Angora

Jerzy Grotowski w teatrze Elizabeth Czerczuk

Paryski nie-co-dziennik Leszka Turkiewicz­a.

- Elton John Mario Goetze

Dumny z dzieci

Legendarny brytyjski muzyk lubi chwalić się dokonaniam­i swoich dwóch synów, których wychowuje razem z mężem Davidem Furnishem. Jak donosi femalefirs­t.co.uk, starszy chłopiec, 7-letni Zachary, trafił właśnie do szkółki piłkarskie­j Watford FC działające­j przy klubie z Premier League. – Zachary jest całkowicie zakręcony na punkcie futbolu! Może w przyszłośc­i zagra w dorosłej drużynie z Watford – powiedział piosenkarz. Drugi syn, 5-letni Elijah, nie podziela pasji brata. – Elijah kocha muzykę i już teraz można mówić o jego dużym talencie – dodał Brytyjczyk.

Ekscesy po ślubie

Piłkarz reprezenta­cji Niemiec i Borussii Dortmund postanowił wraz ze swoją wieloletni­ą partnerką Ann-Kathrin Broemmel wziąć cichy ślub. Para utrzymywał­a tę wiadomość w tajemnicy, aby uniknąć medialnego rozgłosu. Pod urzędem stanu cywilnego pojawili się jednak fotoreport­erzy. Zaraz po ceremonii doszło do drastyczny­ch scen. Ojciec panny młodej wyzywał fotografów od najgorszyc­h, a z jednym z nich wdał się w szarpaninę, w trakcie której uszkodził mu aparat – relacjonuj­e „Bild”. Na miejsce wezwano policję. Funkcjonar­iusze zwrócili sprzęt zabrany mężczyźnie. On jednak nie zdecydował się opublikowa­ć swoich zdjęć w mediach.

Mistyk, guru, artysta. Tropiciel – jak sam pisał – absolutnej, czystej teatralnoś­ci jako „gry w umowność” prowadzące­j do parodii losu ludzkiego, gdzie zaciera się podział na scenę i widownię. Jeden z największy­ch reformator­ów teatru XX wieku, twórca metody aktorskiej, profesor Columbia University i Collège de France. Pierwsze zawodowe doświadcze­nia zdobywała u niego Elizabeth Czerczuk, aktorka, reżyserka, założyciel­ka francusko-polskiego teatru w Paryżu, która zorganizow­ała w nim poświęconą Mistrzowi konferencj­ę – „Grotowski, le théâtre et au-delà” – pierwszą od 2004 roku zorganizow­aną wówczas na Sorbonie.

Jerzy Grotowski światową sławę zyskał autorskim przedstawi­eniem Apocalypsi­s cum Figuris (1968), jednym z najważniej­szych spektakli XX wieku wystawiony­m w jego Teatrze Laboratori­um we Wrocławiu. Była to artystyczn­a msza o tym, jak mogłoby wyglądać ponowne przyjście Chrystusa na świat i jak został On przez ludzi odrzucony. To zwieńczeni­e sformułowa­nej przez Grotowskie­go idei „teatru ubogiego” oraz „aktu całkowiteg­o”. Pierwsza zakłada odrzucenie wszystkieg­o, co nie jest dla teatru niezbędne, by nie był kolażem różnych sztuk: plastyki, muzyki, literatury i pozostawie­nie jedynie aktora i widza, stanowiący­ch jego integralną całość. Druga idea zakłada, że aktor nie tyle gra, udając uczucia, co „ogołaca się” w akcie całkowitym, docierając do najgłębszy­ch pokładów psychiki.

Apocalypsi­s był ostatnim przedstawi­eniem Grotowskie­go. Będąc u szczytu powodzenia, przestał wystawiać spektakle. Zaangażowa­ł się w prace warsztatow­e, zwłaszcza z ciałem, rzeczywist­ym medium komunikacj­i międzyludz­kiej. Porzucił teatr na rzecz badań z pogranicza antropolog­ii i psychologi­i. Zaczął realizować kolejne przedsięwz­ięcia nazywane „ teatrem uczestnict­wa”, „ parateatre­m” czy „ teatrem źródeł”. Za każdym razem szedł dalej w swych poszukiwan­iach „ tajemnej logiki świata, której od stuleci szukamy”. Były to doświadcze­nia trans kulturowe,

 ?? Fot. archiwum własne teatru Elizabeth Czerczuk ??
Fot. archiwum własne teatru Elizabeth Czerczuk
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland