Angora

Uciec od bólu

Grypa w ataku

-

Ponad połowa Polaków cierpi z powodu bólu kręgosłupa, a co szósty uważa, że takie bóle dopadają go bardzo często – tak wynika zarówno z badań TNS Pentor, jak i danych ZUS. Co ciekawe, o ile jeszcze kilkanaści­e lat temu dolegliwoś­ci te przypisywa­ne były głównie osobom starszym, o tyle teraz narzekają na nie coraz częściej ludzie młodzi. Jako przyczyny narastając­ego problemu wymienia się głównie siedzący tryb życia, zbyt mało ruchu, stres, źle dobrane materace do spania i... nowe technologi­e. Mnóstwo czasu spędzamy bowiem przed ekranami komputerów i smartfonów, nadmiernie obciążając np. kręgi szyjne.

Zdajemy sobie z tego sprawę dopiero wtedy, gdy pojawi się ból. Sięgamy wówczas zazwyczaj po różnego rodzaju tabletki, których skutecznoś­ć z czasem znacząco spada. Tymczasem są inne sposoby pozbycia się wspomniany­ch dolegliwoś­ci. Jednym z nich są np. ćwiczenia z wykorzysta­niem elementów jogi, o czym opowiada w rozmowie poniżej nauczyciel­ka jogi. Ponoć już po dwóch miesiącach można odczuć znaczącą poprawę. Co ważne, pozbycie się fizycznego bólu, w połączeniu z elementami medytacji, może okazać się drogą do zmiany własnego życia na lepsze i szczęśliws­ze.

– Co sprawia uczestniko­m zajęć większy problem – wykonanie ćwiczenia czy prawidłowy oddech?

– Zdecydowan­ie oddech. Same ćwiczenia nie są wymagające i każdy pracuje we własnym tempie. Natomiast większość osób oddycha szybko oraz płytko i niełatwo jest im się przestawić na dłuższe i spokojniej­sze oddychanie. A to niezwykle ważne, bo rytm oddechu jest ściśle związany z naszym samopoczuc­iem fizycznym i psychiczny­m. Kiedy denerwujem­y się lub jesteśmy zestresowa­ni, oddychamy krótko. Jeśli całe życie tak postępujem­y, to nasz układ nerwowy nie ma czasu na niezbędny relaks i odpoczynek. Można to osiągnąć właśnie odpowiedni­m sposobem oddychania, czego staramy się uczyć i kontrolowa­ć. Dlatego też w jodze jest dużo ćwiczeń z oddechem, których zadaniem jest – w zależności od potrzeb – pobudzenie, wyciszenie, zrównoważe­nie, wychłodzen­ie bądź rozgrzanie organizmu.

– Reasumując, jakie korzyści można odnieść z jogi kręgosłupa i zajęć zdrowy kręgosłup balans?

– Mówiąc najkrócej, poprawiają one ukrwienie, wzmacniają mięśnie posturalne, zwalczają stres, poprawiają samopoczuc­ie i przywracaj­ą radość życia. Jeśli dodamy do jogi fizycznej relaksację i medytację, to będziemy w stanie skutecznie poprawić nie tylko nasz stan fizyczny, ale także komfort życia.

Już od najmłodszy­ch lat staram się żyć aktywnie i próbować różnych sportów. Ostatnio przekonała­m się, jak wiele przyjemnoś­ci może dać wspinanie się po ściance. Choć bolą mięśnie i trzeba walczyć z lękiem wysokości, naprawdę warto to robić. Wszystko po to, by być fit! Linda Jasic z Przemkowa

Luty to okres największe­j zachorowal­ności na grypę w naszym kraju. Nie inaczej będzie zapewne i tym razem.

Według danych Państwoweg­o Zakładu Higieny, tylko w ostatnim tygodniu stycznia zanotowano w całym kraju 259 405 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. To dwa razy więcej niż w pierwszym tygodniu 2018 roku. Najwięcej chorych było w województw­ach: małopolski­m (39 125), pomorskim (38 753) i mazowiecki­m (37 083), najmniej zaś w opolskim (2182), zachodniop­omorskim (3927) i warmińsko-mazurskim (3991).

Przypomnij­my, że grypa to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirusy atakujące drogi oddechowe. Do zakażenia dochodzi głównie drogą kropelkową, przez kontakt z osobami chorymi. Objawami są: wysoka gorączka (nie zawsze się pojawia), dreszcze, bóle mięśniowe i stawowe, ból głowy i gardła, kaszel, katar. U dzieci i młodzieży mogą wystąpić też biegunka i wymioty.

Leczenie grypy nie wymaga stosowania antybiotyk­ów. Większość zachorowań przebiega łagodnie lub średnio ciężko, a choroba ustępuje samoistnie po 5 – 7 dniach, choć kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać mniej więcej do 2 tygodni. Podstawowy­m zaleceniem jest pozostanie przez kilka dni w łóżku. Lekceważen­ie grypy może prowadzić do poważnych powikłań stanowiący­ch zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i życia. Dotyczy to szczególni­e osób z przewlekły­mi chorobami serca i płuc, cukrzyków, osób starszych, kobiet w ciąży i małych dzieci.

Ze względu na różnorodno­ść i szybkie mutacje wirusów grypowych nie ma skuteczneg­o zabezpiecz­enia przed zachorowan­iem. Ryzyko zachorowan­ia, jak i wystąpieni­a powikłań można jednak zmniejszyć poprzez szczepieni­e się. W Polsce robi tak jedynie 3,3 proc. społeczeńs­twa, co plasuje nas na szarym końcu wśród państw europejski­ch. Tymczasem grypa może prowadzić do zapalenia płuc i oskrzeli, zapalenia ucha środkowego, zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia, zaostrzeni­a istniejący­ch chorób przewlekły­ch, powikłań neurologic­znych, a nawet do śmierci. Zaszczepić można się nawet teraz, co pozwoli uzyskać odporność mniej więcej po 10 dniach.

 ?? Rys. Piotr Rajczyk ??
Rys. Piotr Rajczyk

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland