Przed wyborami PiS obiecuje

Angora - - Gadu, Gadu, Gadu... - Ps//dap WOJCIECH NOMEJKO

Niższy ZUS dla małych firm

– Przygotowaliśmy propozycję dla drobnych przedsiębiorców – poinformował Mateusz Morawiecki w sobotę 14 kwietnia na konwencji Zjednoczonej Prawicy. Szef rządu podkreślił, że polska przedsiębiorczość, ta rodzinna – małe i średnie firmy – tworzy polski kapitał, polską własność. – Tego potrzebujemy w naszym programie, żeby w realny sposób móc zmieniać Polskę – wskazał. Rząd PiS przygotował na najbliższy czas projekt, propozycję dla Polaków. – Pierwszym naszym projektem, pierwszą propozycją, którą mamy dla Polaków, jest niższy ZUS bardziej proporcjonalny, przy niższych przychodach, do wysokości 2,5-krotności wynagrodzenia minimalnego, czyli 5 tys. 300 zł – co się będzie zmieniało, oczywiście, w kolejnych latach (...).

Obniżka CIT

Premier zapowiedział także obniżenie CIT dla małych firm z 15 do 9 proc. – Obniżyliśmy podatek CIT na początku ubiegłego roku z 19 proc. na 15 proc. W roku 2017 podatek CIT (wpływy do kasy państwa – red.) wzrósł o 13 proc. – mówił Morawiecki. Obóz rządzący po raz drugi obniży podatki: dla wszystkich małych i średnich firm obniżamy podatek CIT z 15 do 9 proc.

300 zł na ucznia

– Chcemy, żeby każde dziecko w wieku szkolnym do ukończenia osiemnastego roku życia, które uczęszcza do szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, otrzymywało 300 zł jako wyprawkę przed każdym rokiem szkolnym. Środki te będą przysługiwały bez żadnych warunków, wszystkim rodzicom. – Rodzice wiedzą zresztą najlepiej, na co wydać pieniądze dla swoich dzieci; my ufamy Polakom, ufamy rodzicom, ufamy wszystkim (...).

100 tys. lokali z Mieszkania plus

Podczas przemówienia premier Morawiecki zadeklarował m.in., że w 2019 roku ma być w budowie 100 tys. mieszkań z programu Mieszkanie plus. Wśród wielkich projektów infrastrukturalnych Morawiecki wymienił m.in. projekt Via Carpatia, centralny port komunikacyjny, projekt Via Baltica i program Mieszkanie plus.

23 mld zł na Dostępność plus

Szef rządu zapowiedział, że na program Dostępność plus zostanie w najbliższych latach zagwarantowane 23 mld zł. Program ma ułatwić np. seniorom, osobom z niepełnosprawnościami czy kobietom z dziećmi poruszanie się w przestrzeni publicznej. – Naszym rodzicom, naszym babciom, dziadkom jesteśmy winni dozgonną wdzięczność, dla nich powinniśmy robić wszystko, żeby ich życie było łatwiejsze.

Emerytura dla kobiet z czwórką dzieci

Szef rządu zapowiedział również wprowadzenie dodatkowej minimalnej emerytury dla kobiet, które osiągnęły wiek emerytalny, nie mają nawet minimalnej emerytury, a urodziły co najmniej 4 dzieci. – Przecież każdy się zgodzi, że nikt nie robi więcej dla przyszłości Polski, również dla przyszłości systemu emerytalnego, niż te panie, które wychowują czwórkę lub więcej dzieci w rodzinach wielodzietnych (...).

Pieniądze na drogi

– Tej jesieni utworzymy fundusz w wysokości co najmniej 5 mld zł, przeznaczony na budowę i naprawę dróg gminnych i powiatowych – poinformował szef rządu. Drogi lokalne są dla rządu niezwykle ważną częścią programu już na jesienne wybory samorządowe. – Utworzymy specjalny fundusz tej jesieni, fundusz co najmniej na 5 mld zł, który na najbliższe 18 miesięcy będzie wielkim zastrzykiem finansowym dla naprawy i budowy dróg gminnych i dróg powiatowych – zapowiedział (...).

Nie jest złośliwa

„Trudno, żebym zwoływała posiedzenie 2 maja, w środku długiego weekendu, więc ulitowałam się – w cudzysłowie – i zwołałam wcześniej, żeby nie było powiedziane, że ja coś złośliwie robię” – powiedziała dziennikarzom pierwsza prezes Sądu Najwyższego, ogłaszając termin pierwszego posiedzenia nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Prawo nakładało na prezes Małgorzatę Gersdorf obowiązek zwołania posiedzenia do 2 maja. „Do obowiązków pierwszego prezesa SN należy otwarcie i wybranie nowego przewodniczącego Rady. Jeżeli tylko będzie wybrany, moja rola jako pierwszego prezesa SN czynnie działającego kończy się” – powiedziała pani prezes. Na pytanie o ewentualne wystąpienie do członków KRS odpowiedziała, że trzeba im przypomnieć przysięgę sędziowską. Pani prezes przypomni, ale czy to coś da? Jak wszystko w prawie, również rozumienie przysięgi może zależeć od interpretacji. Jak pokazują ostatnie miesiące, jest ona wykuwana w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.