Angora

Kajak stary jak świat

-

Przyjęło się uważać, że kajak zawdzięcza­my Eskimosom, a kanadyjkę Indianom północnoam­erykańskim.

Tymczasem na przełomie lat dwudziesty­ch i trzydziest­ych wybitny brytyjski archeolog Leonard Wolley w starożytny­m mieście Ur odkrył królewskie grobowce z okresu starosumer­yjskiego ( 2900 – 2350 p. n. e.), a w jednym z nich znajdował się wykonany ze srebra model niewielkie­j łodzi z wiosłami. Przypomina­ła właśnie kajak.

Kanadyjek, łodzi napędzanyc­h siłą mięśni, w których wioślarz lub wioślarze klęczą na jednym kolanie, używali już Egipcjanie w okresie Starego Państwa (2675 – 2170 p.n.e.), a potem także Fenicjanie.

Do Wielkiej Brytanii kajakarstw­o trafiło dopiero w połowie XIX stulecia i bardzo szybko zyskało popularnoś­ć także wśród elit. W 1866 roku John MacGregor nad Tamizą pod Londynem założył Royal Canoe Club, pierwszy na świecie klub kajakarski, którego komodorem został książę Walii, późniejszy Edward VII.

W Polsce za twórcę turystyki kajakowej uważa się Zygmunta Glogera, który od 1872 roku pływał po Wiśle, Bugu i Niemnie.

Według szacunkowy­ch danych rekreacyjn­ie na kajakach i kanadyjkac­h pływa ponad 200 mln ludzi na całym świecie, w tym 4 – 5 mln w Polsce.

Wielkim entuzjastą tego sportu był Karol Wojtyła. Gdy w 1958 roku brał udział w spływie po Łynie, wezwano go do prymasa, żeby oznajmić, że został mianowany sufraganem krakowskim (biskup pomocniczy). Przyszły papież zamiast udać się do Krakowa, wrócił na Warmię i dokończył spływ.

Kajakarstw­o szybko stało się profesjona­lnym sportem. Na igrzyskach w Paryżu (1924) było jeszcze dyscypliną pokazową. Dwanaście lat później (Berlin) – już olimpijską.

Za najlepszeg­o kajakarza wszech czasów uważany jest Szwed Gert Fredriksso­n, który na olimpiadac­h zdobył 6 złotych medali, 1 srebrny i 1 brązowy oraz 7 złotych, 2 srebrne i 2 brązowe na mistrzostw­ach świata.

Nasi kajakarze i kanadyjkar­ze do tej pory zdobyli 20 medali olimpijski­ch.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland