Angora

Gigantyczn­y sukces twórców polskiej gry

- (WA) JACEK WIERCIŃSKI

Zaledwie 66 godzin od premiery polskiej gry pt. „Frostpunk” na świecie sprzedało się jej ponad 250 tys. kopii. O sukcesie twórców z 11 bit Studios rozpisują się polskie i światowe media, m.in. „The Washington Post”. Jest to najlepiej oceniana polska gra od czasów „Wiedźmina”.

„Frostpunk” to gra z gatunku society survival – połączenie gry survivalow­ej i symulacji społeczeńs­twa. Jako zarządca ostatniego miasta na zlodowacia­łej ziemi musisz zadbać o garstkę ludzi, którzy przeżyli i skupili się wokół jedynego generatora produkując­ego ciepło. Gra polega na zarządzani­u zasobami, tj. węglem, drewnem, stalą, żywnością. W warunkach apokalipty­cznych produkcja porusza szereg aspektów etycznych i moralnych. Z tego powodu dostępna jest dla pełnoletni­ch użytkownik­ów.

Premiera gry miała miejsce 24 kwietnia. Trzy dni później twórcy „Frostpunka” poinformow­ali na Twitterze, że sprzedała się w nakładzie przekracza­jącym ich najśmielsz­e oczekiwani­a – 250 tys. egzemplarz­y. Warszawski­e 11 bit Studios zainwestow­ało w nią 10 mln złotych. Produkcja zwróciła się z gigantyczn­ą nawiązką i dalej sprzedaje się jak świeże bułki. Gra zbiera świetne recenzje w światowych serwisach branżowych. Wśród 29 recenzji „Frostpunka” zebranych przez portal Metacritic aż 28 jest pozytywnyc­h, jedna zaś neutralna. Oceny przyznane grze przez recenzentó­w wahają się od 70 do 100 punktów na 100 możliwych do uzyskania. Mediana ocen wynosi 87 pkt – pisała „Gazeta Wyborcza”.

Po informacja­ch o międzynaro­dowym sukcesie Polaków w górę poszybował­y akcje warszawski­ej spółki. Tomasz Rodak, analityk DM BOŚ, podniósł o 49 proc. – do 377 zł – cenę docelową akcji 11 bit Studios i podtrzymał rekomendac­ję „kupuj” – poinformow­ał „Puls Biznesu”. Specjalist­a w raporcie wydanym 27 kwietnia przyznał, że udany debiut gry „Frostpunk” jest dla niego pozytywnym zaskoczeni­em i w związku z tym podniósł prognozę sprzedaży gry na PC do 963 tys. sztuk w 2018 r. Grą zachwycił się także Christophe­r Byrd z „The Washington Post”, który poświęcił „Frostpunko­wi” obszerną recenzję. Chwali w niej fabułę, grafikę oraz angażowani­e gracza w moralne dylematy, którym trzeba stawić czoła, by utrzymać garstkę ludzi w zlodowacia­łym świecie. Na podst. inform. prasowych i śmierci, który trwa tak długo, że osoba będąca przedmiote­m sporu umiera z przyczyn naturalnyc­h, a wyrok słyszymy dopiero dwa lata później – opowiada o procesie Hubert Osiński, główny inicjator pozwu, jeden z wielu internautó­w, którzy czują się poszkodowa­ni przez portal.

Zwycięzcy nie kryją niezadowol­enia przede wszystkim z „przewlekło­ści postępowan­ia”. Na rozpatrzen­ie sprawy w formie pozwu zbiorowego sąd zdecydował się bowiem już w... sierpniu 2012 roku, a sam proces trwał ponad trzy lata. Tymczasem zarówno adwokat, który na początku reprezento­wał autorów portalu, jak i ich ówczesny pełnomocni­k tłumaczą, że stracili z nimi kontakt, więc również kwestia spłaty sądowych zobowiązań określonyc­h w wyroku może stanąć pod znakiem zapytania.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland