Grom z jasnego nieba

Niezwykłe, nieznane, niesłychane

Angora - - Dużo Wiedzy -

Starożytni Grecy mieli Zeusa, Rzymianie Jowisza, a Słowianie... Peruna (zbieżność imienia ze zjawiskiem nie jest przypadkowa). Atrybutem wszystkich trzech bogów zajmujących się sprawami niebios, wojen czy natury była błyskawica, którą w gniewie ciskali. Burze od tysięcy lat wzbudzają wśród ludzi niepokój. W każdej minucie na świecie szaleje ich około 2 tys., czemu towarzyszy co najmniej 6 tys. wyładowań. Właśnie rozpoczął się na nie sezon, więc lepiej niepotrzebnie się nie narażać na rażenie gromem. A ten, zgodnie z powiedzeniem, potrafi runąć nawet z jasnego nieba. Jak to możliwe? Niektóre pioruny uderzają w ziemię nawet 20 do 25 km od chmury burzowej. Wszystko przez to, że błyskawice, aby dotrzeć do celu, wybierają drogę najkrótszą i jednocześnie najlepiej przewodzącą prąd. Charakterystyczny błysk jest efektem rozgrzania się do 30 tys. st. C powie- trza wokół kanału, którym pędzi srebrna wstęga. To aż pięć razy więcej niż wynosi temperatura na powierzchni Słońca. Tak silne nagłe ogrzanie powietrza powoduje jego gwałtowne rozprężenie, w efekcie czego powstaje fala dźwiękowa, czyli złowieszczy grzmot.

Matteo Ciacci (27 l.) to najmłodszy szef państwa na świecie. Jest kapitanem regentem Republiki San Marino.

Koszykarz LeBron James (33 l.) wywalczył 27 punktów dla drużyny Cleveland Cavaliers w meczu NBA z New Orleans Pelicans. Tym samym pobił ligowy rekord Michaela Jordana.

Żeby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na sód, wystarczy 1 gram soli.

Największy bezodpływowy zbiornik świata to Morze Kaspijskie. Ma powierzchnię ok. 371 800 km². Maksymalna głębokość wynosi 1025 m. Jezioro jest większe od Niemiec.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.