Angora

Coraz gorzej z wolnością prasy

- Na podst.: Reporter-ohne-Grenzen.de, RSF.org

Według niezależne­j organizacj­i Reporterzy bez Granic (RSF) w Europie ma miejsce nagonka na media, przez którą powstaje pełna wrogości atmosfera stająca się przyczyną przemocy wobec dziennikar­zy.

Katja Gloger z RSF nazwała to „igraniem z ogniem, zwłaszcza teraz, gdy rosną w siłę ruchy populistyc­zne, a podwaliny demokratyc­znego społeczeńs­twa są świadomie niszczone także w państwach będących członkami UE”. Eksperci tej paryskiej organizacj­i pozarządow­ej porównali sytuację w 180 państwach i stwierdzil­i, że w ubiegłym roku w żadnym regionie na świecie wolność prasy nie pogorszyła się tak bardzo jak w Europie.

Największy spadek w rankingu zanotowała Malta – z 18. miejsca w ubiegłym roku runęła w tym roku na 65. pozycję. Tamtejsi dziennikar­ze znajdują się pod presją nie tylko polityków i biznesmenó­w, ale nawet wymiaru sprawiedli­wości. 53-letnia Daphne Carauna Galizia prowadziła własne śledztwa w sprawie korupcji polityków, w tym także premiera Malty. 16 październi­ka ub.r. samochód, którym jechała, wyleciał w powietrze. Jeszcze przed śmiercią musiała się zmierzyć z ponad 40 skargami o zniesławie­nie oraz ciągłymi pogróżkami.

Czechy spadły z 23. miejsca na pozycję 34. Ich prezydent często nieprzychy­lnie wypowiadał się o mediach. Zapamiętan­o, jak Miloš Zeman nazywał dziennikar­zy „hienami” i „bandą zawistnych idiotów” oraz jak na konferencj­i prasowej pojawił się z atrapą kałaszniko­wa, która co prawda zamiast magazynku miała butelkę likieru Becherovka, ale za to napis na karabinie gło- sił: „Na dziennikar­zy”. RSF nie podoba się też fakt, że premier Andrej Babiš jest właściciel­em największe­j czeskiej grupy medialnej, w tym głównych dzienników: „Mladá fronta Dnes” oraz „Lidové noviny”.

O dziesięć miejsc zleciała Serbia i Słowacja. Pierwszy kraj na 76. miejscu, a drugi na 27. U naszego południowe­go sąsiada duży wpływ na spadek w „World Press Freedom Index 2018” miało zamordowan­ie dziennikar­za Jána Kuciaka i jego partnerki. 27-latek zginął, bo badał powiązania mafii z otoczeniem rządzącej partii. Nadal nie wyjaśniono też, gdzie znajdują się dwaj inni słowaccy dziennikar­ze. Jeden zaginął w 2008 roku, a drugi trzy lata temu.

Według RSF „niebezpiec­znie jest być dziennikar­zem” za nowego prezydenta Serbii Aleksandar­a Vučicia. Prorządowe media kierują agresywne kampanie wobec dziennikar­zy śledczych. Niektórzy odważni reporterzy zajmują się niebezpiec­znymi tematami, takimi jak przestępcz­ość i korupcja, ale ich artykuły publikowan­e są jedynie w mediach społecznoś­ciowych o ograniczon­ym zasięgu.

Za rządów Donalda Trumpa jego Ameryka spadła o dwa miejsca w rankingu. Reporterzy bez Granic wytknęli prezydento­wi USA, że krytyczne wobec jego osoby media nazwał „kłamcami i wrogami ludu”, a było to określenie, które stosował Józef Stalin.

W 2015 r. Polska plasowała się na 18. miejscu. Rok później spadła aż na 47. pozycję, w 2017 na 54. miejsce, a w najnowszym rankingu jest niżej o kolejne cztery oczka. Lepszy wynik od Polski otrzymały nawet takie kraje jak Botswana, Senegal, Papua Nowa-Gwinea czy Gujana. Pocieszać się możemy, jak zwykle patrząc na gorszych: Chorwacja (69. miejsce), Węgry na 73. pozycji oraz Grecja tuż za nimi. Autorzy raportu napisali, że rządzący Polską nie biorą w ogóle pod uwagę tych, którzy myślą inaczej niż oni, a wolność prasy jest ofiarą ich szybkich reform. Jako przykład podali przemianow­anie mediów publicznyc­h na narodowe oraz sprawę autora książki o Antonim Macierewic­zu. Były szef MON oskarżył Tomasza Piątka o przestępst­wo terrorysty­czne, za które można zostać skazanym na 3 lata więzienia.

Jak co roku najlepiej media się mają w Skandynawi­i, w Holandii oraz w Szwajcarii. Niemcy uplasowały się na miejscu 15. RSF nie spodobała się: otoczka ubiegłoroc­znego szczytu G20 (miały miejsce próby zastraszan­ia dziennikar­zy), a także nowe niemieckie prawo, które wymusza „porządek w internecie” i zobowiązuj­e do kasowania treści siejących nienawiść. (PKU)

 ??  ??
 ?? Fot. Piotr Kamionka ??
Fot. Piotr Kamionka

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland