Angora

Uwaga! Żółwie na drodze!

-

W północnej Kenii opady przez pół roku są znikome lub nie ma ich wcale. To wyzwanie dla zwierząt. Woda jest tak potrzebna, że nawet naturalni wrogowie ogłaszają rozejm na czas pobytu w pobliżu wodopoju.

Największą aktywność lwy wykazują nocą. Dzięki specjalist­ycznym kamerom ludzie mogą obserwować zwierzęta, nie naruszając ich zwyczajów. Koty świetnie czują się w ciemnościa­ch. Lwice polują w grupach. Jedna samica zagania zdobycz do drugiej. Czynią to, zanim wzejdzie księżyc. Wtedy ofiary ich nie widzą. Młode na czas polowania zostają w ukryciu. Nie podejdą do matek, zanim te nie zawołają ich na posiłek.

Jedyne występując­e naturalnie w Polsce żółwie błotne ( Emys orbiculari­s) właśnie zakończyły okres hibernacji i ruszyły w drogę. Oznacza to, że mogą pojawić się na szosach, szczególni­e w rejonie Lubelszczy­zny. W tamtejszyc­h lasach wyznaczono dla nich 21 stref ochronnych, ale to ich nie zatrzymuje. Leśnicy apelują więc do kierowców o szczególną uwagę i proszą, by przypadki napotkania tych gadów zgłaszać do najbliższe­go nadleśnict­wa lub Regionalne­j Dyrekcji Ochrony Środowiska. Po co żółwie wędrują? Szukają dla siebie dogodnych miejsc do życia, godów, złożenia jaj, a potem powrotu do miejsca hibernacji.

Emys orbiculari­s na wolności może żyć do 100 lat. Jest jednak zagrożony wyginięcie­m i objęty ścisłą ochroną. Występu- je tak rzadko, że w Polsce nie można go nawet fotografow­ać i filmować, jeśli miałoby to zakłócić spokój zwierzęcia.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland