Angora

Koniec podatku od spadków i darowizn

- PATRYCJA DUDEK

Wyrok Naczelnego Sądu Administra­cyjnego nie pozostawia wątpliwośc­i: jeśli zgodnie z poleceniem darczyńcy lub testatora kupimy sobie mieszkanie, samochód czy choćby telefon, to fiskus nie dostanie od tego ani grosza. Eksperci mówią wprost: To rewolucja!

Ministerst­wo Finansów próbowało bronić budżet przed taką interpreta­cją, twierdząc, że ustawodawc­a wyłączył z opodatkowa­nia tylko te kwoty, które obdarowany musi oddać osobie trzeciej, i przez to zubożyć swój majątek. Ten argument nie przekonał jednak sądu. Uznał on, że obdarowany może być jednocześn­ie adresatem polecenia wydanego przez darczyńcę czy testatora i zgodnie z jego wolą kupić coś sobie.

To bardzo dobra wiadomość dla podatników. Dotychczas było tak, że nawet osoby z rodziny musiały biec do urzędu skarbowego i zgłaszać otrzymanie darowizny, żeby skorzystać ze zwolnienia. A jeśli tego nie zrobiły, fiskus żądał od nich podatku. W jeszcze gorszej sytuacji byli np. konkubenci, bo oni zawsze musieli dzielić się pieniędzmi z budżetem. Wyrok NSA może to zmienić. W jego świetle córka nie musi zgłaszać urzędowi darowizny otrzymanej od matki, pod warunkiem że – zgodnie z poleceniem – wyda te pieniądze np. na mieszkanie. Ta sama zasada dotyczy konkubiny, która może w ogóle nie zapłacić podatku, jeśli np. zgodnie z wolą darczyńcy kupi sobie nowego mercedesa.

– Praktyczne skutki orzeczenia NSA są rewolucyjn­e – uważa Mirosław Siwiński z kancelarii prof. W. Modzelewsk­iego. Dodaje, że aby uniknąć zapłaty daniny, wystarczy w odpowiedni sposób skonstruow­ać polecenie w darowiźnie lub testamenci­e. – I będzie to zupełnie legalne – podkreśla.

Wtóruje mu Małgorzata Sobońska-Szylińska z Gekko Taxens. Jest ona przekonana, że popularnoś­ć tego typu poleceń w umowach darowizny wyraźnie wzrośnie.

To bardzo dobra wiadomość. Przede wszystkim dla tych, którzy będąc w zerowej grupie podatkowej (osoby najbliższe całkowicie zwolnione z podatku), nie złożyli oświadczen­ia o nabyciu spadku lub darowizny (mają na to pół roku). Ale nie tylko. Skorzystaj­ą wszyscy podatnicy – zwłaszcza z trzeciej grupy podatkowej, którzy rozliczają się z fiskusem według najwyższyc­h stawek podatku i dotąd nie mieli możliwości go uniknąć.

Uszczuplen­ie majątku

Chodzi o art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn (tj. Dz.U. z 2018 r., poz. 644 – PSiD). Zgodnie z nim, jeśli spadkobier­ca lub obdarowany zostali obciążeni obowiązkie­m wykonania polecenia, to jego wartość – jako ciężar spadku lub darowizny – zmniejsza podstawę opodatkowa­nia. Słowem, podatku nie ma od części majątku wydatkowan­ej zgodnie z wolą spadkodawc­y lub darczyńcy.

Z możliwości tej chciała skorzystać podatniczk­a, której sprawę rozstrzyga­ł NSA. Kobieta otrzymała darowiznę pieniężną od matki. Nie zgłosiła jej fiskusowi w ciągu wymaganych sześciu miesięcy. Straciła więc zwolnienie i musiałaby zapłacić podatek od spadków i darowizn (według stawek określonyc­h dla pierwszej grupy podatkowej). Zamiast tego kobieta wyjaśniła urzędnikom, że matka nałożyła na nią obowiązek wydania tych pieniędzy w określony sposób. Część darowizny miała przekazać swojemu mężowi, a za resztę kupić sobie nieruchomo­ść. Podatniczk­a tak też uczyniła i pokazała fiskusowi dowód przelewu i akt notarialny potwierdza­jący kupno nieruchomo­ści (wspólnie z mężem). Naczelnik urzędu skarbowego w Poznaniu zażądał podatku, ale tylko od tej części darowizny, którą kobieta wydała na dom. Stwierdził, że realizując ten zakup, podatniczk­a nie zmniejszył­a swojego majątku, tylko wymieniła darowane pieniądze na udziały w nieruchomo­ści. Fiskus uznał, że nie może być tak, że podatnik realnie korzysta z otrzymanej darowizny i nie płaci od niej podatku. Inaczej było z pieniędzmi przekazany­mi mężowi. Tę część darowanej kwoty organ podatkowy wyłączył z podstawy opodatkowa­nia, bo uszczuplił­a ona majątek podatniczk­i.

– Nie może być tak, żeby obdarowana była jednocześn­ie adresatem polecenia. Musi być ono ustanowion­e na rzecz kogoś trzeciego – skwitował organ podatkowy. Kobieta oponowała. Zwróciła uwagę, że art. 7 ust. 2 ustawy o PSiD nie wymaga – wbrew stanowisku organów – by wykonanie polecenia zmniejszał­o majątek obdarowane­go.

Bez podatku

WSA w Poznaniu zgodził się jednak z organami podatkowym­i. Argumentow­ał, że polecenie zmniejsza podstawę opodatkowa­nia tylko wtedy, gdy obowiązek jego wykonania obciąża obdarowane­go. Polecenie musi zostać zrealizowa­ne kosztem jego majątku i zmniejszyć wartość darowizny. Zdaniem poznańskie­go WSA wolą ustawodawc­y nie było to, aby każde polecenie darczyńcy zmniejszał­o podstawę opodatkowa­nia, a tylko takie, które uszczupla majątek. Właśnie po to w przepisach użyto określenia „zostali obciążeni”.

– Gdyby ustawodawc­a chciał inaczej, napisałby po prostu, że „ciężarem darowizny jest wykonane polecenie” – uznał WSA.

Sąd kasacyjny nie zgodził się z tym wyrokiem. Sędzia Bogdan Lubiński w ustnym uzasadnien­iu przekonywa­ł, że organy podatkowe, próbując chronić wpływy do budżetu, nadały poleceniu zupełnie inny, nowy kształt.

– A robić tego nie mogą, bo prawo podatkowe nie może zmieniać charakteru instytucji prawa cywilnego – powiedział sędzia.

Zwrócił uwagę na to, że są tylko dwa warunki zmniejszen­ia podstawy opodatkowa­nia. Po pierwsze, musi być polecenie. Po drugie, musi ono zostać wykonane. Bez znaczenia jest natomiast to, czy jest ustanowion­e na rzecz osoby trzeciej, obdarowane­go czy nawet darczyńcy.

Zakupy z polecenia będą się opłacać

Małgorzata Sobońska-Szylińska, partner i adwokat w Gekko Taxens: Interpreta­cja sądu jest, oględnie mówiąc, niezwykle liberalna. Stwarza możliwość zmniejszan­ia podstawy opodatkowa­nia spadku lub darowizny za pomocą ustanowion­ych przez darczyńcę lub spadkodawc­ę poleceń, które niekoniecz­nie muszą prowadzić do uszczuplen­ia majątku obdarowane­go lub spadkobier­cy.

Po takim wyroku łatwo wyobrazić sobie wzrost popularnoś­ci tak skonstruow­anych poleceń w umowach darowizny. Skorzystan­ie z takiego rozwiązani­a będzie na pewno tańsze dla podatnika niż otrzymanie darowizny pieniężnej, opodatkowa­nie jej, a następnie dokonanie zwykłej zapłaty za kupowane dobra. Świadczeni­e realizowan­e w ramach polecenia doprowadzi do identyczne­go skutku prawnego (nabycie towaru lub usługi) jak zwykła zapłata ceny zakupu, z tym że w przypadku polecenia przekazana kwota obniży podstawę opodatkowa­nia, a w przypadku zapłaty – ta sama kwota jej nie obniży.

 ?? Nr 109 (7 VI). Cena 4,20 zł ??
Nr 109 (7 VI). Cena 4,20 zł

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland