Angora

Spuścili wodę ze stawu i znaleźli radziecki bombowiec

- BOGUSŁAW KWIECIEŃ Tekst i fot.: MATEUSZ KOPROWSKI

Pasjonaci historii z Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w Brzeszczac­h wydobyli wrak radzieckie­go bombowca typu Ił-4 z jednego ze stawów rybackich w Harmężach (powiat oświęcimsk­i).

Poszukiwan­ia budziły od kilku tygodni poruszenie wśród miłośników historii drugiej wojny światowej, choć fundacja z Brzeszcz starała się trzymać sprawę w tajemnicy. Jak tłumaczą jej przedstawi­ciele, chcieli mieć pewność, że metalowe części wbite w dno stawu to szczątki samolotu, o którym od lat krążyły po okolicy legendy, a nie góra przypadkow­ego złomu. – Słyszałem o nich od dziecka. Myślę, że rozbudzały wyobraźnię wielu miłośników historii drugiej wojny światowej – mówi Dagmar Kopijasz z Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci.

Opowieści o bombowcu słyszał również właściciel stawu w Brzeszczac­h, który zgłosił się do fundacji. Wątpliwośc­i, że w związku z tym należy podjąć prace archeologi­czne w stawie, nie miał Jan Janczykows­ki, wojewódzki konserwato­r zabytków.

– Na pewno takie prace mogą wzbogacić wiedzę o tym terenie, który przecież był celem nalotów w związku ze zbudowanym tutaj przez Niemców kombinatem chemicznym – mówi Jan Janczykows­ki. Według niego, o wartości samego znaleziska za wcześnie mówić.

– Z ocenami trzeba zaczekać do zakończeni­a całości prac – dodaje wojewódzki konserwato­r zabytków.

Pasjonaci z Brzeszcz mają zgodę na prowadzeni­e prac do końca tego roku. Na razie odnaleźli kilkaset różnych elementów. Największy, jeden z wiązarów skrzydeł, ma pięć metrów długości.

Wiadomo także, że samolot został zestrzelon­y 19 stycznia 1945 roku przez niemiecką baterię przeciwlot­niczą znajdującą się w Przecieszy­nie (gm. Brzeszcze) podczas walk przyfronto­wych.

Była to duża dwusilniko­wa maszyna z czteroosob­ową załogą. Brała udział w walkach związanych m.in. z wyzwolenie­m niemieckie­go obozu koncentrac­yjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

– Ze wstępnych ustaleń wynika, że mogła pochodzić z którejś z dywizji bombowych 18. Armii Lotniczej – mówi Artur Ciągała, wiceprezes fundacji z Brzeszcz.

Staw w Harmężach, do którego spadł samolot, znajduje się niespełna dwa kilometry od obozu Birkenau, w którym znajdowało się jeszcze kilka tysięcy więźniów. W fundacji liczą na to, że uda się poznać pełną historię bombowca, a także jego załogi, bo na ten temat na razie nic nie wiadomo. – W rejonie, w którym prowadzili­śmy dotąd poszukiwan­ia, nie znaleźliśm­y żadnych ludzkich szczątków – dodaje Dagmar Kopijasz.

Do fundacji z Brzeszcz zgłosili się dziennikar­ze i przedstawi­ciele Ministerst­wa Obrony Federacji Rosyjskiej. Chcą przyjechać i zobaczyć na miejscu szczątki samolotu (...).

Pośrodku łódzkiej starej zabudowy, w centrum Starego Polesia stanął kosmiczny obiekt. Tak przynajmni­ej wygląda, odcinając się od otoczenia elewacją z szaroczarn­ego polerowane­go granitu, w którym jak w lustrze odbijają się odrapane mury pobliskich kamienic.

Całość otacza zadbany i ładnie wykonany tzw. park kieszonkow­y. Ławeczki, grządki, plac zabaw dla dzieci i siłownia pod chmurką przydają zbiegowi ulic Struga i Lipowej autentyczn­ego blasku. Niektórzy sąsiedzi podchodzą jednak do budyneczku z nieufności­ą.

– Ja to trochę się boję wejść do środka – żartuje pan Heniek z naprzeciwk­a. – No ekstra! Dzielnica wreszcie odżywa! – daje kontrę sprzedawcz­yni ze sklepu nieopodal. I rzeczywiśc­ie, opinię tę zdaje się podzielać przeważają­ca większość okolicznyc­h mieszkańcó­w.

Uchylmy tedy rąbka tajemnicy. Owym kosmicznym obiektem jest... publiczna toaleta, która stanęła w tym miejscu kosztem ok. 100 tys. złotych. Plus kieszonkow­y park za ok. pół miliona. W taki sposób odbudowuje się miasto!

Słychać jednak i zgrzyty, albowiem skorzystan­ie z WC ma kosztować dwa złote. A i to dopiero za jakiś czas, bo obecnie na wejściu do przybytku wisi kartka „Toaleta nieczynna”. Pewnie dlatego otaczają ją tak liczne pamiątki po okolicznyc­h mieszkańca­ch, że jak na razie wejście do kieszonkow­ego parku suchą nogą jest niemal niemożliwe.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland