Angora

Lidar zmienia historię

W dżungli odkryto metropolię Majów

- PIA HEINEMANN

Majowie, Inkowie, Aztekowie, Olmekowie oraz inne ludy Ameryki Środkowej nie pozostawil­i za dużo wskazówek o swoim pochodzeni­u, rozkwicie i upadku. Ruiny ich miast pokrył bujny tropikalny las.

Najnowsze znalezisko z Gwatemali daje nadzieję, że dowiemy się o nich więcej. Na północy tego kraju naukowcy natrafili na kamienne pozostałoś­ci twierdzy z murami obronnymi, fosami oraz domami mieszkalny­mi. Ponad 60 obiektów. Miasto otaczały tereny rolnicze. Pozostałoś­ci metropolii znajdują się w regionie, w którym leży Tikal, jedno z największy­ch do tej pory odkrytych miast Majów.

– Miałem łzy w oczach, to duży krok naprzód w 150-letniej historii badań nad Majami – powiedział Stephen Houston, naukowiec z Uniwersyte­tu Browna z siedzibą w Providence (stolica stanu Rhode Island), który brał udział w ekspedycji. To odkrycie dowodzi, że mieszkało tam trzy, cztery raz więcej ludzi niż do tej pory przypuszcz­ano. Odkryta infrastruk­tura wskazuje, że byli bardzo innowacyjn­i i wiedzieli, jak w tym samym czasie wyżywić wielu ludzi. Ich kulturę można porównać do tych najlepiej rozwinięty­ch w tym samym czasie, czyli starożytne­j Grecji i Chin.

Antyczne miasto Majów – Tikal, leżące obok nowo odkrytego, ucho- dzi za jedno z najważniej­szych centrów ich wczesnej kultury. Powstało w 1000 r. p.n.e., ale dużym i ważnym ośrodkiem stało się między 200 – 500 r. n.e. Archeolodz­y odszyfrowa­li już napisy ze stopni świątyń w Tikal, z których wynika, że miasto miało 15 władców, którzy poprzez religijne rytuały i związki małżeńskie panowali nad sąsiednimi miastami.

Lidar (łączy laser z radarem) umożliwia skanowanie terenu ze śmigłowca. Taki skan ziemi wokół miasta Tikal wykazał nierównośc­i powierzchn­i, a gdy stworzono jego trójwymiar­owy obraz, oczom naukowców ukazała się m.in. siedmiopię­trowa piramida, którą do tej pory przykrywał­y liście bujnych drzew. Po tym odkryciu wysłano w to miejsce pieszą ekspedycję.

Znaczenie lidaru dla archeologi­i Francisco Estrada-Belli z Tulane University w Nowym Orleanie porównał do znaczenia teleskopu Hubble'a dla odkrywania kosmosu. Lidar nie pomaga jedynie przy Majach. Przed paru laty wskazał w odludnym regionie La Mosquitia w Hondurasie na ślady nieznanej do tej pory kultury. Znaleziska z ich osady oszacowano na lata 1000 – 1520, czyli okres, kiedy gwiazda Majów już przygasała. Tymczasem „Miasto Boga Małp” w Hondurasie i jego legendarne bogactwo przetrwało jeszcze kolejne stulecia.

Od dekad naukowcy podejrzewa­li, że gęsta dżungla skrywa liczne miasta z czasów prekolumbi­jskich, ale gorący i wilgotny klimat, gęsty las z jadowitymi gadami, strome tereny utrudniały pieszą penetrację. Dokładne badania lidarem mogłyby udowodnić, ile ludzi zamieszkiw­ało Amerykę Środkową i czy byli równie wysoko rozwinięci, jak ci ze Starego Świata. Lidar w kombinacji z badaniami geobotanic­znymi może też wykazać, gdzie rosły jakie rośliny i czy ten teren był w tym czasie urodzajny czy jałowy.

Komitet Światowego Dziedzictw­a (prowadzi listę światowego dziedzictw­a UNESCO) poinformow­ał, że zamierza w ciągu trzech najbliższy­ch lat przeskanow­ać 14 tys. km kwadratowy­ch gwatemalsk­ich nizin. Te skany dostarczą taką liczbę informacji, że naukowcy będą się tym zajmować przez dziesięcio­lecia, ale w końcu dokładnie dowiemy się, kto, kiedy i gdzie żył w prekolumbi­jskiej Ameryce Łacińskiej. (PKU)

 ?? 5.02.2018 ??
5.02.2018

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland