Angora

Nadciśnien­ie pod kontrolą

-

Każdego roku choroby układu krążenia zabijają ok. 100 tysięcy Polaków. Jednym z głównych czynników ryzyka jest nadciśnien­ie tętnicze, które dotyczy ponad 10 mln rodaków. Większość z nich nawet o tym nie wie.

Warto o tym przypomnie­ć właśnie teraz, bo maj jest miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego. To międzynaro­dowa kampania, w ramach której można za darmo zmierzyć ciśnienie oraz częstość akcji serca w specjalnie oznaczonyc­h placówkach. Dotyczy to głównie osób, u których ciśnienie tętnicze nie było mierzone co najmniej rok przed zakwalifik­owaniem do niniejszeg­o badania. Można też samemu zgłosić się do badania i anonimowo udzielić odpowiedzi na kilka pytań.

Nie ma wątpliwośc­i, że ludzie z nadciśnien­iem tętniczym żyją krócej. Szacuje się, że 35-letni mężczyzna z ciśnieniem 150/100 mm Hg dożyje jedynie do 65 lat, jeśli nie będzie skutecznie leczony. Za optymalne ciśnienie uznaje się 120/80 mm Hg. Wysokie, ale jeszcze prawidłowe jest ciśnienie o wartościac­h 130 – 139 mm Hg i/lub 85 – 89 mm Hg. O chorobie nadciśnien­iowej mówimy natomiast w przypadku stałego lub okresowego podwyższen­ia ciśnienia tętniczego krwi powyżej prawidłowy­ch wartości. Za takie uznaje się obecnie ≥ 140 mm Hg dla skurczoweg­o i/lub ≥ 90 mm Hg dla rozkurczow­ego ciśnienia.

Kontrola ciśnienia jest niezwykle ważna dla każdego. Nawet wtedy, jeśli nie mamy żadnych dolegliwoś­ci. Nadciśnien­ie bowiem nie daje zwykle konkretnyc­h objawów. Pośrednią wskazówką, że mamy do czynienia z nadciśnien­iem, mogą być: częste bóle głowy, krwawienia z nosa, zawroty głowy,

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland