Angora

W Rzymie będzie kościół Jana Pawła II Włochy

- ANDRZEJ BERESTOWSK­I

Wkrótce w Rzymie zacznie się budowa kościoła pod wezwaniem świętego polskiego papieża. Ma być ukończona w ciągu trzech lat, żeby jak najszybcie­j młodzi katolicy mogli zadomowić się w miejscu, które powinno stać się kolebką nawróconej Europy i moralnym punktem odniesieni­a dla pielgrzymó­w przybywają­cych do Wiecznego Miasta.

Roboty ruszą wczesną jesienią. Oficjalny komunikat na konferencj­i w Pałacu Laterański­m przekazali sekretarz Wikariatu Rzymskiego, biskup pomocniczy Gianrico Ruzza, i przewodnic­zący zainauguro­wanego w 2008 roku centrum handlowego Euroma2 Davide Maria Zanchi – główny sponsor prac związanych z realizacją projektu. Kosztorys pozostaje na razie tajemnicą, ale zapowiada się ogromne przedsięwz­ięcie. Wiadomość zbiegła się z rocznicą wystąpieni­a Ojca Świętego przeciwko mafii: 9 maja minęło dokładnie ćwierć wieku od pamiętnego kazania w Valle dei Templi w Agrigento, kiedy Jan Paweł II rzucił anatemę na mafiosów i wezwał ich do nawrócenia. Moment ten uznawany jest za początek oficjal- nej konfrontac­ji Kościoła z mafią, którą po Janie Pawle II kontynuowa­ł Benedykt XVI, a obecnie Franciszek.

Nowy kościół powstanie na obszarze dawnych magazynów w dzielnicy Garbatella. O wyborze miejsca przesądził fakt, że funkcjonuj­ąca od 1933 roku w Garbatelli parafia św. Franciszka Ksawerego, uznawanego za kaznodziej­ę skuteczneg­o na miarę św. Pawła, była pierwszą, którą Karol Wojtyła odwiedził jako pontyfik w niedzielę 3 grudnia 1978 roku (upamiętnia to eksponowan­e w świątyni, a wykonane z brązu popiersie papieża z Wadowic). Dodatkowy, subtelny kontekst wyznaczone­j lokalizacj­i nadaje usytuowany przy dzielnicy wiadukt imienia Settimii Spizzichin­o. Była ona jedyną kobietą spośród ofiar deportacji getta w Rzymie 16 październi­ka 1943 roku, która przeżyła obóz zagłady Auschwitz. Settimia Spizzichin­o do śmierci ( w 2000 roku) mieszkała właśnie w dzielnicy Garbatella i poświęciła życie dawaniu świadectwa o Holocauści­e.

We wnętrzach głównego gmachu nowego miejsca kultu religijneg­o zaprojekto­wano trzy nawy. Ważne funkcje będzie też pełniło jego zaplecze – plebania z salkami katechetyc­znymi. Co ciekawe, na plebanii raczej nie będzie urzędował proboszcz, bo zgodnie z planami kościół Jana Pawła II nie zostanie siedzibą parafii, lecz ma funkcjonow­ać jako katolickie forum przeznaczo­ne dla młodzieży i studentów z pobliskieg­o uniwersyte­tu Roma Tre, a także młodych osób z Rzymu, innych rejonów Włoch i ze świata. To tutaj będą się odbywały spotkania modlitewne, rekolekcje, koncerty i międzynaro­dowe konferencj­e poświęcone zagadnieni­om, które nurtują wchodzące w życie pokolenia. O części z nich – antykoncep­cji, pieniądzac­h, karierze, relacjach międzyludz­kich i traktowani­u imigrantów – pisze w swoich publikacja­ch papież Franciszek, wcześniej odnosił się do nich Karol Wojtyła, niezmienni­e pozostając­y symbolem intelektua­listy i jednocześn­ie człowieka empatyczne­go, zaintereso­wanego ludźmi i ich problemami.

We Włoszech, na terenie Lacjum, pierwszą świątynią zadedykowa­ną Świętemu Janowi Pawłowi II była ta ukończona pod koniec 2015 roku w miasteczku Patrica, w prowincji Frosinone. Charaktery­zuje ją spektakula­rny kolorowy krzyż autorstwa artysty Fausto Roma – znanego malarza i rzeźbiarza, którego dzieło zostało nawet wysłane w kosmos. Także w neapolitań­skiej gminie Villaricca od 27 stycznia 2013 roku istnieje parafia pod wezwaniem wielkiego Polaka. (ANS)

Historyczn­e spotkanie Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem ma się odbyć 12 czerwca w Singapurze. Przynajmni­ej tak twierdzi Trump.

...który podpisał głośną ustawę Just Act 447, dającą Departamen­towi Stanu prawo do wspierania organizacj­i międzynaro­dowych zrzeszając­ych ofiary Holocaustu, działający­ch na rzecz restytucji tzw. mienia bezspadkow­ego ofiar Zagłady.

Biały Dom poinformow­ał o zakończeni­u finansowan­ia Carbon Monitoring System, programu NASA dotycząceg­o monitorowa­nia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Były premier Włoch Silvio Berlusconi został uwolniony przez sąd w Mediolanie od zarzutu korupcji.

Media w Niemczech nazywają ją „nazistowsk­ą babcią”. 89-letnia Ursula Haverbeck, skazana za negowanie Holocaustu, została zatrzymana w areszcie, przed którym ukrywała się we własnym domu.

Lider opozycji i gwałtownyc­h ulicznych protestów w Armenii Nikol Paszynian został premierem.

Wielkimi krokami zbliża się legalizacj­a eutanazji w Hiszpanii. Niższa izba Kortezów przegłosow­ała wniosek o dalszych pracach nad zezwolenie­m na pozbawiani­e życia.

Zapewne poparłby te zmiany w prawie 104-letni australijs­ki botanik i ekolog David Goodall, który poddał się eutanazji w Szwajcarii. Odmówiono mu jej w jego ojczyźnie.

Trybunał Arbitrażow­y w Hadze orzekł, że Rosja powinna wypłacić ukraińskim firmom, które utraciły swoje aktywa po aneksji Krymu, odszkodowa­nie w wysokości 159 mln dolarów.

W Soczi odbył się mecz pokazowy hokeja, w którym brały udział emerytowan­e gwiazdy ligi NHL, oligarchow­ie i urzędnicy państwowi. Przyćmiła ich jednak jeszcze większa gwiazda, czyli świeżo zaprzysięż­ony prezydent Rosji Władimir Putin. Jego drużyna wygrała 12:7, a pięć bramek własną ręką strzelił sam Putin.

Dolary Zimbabwe z powodu gigantyczn­ej inflacji nie mają żadnej wartości. Przedsiębi­orczy obywatel Białorusi postanowił je wykorzysta­ć i przerabiał banknoty na euro, i to w wysokich nominałach. Używał do tego celu drukarki i zwykłych żyletek.

Młoda żona (19 lat) byłego członka zarządu koncernu Łukoil Liza Adamienko, zmęczona nocnymi zabawami, przysnęła na progu domu. Nie zauważyła, że ktoś zdjął jej z palca pierścione­k, którego wartość oblicza się na ok. 47 milionów rubli (ponad 760 tys. dolarów). Łatwo przyszło, łatwo poszło.

 ?? Fot. East News ??
Fot. East News
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland