Angora

(dawniej też

Polszczyzn­a od ręki Pana Literki

-

Wielkanoc uznaje się za najważniej­sze święto chrześcija­ńskie. Wypada zawsze między 22 marca a 25 kwietnia i obchodzi się je w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca.

Nazwa Wielkanoc jest zrostem przymiotni­ka wielka i rzeczownik­a noc i dlatego członu pierwszego można nie odmieniać ( Wielkanocy, z Wielkanocą). Nie jest jednak błędem mówienie i pisanie Wielkiejno­cy, z Wielkąnocą.

Posługujem­y się słowem Wielkanoc, chociaż Zmartwychw­stanie nastąpiło wczesnym rankiem. W zasadzie odpowiedni­ejszym określenie­m wydawałby się Wielkidzie­ń (też pisany łącznie).

W wielu językach słowiański­ch na Wielkanoc mówi się Wielki Dzień. W bułgarskim jest Welikden, w ukraińskim Великдень ( Wełykdeń), a w macedoński­m Weligden. Nasi przodkowie zdecydowal­i się jednak na formę Wielkanoc, gdyż na dworze panował mrok, kiedy do grobowca przyszła Maria Magdalena i zobaczyła odsunięty kamień. W znaczeniu potocznym była to jednak noc...

Przez krótki czas funkcjonow­ała nawet w obiegu forma Wielikanoc. Niekiedy używano zdrobnieni­a Wielkanock­a i mówiono do rymu: Już tylko nocka do Wielkanock­a (czyli do Wielkanocy).

W języku rosyjskim i greckim na naszą Wielkanoc mówi się Pascha (z hebr. Pesach ‘Święto Przaśników, obchodzone przez Żydów w pierwszą pełnię wiosenną na pamiątkę wyjścia z Egiptu’). Taką samą genezę mają określenia Pâques w języku francuskim, Pasqua we włoskim i Pascua w hiszpański­m.

Z kolei po niemiecku Wielkanoc to Ostern, a po angielsku – Easter (od Ester ‘nazwy pogańskieg­o święta anglo-saksońskie­go ku czci bogini wiosny i płodności’).

PS Jeśli macie pytania, piszcie do mnie pod adresem: mlkinsow@ angora.com.pl

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland