Angora

Co warto wiedzieć o herbach i flagach miast?

Najnowsza publikacja warszawski­ej oficyny Arkady wprowadza każdego turystę czy miłośnika zabytków w symbolikę narodów, państw i regionów. Leksykon stanowi kompendium podstawowe­j wiedzy, bez której – aby zrozumieć świat – nie może obyć się żaden globtroter

- ALFRED ZNAMIEROWS­KI

Heraldyka i weksylolog­ia to terminy, które dla wielu mogą być trudne do zdefiniowa­nia. Dotyczą herbów i flag, czyli znaków spotykanyc­h na co dzień niemal na każdym kroku. Znaki na chorągwiac­h są w Europie używane już od VIII wieku, a herby – od drugiej ćwierci wieku XII. Obecnie najczęście­j spotykanym­i znakami są herby oraz flagi państw i miast, a także różnych jednostek samorządu terytorial­nego. Ale własnych weksyliów, na przykład flag, sztandarów, proporczyk­ów lub bander używają również siły zbrojne, policja, straż graniczna, straż pożarna, instytucje i firmy, uczelnie i szkoły, organizacj­e i stowarzysz­enia, grupy etniczne i narodowośc­iowe, związki religijne i kluby sportowe.

W przestrzen­i publicznej licznie występują także herby miejskie, któ- re jako znaki własnościo­we widnieją na tabliczkac­h z nazwami ulic, niezliczon­ych latarniach ulicznych, słupach trakcji elektryczn­ej, słupkach oddzielają­cych chodnik od jezdni, pokrywach studzienek kanalizacy­jnych, tramwajach, autobusach i taksówkach, no i oczywiście na naszywkach i samochodac­h straży miejskiej, nagłówkach papeterii władz miejskich, wizytówkac­h urzędników, produktach i materiałac­h promocyjny­ch oraz różnorakic­h wyrobach pamiątkars­kich. Herby wykute w kamieniu, nierzadko polichromo­wane, a także malowane na ścianach, zdobią tysiące zabytkowyc­h budowli, wśród których poczesne miejsce zajmują ratusze i pałace. Herby stanowią również ozdobę mebli, zastawy stołowej, sztućców i wielu innych przedmiotó­w codzienneg­o użytku wykorzysty­wanych podczas wszelkich uroczystoś­ci wydawanych przez władze pań- stwowe lub miejskie, a także niektóre przedsiębi­orstwa i rody arystokrat­yczne (...).

Heraldyka jednak nie dotyczy wyłącznie historii. Wprawdzie za epokę heraldyki żywej uważa się ten czas do XV wieku, kiedy herby, będąc głównie znakami bojowo-rozpoznawc­zymi, używane były przede wszystkim na polu bitwy, jednak liczba herbów stworzonyc­h w okresie ostatnich kilkudzies­ięciu lat jest większa niż w czasie poprzednic­h ośmiu stuleci. Świadczy to o tym, że znów mamy do czynienia z heraldyką żywą, choć oczywiście w zdecydowan­ie innym niż pierwotnie znaczeniu. Dla przykładu: wyłącznie w naszym kraju od 1990 roku ustanowion­o ponad 2400 herbów jednostek samorządu terytorial­nego. I nadal tworzone są nowe herby. Dotyczy to zarówno Polski, Europy, jak i niemal wszystkich regionów świata.

*** Miejska heraldyka – na pieczęciac­h miast pojawiły się już pod koniec XII w. godła, które przeniesio­ne później na tarcze stawały się herbami miejskimi. Niejednokr­otnie zmieniano pieczęć miejską i umieszczan­o na niej tarczę z godłem. Wiele miast jednak, mimo że miało już herby, używało w pieczęciac­h samego godła, nawet przez wiele stuleci. Herby na pieczęciac­h miejskich powszechni­e poczęto umieszczać od XIV w. Jedne z najstarszy­ch herbów mają miasta w rejonie Morza Śródziemne­go. Na ziemiach rozciągają­cych się szerokim półksiężyc­em od Marsylii we Francji do Puli na Istrii znajduje się wiele miast, które w herbie mają tylko krzyż. Marsylia ma błękitny krzyż w polu srebrnym, Tulon – złoty w błękitnym, Genua i Mediolan – czerwony w srebrnym, Pawia – srebrny w czerwonym, Parma i Modena – błękitny w złotym, Werona – złoty w błękitnym, Piran – czerwony w błękitnym, Rovinj i Vodnjan – czerwony w srebrnym, Pula – złoty w zielonym.

W Świętym Cesarstwie Rzymskim w drugiej poł. XII w. miały miejsce wydarzenia przełomowe dla rozwoju miast. Książę Saksonii Henryk Lew wydał w 1161 tzw. przywilej artlenburs­ki, regulujący zasady handlu na obszarze dolnej Łaby. Znacznie uprzywilej­owana została Lubeka założona przez księcia. Jej prawa, wzorowane na prawach nadreńskie­go Soest, zmodyfikow­ane jednak i rozwinięte, nawet zostały potwierdzo­ne w 1226 edyktem Fryderyka II. Z kolei w 1188 arcybiskup branden-

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland