TV bez tajemnic

Angora - - Światowe Życie - ANDRZEJ MARCINIAK

Szacuje się, że ok. 70 proc. polskich gospodarstw domowych ma już dostęp do szerokopasmowego internetu, co otwiera przed nimi wrota do świata online. Oznacza to nie tylko korzystanie z komputera, ale także ze wszystkich domowych urządzeń wyposażonych w moduł przewodowej łączności.

Taka domowa sieć zmienia sposób korzystania ze smartfona, tabletu czy telewizora. Urządzenia te mogą bezprzewodowo komunikować się ze sobą, dzięki czemu np. pliki z komputera można wyświetlać na ekranie telewizora lub w tablecie. Także zdjęcia i filmy ze smartfona lepiej będzie obejrzeć na dużym ekranie, zwłaszcza w kilka osób. Wyobraźmy sobie, że jeden z domowników pracuje na komputerze, gdzie mamy zapisane filmy, które chcielibyśmy akurat teraz obejrzeć na telewizyjnym ekranie. Moglibyśmy je oczywiście przekopiować np. na pendrive’a i odtworzyć w telewizorze, ale dużo prościej zrobić to można w ramach sieci domowej, gwarantującej dostęp do zasobów innych podłączonych urządzeń. I wszystko to bez użycia dodatkowych kabli. Oczywiście muszą być spełnione określone warunki.

Wiele zależy od tego, w jaki sposób jest dostarczany do naszego domu internet. Jeśli korzystamy np. z modemu udostępnionego przez sieć kablową, to do stworzenia własnej sieci domowej potrzebny będzie dodatkowy router, podłączony do modemu. Wybór routerów jest naprawdę duży, co nie znaczy, że każdy będzie odpowiedni. Warto wybrać taki, który już dziś będzie w stanie obsługiwać rosnące prędkości internetowego transferu. Oznacza to, że router powinien mieć gigabitowy port WAN, pozwalający na połączenie z sieciami pracującymi z prędkością nawet 1000 Mbit/s. Dobrym przykładem jest Fritz! Box 4040, który dzięki wbudowanym portom USB umożliwia także korzystanie z łączności przez podłączony modem LTE.

Zaletą wspomnianego routera jest także wykorzystywanie jednocześnie dwóch pasm częstotliwości 2,4 i 5 GHz, co gwarantuje maksymalną elastyczność wszystkim podłączonym urządzeniom. A gdy nas odwiedzą goście, można im zagwarantować dostęp do internetu, przy zachowaniu bezpieczeństwa własnej sieci domowej.

Żyjemy w czasach, gdy takie urządzenia jak telewizory dużo tracą bez dostępu do internetu. Nie można choćby wykorzystać funkcji SMART TV z dostępem do wielu interesujących aplikacji. Dlatego też warto zainteresować się możliwością stworzenia w domu własnej sieci, w oparciu o takie rozwiązania, jakie oferuje np. wspomniany router Fritz! Box 4040.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.