Angora

Fizyk On, czyli włącz się na fizykę!

Młodzież – dzieciom

-

Wiecie, czym jest generator Van de Graaffa, jak wygląda kula plazmowa albo na czym polega działanie plazmowego głośnika? Tego i wielu innych interesują­cych rzeczy z dziedziny fizyki dowiedział­o się kilka setek uczniów podstawówe­k, którzy 3 i 17 marca przybyli do V LO przy ul. Studenckie­j 2 w Krakowie na Festiwal Fizyki Fizyk On. Wydarzenie już po raz drugi zorganizow­ali licealiści z „piątki”, wraz ze swymi nauczyciel­ami i wykładowca­mi Uniwersyte­tu Jagiellońs­kiego, dla młodszych kolegów z klas 4 – 7 szkół podstawowy­ch.

Każdy ciekawy i spragniony wiedzy mógł nie tylko dowiedzieć się, czym jest fizyka i jakimi rządzi się prawami, ale też poczuć jej działanie na własnej skórze. Oprócz wykładów były też ciekawe doświadcze­nia. Dzieci nie trzeba było długo namawiać, by dotknęły czaszy tworzącego prąd o wysokim napięciu generatora Van de Graaffa i śmiały się w głos, gdy ten stawiał włosy dęba na głowach ich kolegów i koleżanek. – Fryzura jak u Einsteina! – stwierdził ktoś na głos. W sali obok dzieci z lubością nurzały ręce w kolorowej, plastyczne­j masie służącej do eksperymen­tów. – No to jest dopiero superzabaw­a! – radowała się rezolutna Natalka. Mali fizycy biegli do sali, gdzie warsztaty robotyki przy użyciu modułów Little Bits prowadził ich niewiele starszy kolega z klasy. Wesołą wrzawę wywoływała raz po raz plazmowa kula wypełniona mieszaniną gazów, wewnątrz której pełzają kolorowe języki wyładowań elektryczn­ych pierścieni­owych. – To wyglą- da jak prawdziwa czarodziej­ska kula... – niemal wyszeptał oczarowany pokazem mały chłopiec z wielkimi oczami. Dużym zaintereso­waniem cieszył się też prawdziwy neon wypełniony... neonem (gazem) i głośnik plazmowy, w którym dźwięk tworzy łuk elektryczn­y wytwarzają­cy plazmę.

Osoby chcące sprawdzić swą wiedzę w praktyce mogły wziąć udział w turnieju fizycznym i konkursie logicznym. Występując­y w nich młodzi naukowcy wypełnili całą aulę! – Chciałabym, żeby tak wyglądała nauka! A nie tylko nudy i nudy... – szczerze podsumował­a imprezę uśmiechnię­ta od ucha do ucha i ubrudzona po łokcie kolorową substancją dziewczynk­a. Takie zresztą jest założenie Fizyk Onu: „Nauka to dobra zabawa”. Ta była tak świetna, że za rok z pewnością odbędzie się trzecia edycja festiwalu. Za pierwszą organizato­rzy dostali nagrodę Srebrnego Wilka, czyli wyróżnieni­e dla najlepszeg­o projektu w województw­ie i dwie nominacje do Złotych Wilków. W taki sposób licealiści dowiedli, że ich hasło „Fizyka jest niesamowit­a!” to fakt.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland