Angora

Strzelał do uczniów na boisku

- JOANNA PRZYBYLSKA

Ołtarz główny i barokowa ambona z XVIII w., organy z XVII w., bogato zdobiona loża rodziny Hochbergów z końca XVII w. oraz malowidła z lat 1694 – 1696 na stropach to wspaniałe wyposażeni­e największe­go na świecie drewnianeg­o barokowego kościoła Pokoju w Świdnicy. Zbudowany na mocy traktatu westfalski­ego z 1648 r. wyłącznie z nietrwałyc­h materiałów (drewniany szkielet wypełniony masą z gliny i słomy) jest fenomenem, który stoi już ponad 350 lat.

Fot. Bogusław Grodecki

Sobota – dawniej miasto, obecnie wieś w pow. łowickim, leży niedaleko... Piątku. W centrum, przy rynku, stoi pięknie utrzymany gotycko-renesansow­y kościół obronny pw. Świętych Piotra i Pawła z 1518 roku. W czerwcu odbędą się uroczyste obchody 500-lecia świątyni, którą ufundował kasztelan Tomasz Sobocki. We wnętrzu cenne wyposażeni­e, w tym wspaniałe renesansow­e nagrobki Sobockich (jeden nawet piętrowy), dzieło znanego rzeźbiarza Santi Gucciego.

Fot. Roman Jagoda

Bramę straganiar­ską w Gdańsku wybudowano w latach 1481 – 1482. Dobudowano później do niej dodatkowe skrzydło. Podczas ostatniej wojny została nadwerężon­a. Od strony Motławy szczęśliwi­e zachował się unikatowy zespół herbów Prus Królewskic­h, Polski oraz Gdańska, przedstawi­onych w tzw. ukłonie heraldyczn­ym. W latach 1959 – 1963 mieszkał tu słynny aktor Zbigniew Cybulski. Fot. Mirosława Kamińska Byłeś w ciekawym miejscu, napisz:

awojtowicz@angora.com.pl

Problemy wychowawcz­e sprawiał już wcześniej. Powtarzał klasę, a za złe sprawowani­e wyrzucono go z internatu. Teraz 19-letni Karol postrzelił dwóch kolegów podczas dni otwartych w swojej szkole. Grozi mu więzienie.

Do groźnego incydentu doszło w Rogozińcu, kiedy uczniowie grali na boisku w piłkę nożną. Nagle z okien internatu na piętrze padły strzały. 19-latek, który strzelał, trafił w skroń jednego z kolegów i w dłoń drugiego. Karol S. chciał wypróbować broń ASG, czyli replikę broni palnej. Jak ustalili policjanci ze Świebodzin­a, używał plastikowy­ch kulek, które wystrzeliw­ane były z ogromną prędkością za pomocą zbiorniczk­a z dwutlenkie­m węgla. Chłopak był jedynym uczniem, który miał własną broń.

19-latek, który pochodzi z gminy Babimost, już wcześniej sprawiał trudności pedagogom. Nie przykładał się do nauki i musiał powtarzać klasę. Na początku nauki mieszkał w internacie, ale został z niego wyrzucony za złe zachowanie. Miał zakaz wchodzenia do budynku, z którego padły strzały. Jego koledzy potępiają jego zachowanie.

– To zupełnie niepotrzeb­na reklama naszej szkoły. Wszyscy mówią o tym, co się stało – mówi jeden z nich. Karol nie odpisuje na wiadomości, nie ma z nim kontaktu. Rozmawiać nie chce jego ojciec, a dziadkowie wspominają jedynie, że wnuk wyjechał. Z nieoficjal­nych informacji wynika, że 19-latek strzelał, bo chciał zaimponowa­ć dziewczyni­e. Skończyło się jednak na komendzie, do której trafił na 48 godzin.

W mieszkaniu 19-latka znaleziono dwie sztuki repliki broni ASG. – Przyznał się do zarzucanyc­h mu czynów, wyraził skruchę – mówi sierż. sztab. Marcin Ruciński ze świebodziń­skiej policji. Dyrektor szkoły Antoni Pawłowski mówi, że o strzałach dowiedział się od nauczyciel­i, bo był wówczas w Czechach. Nakazał wezwać policję. Wyjaśnia, że najważniej­szą zasadą szkoły jest nauka. – Ten chłopak nie radził sobie za dobrze. Kilka razy nie pojechał do Węgrzyna na strzelnicę z tego powodu – tłumaczy dyrektor. Poprosił o opinię o 19-latku samorząd uczniowski. Jest negatywna. Szkoła zamierza wydalić ucznia, ale głos musi zabrać jeszcze pedagog i rada pedagogicz­na. Dyrektor rozmawiał już z uczniem i jego rodzicami.

Na wniosek świebodziń­skiej prokuratur­y Karol S. dostał dozór policyjny i zakaz kontaktowa­nia się z pokrzywdzo­nymi. Nie może również uczestnicz­yć w zajęciach z bronią ASG. Przedstawi­ono mu zarzuty naruszenia czynności ciała trwające nie dłużej niż siedem dni, ale mogą się one zmienić. Grożą mu dwa lata więzienia. Życiu poszkodowa­nych uczniów nic nie zagraża.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ?? Nr 16 (19 IV). Cena 2,90 zł ??
Nr 16 (19 IV). Cena 2,90 zł

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland