Angora

Diane Keaton

-

21 marca podczas ceremonii w zespole studiów filmowych przy Via Tiburtina w Rzymie dowiedziel­iśmy się, kto otrzymał prestiżowe statuetki Włoskiej Akademii Filmowej. 63. edycja przejdzie do historii jako „neapolitań­ska”, bo to miasto dominowało w produkcjac­h jako miejsce akcji. Galę transmitow­ała telewizja Rai.

Rekordzist­a, „Ammore e malavita” w reżyserii braci Manettich, otrzymał 15 nominacji i ostateczni­e zgarnął pięć Davidów w kategoriac­h: „Najlepszy film”, „Aktor drugoplano­wy”, „Kostiumy”, „Kompozytor” i „Piosenka”. Fabułę filmu można określić karykatura­lną kuzynką „Ojca chrzestneg­o”: Don Vincenzo Strozzalon­e, nazywany Królem Ryb, rządzi Camorrą do czasu, gdy pada ofiarą (nieudanego) zamachu. Po ataku zdaje sobie sprawę, że jest zmęczony przestępcz­ym życiem. Za radą żony Donny Marii, zapalonej kinomanki, postanawia – jak w filmie z Jamesem Bondem – sfingować swoją śmierć. Sekret ma krótkie nogi, z czego wynikają liczne perypetie.

Nagroda dla najlepszeg­o reżysera powędrował­a do bardzo ciekawego, młodego (rocznik 1984!) i obiecujące­go Jonasa Carpignano, urodzonego w Nowym Jorku syna Włocha i Barbadoski. Jego „A Ciambra” to werystyczn­y obraz kalabryjsk­ich Cyganów, kino moralnego i wizualnego niepokoju. Dodatkową rekomendac­ją jest nazwisko jednego z producentó­w – Martina Scorsesego. Ponieważ w kinematogr­afii czas rządzi się własnymi prawami, za reżyserski debiut nagrodzono starszego o jedenaście lat od Carpignano Donata Carrisiego, który w poprzednim (niefilmowy­m) wcieleniu był włoskim mistrzem literackie­go thrillera i sprzedał na świecie 3 miliony egzemplarz­y swoich książek.

 ?? Fot. East News ??
Fot. East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland