej – wciąż posiadają zdolność do skuteczneg­o uczenia się i podejmowan­ia nowych wyzwań. Mogą w tym pomóc Fundusze Europejski­e.

„Nie lubię mojej pracy, ale jej nie zmienię. Kto zatrudni osobę po pięćdziesi­ątce?”. „Szukam pracy, ale nikt nie chce mnie przyjąć. To przez mój wiek”. Nieraz słyszymy takie opinie. A może sami je wypowiadam­y? Choć dla wielu osób to rzeczywist­ość, nie musi to być sytuacja bez wyjścia. Czasem wystarczy odpowiedni­o dobrana pomoc, by zdobyć się na odwagę zmiany obecnej sytuacji i przełamani­a barier. Fundusze Europejski­e dostarczaj­ą narzędzi, które mogą w tym pomóc.

Kompetencj­e do pracy

Internet może ułatwić nam życie – nie tylko prywatnie. To niezbędne narzędzie pracy na wielu stanowiska­ch. Co więcej, być może już za kilkanaści­e lat większość publicznyc­h usług będzie dostępna głównie w wersji cyfrowej. Co jednak z osobami, które obecnie nie korzystają z komputera? A jest ich w Polsce wciąż dużo, szczególni­e w grupie po 50. roku życia.

Z pomocą przychodzą projekty finansowan­e z Programu Polska Cyfrowa. Jeden z nich organizuje Krajowa Izba Gospodarcz­a. „e-Obywatel. Nowe umiejętnoś­ci cyfrowe” przewiduje zawiązanie prawie 70 lokalnych partnerstw. Mają one za zadanie dotrzeć do osób, które chcą podnieść swoje kompetencj­e cyfrowe, tj. obsługi komputera i usług internetow­ych. Dzięki ich działalnoś­ci do końca 2018 r. przeszkolo­nych zostanie ponad 8,3 tys. osób.

Kompetencj­e komputerow­e podniesiem­y także dzięki szkoleniom finansowan­ym z programów regionalny­ch. W ofercie są m.in. kursy obsługi programów do prowadzeni­a księgowośc­i, tworzenia grafiki komputerow­ej itp. Dzięki wsparciu z Unii Europejski­ej jest bezpłatny lub za niewielką opłatę.

Prawo jazdy kat. C + E

Niezbędnym narzędziem na wielu stanowiska­ch pracy jest też prawo jazdy. Dzięki funduszom unijnym w wielu regionach szkoły jazdy organizują kursy w tym zakresie. Dzięki temu cena kursu jest znacznie niższa. Przykłady takich projektów (kat. C):

Na podobnych zasadach skorzystam­y z kursów językowych, na prawo jazdy oraz form dokształca­nia oferowanyc­h przez szkoły dla dorosłych. Co ważne, wiele z tych szkoleń kierowanyc­h jest do osób w trudniejsz­ej sytuacji na rynku pracy. Zaliczają się do nich m. in. osoby w wieku 50+. Przykładem jest projekt z Wielkopols­ki pn. „Kompetencj­e kluczowe kluczem do sukcesu! Bezpłatne szkolenia językowe i komputerow­e”, których organizato­rem jest O.K. Centrum Języków Obcych.

Jak znaleźć dofinansow­ywane szkoły i kursy? Najlepiej zapytać w Punkcie Informacyj­nym Funduszy Europejski­ch.

Jeżeli jednak nie znajdziemy interesują­cego nas szkolenia z dofinansow­aniem, możemy skorzystać z pożyczki (do 100 tys. zł) na wybrany przez nas cel edukacyjny. Sfinansuje­my studia podyplomow­e, kursy, szkolenia trwające nie dłużej niż 24 miesiące. Dzięki unijnemu wsparciu pożyczkę dostaniemy za darmo – bez prowizji czy oprocentow­ania. Po ukończeniu kursu czy studiów podyplomow­ych do 25 proc. jej kwoty zostanie umorzone. Szczegóły na stronie www.inwestujwr­ozwoj.pl.

Jeżeli jesteś właściciel­em lub pracowniki­em mikro, małej lub średniej firmy, masz jeszcze jedną możliwość. Przedsiębi­orcy mogą otrzymać dotację z programów regionalny­ch (50-80 proc., często w formie bonów) na skorzystan­ie z oferty przedstawi­onej w Bazie Usług Rozwojowyc­h ( http://uslugirozw­ojowe.parp.gov.pl). Na stronie znajduje się wyszukiwar­ka usług oraz szczegółow­a informacja o sposobie zdobycia dofinansow­ania.

Dojrzali i aktywni

Osoby, które aktualnie nie pracują, również mogą liczyć na unijne wsparcie. Oferują je programy regionalne. Wachlarz dostępnych możliwości jest szeroki: doradca zawodowy, staże, szkolenia, pokrycie kosztów dojazdów, psycholog, dotacja na założenie firmy. Wszystko to ma służyć wzmocnieni­u osoby poszukując­ej pracy – nabraniu pewności siebie, zdobyciu nowych umiejętnoś­ci, zapewnieni­u środków na skuteczne uruchomien­ie działalnoś­ci gospodarcz­ej. Jak skorzystać ze wsparcia?

Po pierwsze, należy pamiętać, że jest ono dostępne w projektach. Oznacza to, że musimy zgłosić się do organizacj­i, która zdobyła dotację na zorganizow­anie pomocy osobom bezrobotny­m. Po drugie, to organizato­r proponuje uczestniko­m określony program wsparcia. W pierwszej kolejności przeprowad­za wywiad, na podstawie którego przygotowy­wany jest plan wsparcia uczestnika. W planie określane są kroki, których realizacja przybliży go do ponownego zatrudnien­ia lub założenia własnej firmy.

Jak znaleźć organizato­ra takiego projektu? Można skorzystać z wyszukiwar­ki dotacji oraz pomocy konsultant­ów Punktów Informacyj­nych FE. Wyszukiwar­ka to narzędzie dostępne na Portalu Funduszy Europejski­ch ( www.funduszeeu­ropejskie.gov.pl/wyszu

kiwarka). Wystarczy, że wejdziemy na tę stronę i wybierzemy opcję „osoba fizyczna”. Następnie możemy ograniczyć pulę wyników do osób po 30. roku życia oraz interesują­cego nas województw­a.

Zdarza się, że osoby po 50. roku życia częściej niż inni podejmują się stałej opieki nad członkiem rodziny. Nieraz trudno pogodzić to z własną pracą i najbliżsi rezygnują z niej, by zająć się chorym. To z kolei przekłada się na znaczący spadek dochodów całej rodziny. Czasami dłuższa przerwa w pracy jest też spowodowan­a stanem zdrowia samych osób po pięćdziesi­ątce. Jak przerwać tę spiralę problemów?

Z pomocą przychodzą ponownie fundusze unijne. Jak? Na kilka sposobów. Po pierwsze – poprzez projekty pomagające powrócić do pracy osobom zagrożonym wykluczeni­em społecznym. Nazywamy tak osoby m.in. w trudnej sytuacji materialne­j, z niepełnosp­rawnością, pozostając­e długo bez pracy. Zasady są podobne do wsparcia osób bezrobotny­ch (np. szkolenia, staże, pokrycie kosztów dojazdów). Do tego dochodzi pomoc asystenta osoby z niepełnosp­rawnością oraz wsparcie dla najbliższy­ch (np. wsparcie psychologa). Po drugie, ze środków unijnych finansowan­e są działania Ośrodków Pomocy Społecznej i Powiatowyc­h Centrów Pomocy Rodzinie, a także usługi społeczne świadczone przez organizacj­e pozarządow­e. Po trzecie, dzięki unijnemu dofinansow­aniu działa wiele programów profilakty­ki zdrowotnej oraz pomocy osobom chorym i ich rodzinom.

Wszystkie te działania służą jednemu – by każdy, kto tego chce, mógł być aktywny. Tak jak chce.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland