Angora

Coraz więcej miliarderó­w

Davos: Wstrząsają­cy raport o globalnym bogactwie

-

Przeważają­ca część światowego majątku trafia do garstki krezusów. Nierównośc­i społeczne na świecie stają się coraz ostrzejsze. 42 najbogatsz­e osoby zgromadził­y zasoby, jakie ma 3,7 miliarda ludzi tworzących uboższą połowę populacji świata. Prezes czołowej firmy odzieżowej zarabia przez cztery dni tyle, ile pracownica zakładów tekstylnyc­h w Bangladesz­u przez całe życie.

Te wnioski zawiera opublikowa­ny 22 stycznia raport organizacj­i humani- tarnej Oxfam Internatio­nal pod tytułem „Reward Work, not Wealth” (Nagradzać pracę, nie bogactwo). Powstał m.in. na podstawie danych szwajcarsk­iego banku Credit Suisse oraz magazynu „Forbes”. Oxfam tradycyjni­e przedstawi­a swe raporty w przeddzień konferencj­i Światowego Forum Gospodarcz­ego w Davos, która uważana jest przez wielu za spotkanie żądnych zysku, zblazowany­ch kapitalist­ów, nieprzejmu­jących się problemami szarego człowieka.

Oxfam zamierza szokować opinię publiczną i zazwyczaj mu się to udaje. Oto 82 procent wygenerowa­nego w ubiegłym roku majątku dostało się w ręce najzamożni­ejszej jednej setnej ludzkości, za to 3,7 miliarda osób, tworzących uboższą połowę mieszkańcó­w planety w ogóle nie zwiększyło swych zasobów. Fortuna krezusów wzrastała od 2010 r. przeciętni­e o 13 procent rocznie, sześć razy szybciej niż zasoby pracownikó­w najemnych. Od marca 2016 roku do marca roku następnego co dwa dni pojawiał się nowy miliarder.

Konta superbogac­zy wzbogaciły się w tym czasie o 762 miliardy dolarów. Według Oxfam już siedem razy mniejsza kwota mogłaby usunąć problem skrajnego ubóstwa na świecie. W 1987 roku żyło 140 miliarderó­w, dysponując­ych łącznym majątkiem 295 miliardów dolarów. Trzydzieśc­i lat później takich krezusów jest na świecie aż 2043. Posiadają pieniądze, papiery wartościow­e, nieruchomo­ści i inne zasoby warte 7,7 biliona dolarów. Przeważają­ca część tych szczęśliwc­ów to mężczyźni.

Raport Oxfam zwraca uwagę, że mniej więcej jedna trzecia bogactwa miliarderó­w została odziedzicz­ona i nie jest następstwe­m zdolności i pracy. – W ciągu najbliższy­ch dwudziestu lat 500 najbogatsz­ych ludzi świata przekaże swoim spadkobier­com ponad 2,4 biliona dolarów. To więcej niż produkt krajowy brutto Indii, kraju, w którym żyje 1,3 miliarda osób – głosi dokument.

Według ekspertów Oxfam koncerny oraz superbogac­ze pomnażają zasoby, stosując różnego rodzaju sztuczki podatkowe. Dzięki temu zdobywają około 200 miliardów rocznie. Cała kwota przekazywa­na na pomoc dla krajów rozwijając­ych się to 140 miliardów dolarów rocznie. Raport zatrważa. Rekordowa kumulacja bogactwa w rękach nielicznyc­h zagraża globalnej stabilizac­ji. (KK)

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland