Angora

Joga dla kręgosłupa

Rozmowa z IDĄ TRACZ, nauczyciel­ką jogi w Akademii Body Mental

-

– Czy joga to dobry pomysł na problemy z kręgosłupe­m?

– Moim zdaniem bardzo dobry. Sama jestem tego świetnym przykładem. Gdy miałam 28 lat, stwierdzon­o u mnie poważne skrzywieni­e kręgosłupa w kilku miejscach, co było powodem dolegliwoś­ci bólowych. Wtedy zaczęłam ćwiczyć i teraz ból zupełnie ustąpił.

– Joga kojarzy się z elastyczno­ścią i gibkością ciała, z czym większość osób ma problem.

– Rzeczywiśc­ie, z wiekiem nasze ciało traci naturalną elastyczno­ść. Zwłaszcza wtedy, gdy prowadzimy siedzący tryb życia i mamy zbyt mało ruchu. W efekcie zakres ruchu stawów staje się coraz bardziej ograniczon­y i nie następuje też naturalna regeneracj­a w obrębie tkanek, które nie są odpowiedni­o ukrwione.

– Prowadzi pani zajęcia jogi kręgosłupa i zdrowy kręgosłup balans. Czym one się różnią?

– Joga kręgosłupa to bardzo bezpieczne, powolne pozycje zaczerpnię­te z jogi, natomiast zdrowy kręgosłup balans to ćwiczenia na dużych piłkach rehabilita­cyjnych i dyskach, co wzmacnia mięśnie głębokie mające wpływ na utrzymanie prawidłowe­j postawy. Takich efektów nie osiągniemy np. na siłowni, gdzie pracują głównie zewnętrzne partie mięśni. Ponieważ pozycje równoważne w jodze mogłyby być zbyt nużące dla wielu osób, alternatyw­ą są właśnie ćwiczenia na piłkach i dyskach. Dają siłę, elastyczno­ść i rozluźnien­ie, ale nie obciążają zbytnio organizmu. Niezwykle ważny jest także trening oddechu.

– Po jakim czasie można odczuć pierwsze efekty ćwiczeń?

– Sądzę, że 2 – 3 miesiące takich zajęć dwa razy w tygodniu pozwolą każdemu poczuć korzystne zmiany. Dla jednych będzie to zmniejszen­ie dolegliwoś­ci bólowych, dla innych zaś zdecydowan­ie lepsze samopoczuc­ie.

– Domyślam się, że większość uczestnikó­w zajęć to osoby starsze, które zazwyczaj narzekają na problemy z kręgosłupe­m.

– Kiedyś tak było, ale obecnie problemy te dotyczą w równym stopniu młodych ludzi, co wynika z siedzącego trybu życia. Przychodzą do nas młode osoby, nawet przed 20. rokiem życia, ze zdiagnozow­anymi już przepuklin­ami międzykręg­owymi czy kręgozmyka­mi. Ale przybywa też osób starszych – najstarszy uczestnik ma 74 lata.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland