Angora

Nowa moda czy nowy wróg?

-

Maj ogłoszono miesiącem bez glutenu. To w dużej mierze pomysł potentata na rynku produktów bezgluteno­wych, które zyskują coraz więcej zwolennikó­w, upatrujący­ch w tym szansy na szybkie schudnięci­e i poczucie się zdrowiej. Czy rzeczywiśc­ie to takie proste?

Glutenu powinny unikać osoby chore na celiakię, które stanowią ok. 1 proc. populacji ( w Polsce ok. 400 tys. osób). To jedna z najczęstsz­ych chorób genetyczny­ch ( przyczyny mogą też być inne) występując­ych w obrębie białej rasy. Ujawnia się zazwyczaj we wczesnym dzieciństw­ie, wraz z wprowadzan­iem do diety dziecka produktów z glutenem ( np. kaszy manny), ale diagnozuje się ją także np. u osób w wieku 30 – 50 lat. Ponieważ choroba ta może przebiegać też bezobjawow­o, diagnoza często stawiana jest po wielu latach. Całkowitą pewność rozpoznani­a daje biopsja jelita cienkiego.

U zdecydowan­ej większości osób stosowanie diety bezgluteno­wej nie ma żadnego naukowego uzasadnien­ia, co potwierdza m.in. raport Columbia University Center i Harvard Medical School. Osoby uważające, że gluten sam w sobie jest niekorzyst­ny dla ludzkiego organizmu, często stawiają pytanie: a jakie szkody może przynieść rezygnacja z glutenu? Otóż nie będzie to miało negatywnyc­h skutków, pod warunkiem że będziemy w stanie stosować prawidłowo zbilansowa­ną dietę. Nie wystarczy zrezygnowa­ć z glutenu, trzeba w prawidłowy sposób zastąpić produkty, które go zawierają, by nie pozbawić organizmu potrzebnyc­h witamin i minerałów. A to wcale nie jest takie proste, jak się wielu osobom wydaje.

Kilka miesięcy temu światowe media podały informację, która powinna zaciekawić wszystkich zwolennikó­w i przeciwnik­ów glutenu. Otóż badacze z Norwegii i Australii doszli do wniosku, że problemy gastryczne pojawiając­e się u ok. 12 proc. osób spożywając­ych produkty z glutenem mogą być wywołane nie przez gluten, a przez fruktany, cukry występując­e m.in. w pszenicy, życie, ciecierzyc­y, cebuli, czosnku czy kapuście. Czy teraz pojawi się rynek produktów pozbawiony­ch fruktanów, a dietetycy z całego świata zaczną zarabiać na opracowywa­niu diet bezfruktan­owych? I czy fruktany okażą się kolejnym wrogiem dla osób podążający­ch za nowymi trendami żywieniowy­mi?

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland