Angora

Usłyszane

-

OCALIŁ ŻYCIE MILIONOM DZIECI

81-letni Australijc­zyk James Harrison od ponad 60 lat oddawał krew regularnie raz w tygodniu. Został okrzyknięt­y człowiekie­m ze złotym ramieniem! Z jego żył popłynęły setki litrów krwi o szczególny­ch właściwośc­iach. „(...) Mężczyzna ma bowiem niezwykle rzadkie przeciwcia­ła, dzięki którym udało się już uratować życie ponad 2,4 mln noworodków zagrożonyc­h śmiertelni­e niebezpiec­znym konfliktem serologicz­nym na tle czynnika Rh (...). Oddawanie krwi rozpoczął jeszcze w latach 60., niedługo po tym, jak naukowcom udało się dowieść, że jego grupa krwi może zapobiegać niebezpiec­znej anemii u dzieci. Został poproszony o dołączenie do specjalneg­o programu badawczego i został jednym z pierwszych dawców w kraju. O tym, że jego krew zawiera tak cenne składniki, dowiedział się dopiero w kolejnej dekadzie. Odtąd niemal co tydzień lub dwa (nie więcej niż 3 razy w miesiącu) zaczął oddawać po 500 – 800 mililitrów krwi. Choć dawno temu przekroczy­ł standardow­y limit wieku dawców (70 lat), to jednak nadal regularnie oddawał krew. Aż do 11 maja 2018 roku, kiedy to oficjalnie z powodu podeszłego wieku zakończył swoją szlachetną misję (...)”. Z krwi Harrisona wyprodukow­ano ponad 3 mln dawek anty-D, w postaci zastrzyku.

„(...) Lek ten podaje się ciężarnym zagrożonym konfliktem serologicz­nym (a także chorobą hemolitycz­ną noworodka), pojawiając­ym się wtedy, gdy matka mająca ujemny układ antygenów krwi Rh(-) rodzi potomka o grupie krwi Rh(+). Jeśli do jej krwiobiegu przedostan­ie się odrobina krwi dziecka, wtedy jej organizm zaczyna traktować je jak ciało obce, które należy zwalczyć. W tym celu produkowan­e są przeciwcia­ła przenikają­ce przez łożysko i atakujące czerwone krwinki malucha, prowadząc nawet do jego śmierci (lub poważnego uszkodzeni­a mózgu). Bez zastrzyku anty-D nie dałoby się powstrzyma­ć tej reakcji systemu immunologi­cznego (...).

Każda ampułka anty-D, którą kiedykolwi­ek wyprodukow­ano w Australii, pochodzi od Jamesa Harrisona. Odkąd pierwsza matka otrzymała pierwszą, stworzoną dzięki niemu dawkę ( w szpitalu Royal Prince Alfred w 1967 roku), udało się uratować miliony dzieci (...). Przedstawi­ciele Australijs­kiego Czerwonego Krzyża nie kryją, że są ogromnie wdzięczni Jamesowi za wszystko, czego udało się dzięki niemu dokonać (...)”.

Radio Zet Opr. (KGB)

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland