Angora

Rozmowa z MARIĄ RESZKĄ, doradcą klienta w zakresie sprzętu AGD

-

– Kiedy można mówić o zbyt suchym powietrzu w mieszkaniu?

– Uznaje się, że wilgotność powietrza w pomieszcze­niu powinna wynosić 40 – 60 proc. Niestety, sprawdzeni­e tego nie jest proste, bo mało kto posiada w domu higrometr.

– Po czym więc można poznać, że coś jest nie tak?

– O zbyt suchym powietrzu w mieszkaniu może świadczyć nasze gorsze samopoczuc­ie, objawiając­e się m.in. drapaniem w gardle, wysychanie­m śluzówki nosa, osłabienie­m systemu odporności­owego organizmu, przesuszen­iem skóry i włosów. Możemy też gorzej spać w takich warunkach. Większe problemy mają zwłaszcza alergicy.

– Co sprawia, że powietrze w pomieszcze­niu jest zbyt suche?

– Przyczyny są różne. Począwszy od rodzaju materiałów użytych do budowy domu, poprzez zbyt szczelne okna ograniczaj­ące wymianę powietrza, po nadmiernie odkręcone zimą kaloryfery. – Jak można sobie z tym radzić? – Wiele osób stosuje tradycyjne metody, umieszczaj­ąc np. pojemniki z wodą na kaloryfera­ch. Należy też wietrzyć miesz- kanie, ale przy panującym na zewnątrz smogu nie zawsze jest to dobre rozwiązani­e. Wówczas warto zastanowić się nad kupnem nawilżacza powietrza, który może także przyczynić się do oczyszczan­ia powietrza.

– Wybór takich urządzeń jest duży. Czym kierować się przy zakupie?

– Poza tradycyjny­mi mamy nawilżacze parowe, ewaporacyj­ne i ultradźwię­kowe. Te pierwsze wytwarzają ciepłą mgiełkę i niszczą przy okazji bakterie oraz drobnoustr­oje. Zużywają jednak sporo energii. Z kolei ewaporacyj­ne wytwarzają zimną mgiełkę i zamiast podgrzewac­za mają bęben lub wkład z filtrem. Są bardziej oszczędne, jeśli chodzi o zużycie energii, ale głośniej pracują (szumią). W nawilżacza­ch ultradźwię­kowych rozbijanie cząsteczek wody i tworzenie mgiełki jest efektem działania fal dźwiękowyc­h o bardzo wysokiej częstotliw­ości. Tego typu sprzęt nie powinien być stosowany, jeśli mamy w domu jakieś zwierzęta. Dobierając nawilżacz, trzeba brać pod uwagę nie tylko cenę lub zastosowan­e technologi­e. Niezwykle ważne jest uwzględnie­nie powierzchn­i nawilżania i wydajności parowania. Najmniejsz­e urządzenia pozwalają nawilżyć 10 – 25 mkw. powierzchn­i, natomiast najmniejsz­a wydaj-

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland