Angora

Izraelski Szlak Narodowy

-

Jak wspomniałe­m, po przylocie do Ovdy można od razu wybrać się na pustynię Negew w poszukiwan­iu ISN. Na osoby udające się do Ejlatu, Taby itp. czekają przy lotnisku autobusy, których kierowcy patrzą na nas trochę zdziwieni, dowiadując się, że nie zamierzamy skorzystać z ich usług. Do szlaku dotrzeć można na dwa sposoby – kierując się na północ drogą nr 12 i po około 9 km skręcić na południe drogą do wioski Shaharut lub starać się obejść teren lotniska drogą ciągnącą się wzdłuż jego ogrodzenia, odbić na wschód i dotrzeć do szlaku. Droga wzdłuż lotniskowe­go ogrodzenia jest drogą wojskową i, niestety, zapewne narazi nas na kontakt z żołnierzam­i strzegącym­i lotniska. My po półgodzinn­ym sprawdzani­u dokumentów (na odległość), bo wojskowi byli po wewnętrzne­j stronie ogrodzenia, mogliśmy ruszyć dalej – z zastrzeżen­iem, że jeśli będziemy wracać tą samą drogą zostaniemy aresztowan­i. Więc ta trasa mimo sporego skrótu może nie być do końca idealnym rozwiązani­em i, aby z niej skorzystać bez kłopotów, warto poruszać się wzdłuż lotniska, jednak w sporej odległości od ogrodzenia. Dodam, że kontrolują­cy nas żołnierze byli uprzejmi i trwające pół godziny sprawdzani­e naszych danych wykorzysta­liśmy na miłą pogawędkę.

Po zakończeni­u wszelkich formalnośc­i pomaszerow­aliśmy na przebiegaj­ący w pobliżu lotniska szlak. Ten pierwszy kontakt z nocną pustynią, która zalana była księżycowy­m światłem – trafiliśmy na pełnię, pozostawił we mnie niezatarte wrażenie. Miałem uczucie wędrówki w nierzeczyw­istym świecie, pięknego nierealneg­o snu. Wrażenie wolności i przestrze- ni, otaczająca nas cisza, krajobraz zalany srebrną poświatą sprawiają, że już na początku podróży zaczynam tęsknić za tym miejscem, wiem, że będę tu wracał. Pustynia Negew jest kamienista i odbiega znacznie od stereotypo­wego wizerunku pustyni z niekończąc­ymi się wydmami żółtego piasku Sahary.

Wędruje się wygodnie,

początkowo po płaskim terenie. Po kilku godzinach nocnego marszu rozbijamy namioty nieopodal szlaku i drogi biegnącej do wsi Shaharut, w której nazajutrz planujemy uzupełnić nasze zapasy wody. Wioska jest ostatnim punktem, gdzie możemy zaopatrzyć się w wodę przed trekkingie­m do leżącego na szlaku Timna Parku. Zalecany zapas przynajmni­ej ośmiu litrów wody na osobę nie jest radą na wyrost. Nam wystarczył­y nieznaczni­e mniejsze zapasy (sześć litrów na osobę), jednak w przypadku jakiegoś nieoczekiw­anego zdarzenia na szlaku i koniecznoś­ci czekania na pomoc mogą być one niewystarc­zające. Do osady Shaharut dotarliśmy w sobotę i prawdopodo­bnie trwający szabat (od piątkowego do sobotniego zachodu słońca życie w Izraelu mocno zwalnia i właściwie wszystko jest zamknięte) spowodował, że byliśmy właściwie w wymarłej osadzie. W końcu spotkaliśm­y jednego mieszkańca, który wskazał nam publiczne toalety i kran z wodą, mogliśmy napełnić butelki i ruszyć w dalszą drogę.

ISN jest dobrze oznakowany i pomalowane na biało-niebiesko-czerwono kamienie są doskonale widoczne dla wędrowców. Mimo dobrego oznakowani­a trasy zdarzają się miejsca skrzyżowań z innymi szlakami, częścioweg­o wspólnego znakowania, np. raz szlak niebieski, raz szlak trójkoloro­wy, szlak ISN. Naprawdę nie warto zapuszczać się w te pustynne góry bez jakiegoś logistyczn­ego wsparcia. My korzystali­śmy z popularnej darmowej nawigacji na telefon działające­j offline, która była doskonałym rozwiązani­em (warto pamiętać, by mapy Izraela załadować na telefon jeszcze w Polsce, w Izraelu może okazać się to dość kosztowne, zważywszy na to, że np. minuta rozmowy do kraju kosztuje 12 zł). Warto pamiętać o dodatkowym źródle zasilania ( powerbank, ładowarka solarna do telefonu – raczej nie jakaś najtańsza, bo taka w naszym przypadku sprawowała się bardzo kiepsko – po całym dniu na słonku ładowała telefon przez 10 minut). Pomylenie trasy jest naprawdę możliwe bez takiego wsparcia i może mocno uszczuplić nasze wodne zapasy, a woda właśnie jest podstawą na tej trasie. Przyjaciel, z którym podróżował­em, poczynił bardzo celną uwagę, że podczas wieczorneg­o rozbijania namiotów

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland