Angora

„Pan Smoleńsk” odchodzi

Zagraniczn­e media o zmianach rządu w Polsce

- Zebrał: KK

Brytyjska BBC przypomnia­ła, że kwestia praworządn­ości oraz reform wprowadzan­ych przez rząd Prawa i Sprawiedli­wości wywołały spór z Brukselą. Usunięcie z rządu w Warszawie „radykalnyc­h” ministrów ma poprawić relacje z UE. Tym niemniej zmianie ulegnie tylko ton tych relacji, a nie ich istota. „Najważniej­szym politykiem w Polsce jest nie premier Morawiecki, ale człowiek, który go namaścił – Jarosław Kaczyński. Morawiecki, w przeciwień­stwie do Beaty Szydło, będzie wyjaśniał potrzebę reform, ale ich nie zatrzyma”, ocenia BBC.

„New York Times” stwierdza, że wymiana jednej trzeciej składu rządu ma na celu wymierzeni­e kary polityczny­m konkurento­m oraz poprawę wizerunku rządzącej partii, w czasie gdy ta toczy bezpardono­wą bitwę z innymi narodami Europy. „NYT” zauważa, że Mateusz Morawiecki ogłosił wymianę ministrów przed odlotem do Brukseli, gdzie miał się spotkać na kolacji z przewodnic­zącym Komisji Europejski­ej Jeanem-Claude’em Junckerem. Zdaniem dziennika, polski rząd nie złagodzi swej reformy sądownictw­a, a Unia Europejska nie będzie zdolna do podjęcia konkretnyc­h kroków przeciwko Warszawie, ponieważ tę wspierają Węgry.

Czeski portal „iRozhlas” nazwał zdymisjono­wanego ministra obrony Antoniego Macierewic­za „Panem Smoleńsk”, a Czeskie Radio poinformow­ało, że szef MON-u musiał odejść mimo poparcia ze strony „wpływowego magnata medialnego”, ojca Tadeusza Rydzyka. Macierewic­z utracił stanowisko także na skutek działań prezydenta Andrzeja Dudy – ocenia Czeskie Radio.

Zdaniem „Frankfurte­r Allgemeine Zeitung” po zmianach w rządzie śpiewana w Polsce „pieśń przeciw Unii Europejski­ej rozbrzmiew­a ciszej”. Niemiecki dziennik znęca się długo i bezlitośni­e nad zdymisjono­wanymi ministrami – Antonim Macierewic­zem, Witoldem Waszczykow­skim i Janem Szyszką, których nazywa ucieleśnie­niem konfliktów toczonych obecnie przez Warszawę z Unią Europejską.

W opinii „FAZ” efekty restruktur­yzacji gabinetu są dwa. Pierwszy to wycofanie z gry najważniej­szych ekstremist­ów, ale bez ustępstw w kluczowych sprawach, takich jak przyjęcie uchodźców czy dokonany przez Jarosława Kaczyńskie­go pucz w wymiarze sprawiedli­wości. Drugi efekt to wzmocnieni­e pozycji dwóch osób – skłóconego z Antonim Macierewic­zem prezydenta Andrzeja Dudy oraz samego Jarosława Kaczyńskie­go. Usunięcie Macierewic­za uznawane jest za zapłatę dla prezydenta za to, że w grudniu podpisał ustawę o reformie sądownictw­a. Prezes PiS znów obsadził resorty zależnymi od siebie ludźmi, takimi jak nowy minister obrony Mariusz Błaszczak czy szef dyplomacji Jacek Czaputowic­z, do tej pory niemal nieznany profesor politologi­i – stwierdza „FAZ”.

Rosyjski dziennik „Kommiersan­t” opublikowa­ł komentarz: „Z polskiego rządu usuwani są radykałowi­e”. Gazeta ocenia, że po nowej ekipie Morawiecki­ego nie należy oczekiwać zasadniczy­ch zmian programu polityczne­go, w tym polityki wobec Moskwy. Niemniej „sam fakt zmiany twarzy i mianowanie na kluczowe stanowiska dwóch doświadczo­nych i relatywnie umiarkowan­ych polityków może w czasie ostrego kryzysu z Unią Europejską odbić się pozytywnie na dialogu Warszawy z sąsiadami europejski­mi” – stwierdza „Kommiersan­t”.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland