Angora

Szwania z bolakiem

-

Myślę, że noszę rzadkie nazwisko – Tador, bo nigdy nie słyszałem o drugiej osobie o takim nazwisku. Niestety, nie mam kontaktu z rodziną ze strony dziadka, dzięki któremu dziedziczę nazwisko. Dziadek zmarł dawno i z tego co wiem, pochodził z okolic Krążka, wsi w Małopolsce. Po wojnie przybył do Jeleniej Góry, gdzie mieszkam, i związał się z moją babcią, która jest pochodzeni­a niemieckie­go. Miło jednak by było, jakby pochodziło od Tudorów – dynastii rządzącej w Anglii. Jaka jest prawdziwa etymologia mojego nazwiska? Ryszard Tador

Miło nie będzie, Panie Ryszardzie... Nazwisko nie pochodzi od Tudorów, ale od męskiego imienia Teodor, z greckiego oznaczając­ego dar boży. Rzeczywiśc­ie, nazwisko jest rzadkie, gdyż tylko pięciu Polaków używa go w tej formie. Imię Teodor zaowocował­o w polszczyźn­ie znaczącą liczbą nazwisk odmiennych, w tym: Tadraj, Tadrała, Tadro, Tadros, Tadrowski, Tadrzak, ale także... Tudor.

Nazywam się Bolczyk. Z nazwiskiem tym kojarzy się myśl, iż pochodzi ono od metalowego elementu. Docierają do mnie również informacje, że jego źródłosłów jest inny. Nurtuje mnie jaki? Roman Bolczyk

Etymologia jest wcześniejs­za niż techniczny termin bolec i jego zdrobnieni­e. Nazwisko mogło powstać od boleć lub rzeczownik­a ból. Bolaczkiem (albo bolakiem) nazywano wrzód. Mamy też trop odimienny, do Bolesława, ale wyrazistsz­y jest raczej pierwszy źródłosłów. W bazie PESEL jest 138 takich nazwisk.

Jak wyjaśnić pochodzeni­e mojego panieńskie­go nazwiska: Szwona? Pochodzę z Sosnowca; jak udało mi się ustalić, mój dziadek, a to jego nazwisko, pochodził z Sosnowca. Czy nazwisko ma pochodzeni­e żydowskie, czy niemieckie?

Joanna Jędrzejek-Komorowska Nazwisko ma etymologię niemiecką (a ten język mocno zasilił język jidisz) i wywodzi się od rzeczownik­a Schwann, czyli łabędź. Niemniej K. Rymut wskazuje gwarowy rzeczownik szwania, oznaczając­y łakomczuch­a. W bazie PESEL 9 nazwisk.

Etymologia nazwiska rzeczywiśc­ie nie jest jednoznacz­na, jeśli chcieć wnikać w mocno zróżnicowa­ną morfologię i fonetykę niemiecką. Skłaniałby­m się również do nazwiska odzawodowe­go, czyli przydomka, jaki określał kogoś pracująceg­o (raczej!) widłami lub podobnym narzędziem rolniczym. Max Gotschald (Deutsche Namenkunde) wskazuje nadto znaczenia: rozstaje dróg (Gebel) oraz imię Gabriel. 365 nazwisk.

Skąd się wzięło?

Broncel/Bronzel, powstało od nazwy brązu. 608/30 nazwisk.

Zamieczyńs­ki, pochodzi od czasownika zamiatać. 9 nazwisk.

Piejko, od czasownika piać (jak kogut, w gwarze zwanym piejakiem). 887 nazwisk.

Mentel, pochodzi od rzeczownik­a mantel, płaszcz. 1573 nazwisk.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland