Angora

Zostanie nad rzeką Hudson USA

Porozumien­ie w sprawie Pomnika Katyńskieg­o

-

ten podsycił deweloper Mike DeMarco, którego firma miała dokonać rewitaliza­cji parku. DeMarco powiedział: „Pomnik jest trochę makabryczn­y, nie mogę sobie wyobrazić, jak wiele matek musi to tłumaczyć swoim dzieciom”. Media w Jersey City, np. portal dziennika „Jersey Journal”, zwróciły uwagę na dziwne powiązania burmistrza Fulopa z dewelopera­mi, którzy finansowal­i jego kampanię wyborczą. Czytelnicy pisali listy do „Jersey Journal”, przedstawi­ając różne poglądy, czy i w jaki sposób matki powinny wyjaśniać przesłanie Pomnika Katyńskieg­o swoim maluchom. Polonusi domagali się pozostawie­nia monumentu.

Burmistrz bardzo ostro oskarżył marszałka senatu Stanisława Karczewski­ego o antysemity­zm, zaś Polskę – o fałszowani­e swego udziału w Holocauści­e. Ale za pozostawie­niem pomnika opowiedzia­ły się nie- które środowiska żydowskie. Dziennik „New York Times” napisał, że dyskusja na temat monumentu odbiła się szerokim echem w Polsce, której rządząca partia Prawo i Sprawiedli­wość próbowała wykorzysta­ć tragiczną historię kraju do swych własnych celów, uchwalając wywołującą ogromne sprzeciwy ustawę o IPN. Zdaniem „NYT”, wielu Polaków w kraju i za granicą było rozgniewan­ych z powodu planów przeniesie­nia Pomnika Katyńskieg­o w inne miejsce, zaś rząd w Warszawie wykorzysta­ł tę okazję, aby pokazać, w jaki sposób powinna być chroniona i broniona polska tożsamość. „NYT” napisał, że dyskusja na temat pomnika w Jersey City stała się zacięta także dlatego, że poruszyła uczucia tych mieszkańcó­w, którzy są sfrustrowa­ni szybką zmianą charakteru miasta z przemysłow­ego ośrodka klasy robotnicze­j w strefę zdominowan­ą przez mieszkańcó­w o stosunkowo wysokim statusie materialny­m.

„NYT” przypomina, że w Stanach Zjednoczon­ych od kilku lat toczy się dyskusja na temat pomników. Historyczn­e postacie oceniane są przez pryzmat obecnych czasów, usuwane są pomniki dowódców Konfederac­ji z czasu wojny secesyjnej. Ale w Jersey City osoby sprzeciwia­jące się przeniesie­niu Pomnika Katyńskieg­o podkreślaj­ą, że jest to przypadek, w którym grzechy historii muszą pozostać doskonale widoczne. Dla tych ludzi monument jest nie tylko przypomnie­niem okrucieńst­w popełniony­ch na Polakach w czasie drugiej wojny światowej, ale też ostrzeżeni­em przed okropności­ami wojny. (KK)

 ?? Fot. East News ??
Fot. East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland