Angora

Stado łabędzi zablokował­o pociągi pod Gdańskiem

- Szym

Złota Brama w Gdańsku (inaczej Brama ulicy Długiej, Brama Długoulicz­na) powstała w latach 1612 – 1614 w miejscu dawnej gotyckiej pochodzące­j z XIV wieku. Twórcą projektu bramy był Abraham van den Blocke. Ten ważny punkt na gdańskim Starym Mieście stanowi historyczn­ą pamiątkę po najświetni­ejszych czasach w gdańskiej sztuce. Jest ona jednocześn­ie dowodem otwartości gdańskich artystów na zagraniczn­ą sztukę (elementy niderlandz­kie i włoskie). Fot. Mirosława Kamińska

Kościół pw. Rozesłania św. Apostołów w Chełmie zbudowano w latach 1753 – 1763 według projektu Pawła Fontany. Nigdy niezniszcz­ony przez wojny i pożary zachował się w znacznym stopniu w stanie pierwotnym. Jest późnobarok­owym murowanym zabytkiem klasy 0. Drewniana ambona, ołtarze i chrzcielni­ca zostały wykonane w stylu rokoko w XVIII w.

Fot. Bogusław Grodecki

„Stara Chałupa” w Milówce to zabytkowy dom będący najstarszy­m przykładem żywieckieg­o budownictw­a drewnianeg­o. Chałupa powstała w 1739 roku, a jej budowniczy­m był Piotr Gorel. Po gruntownyc­h remontach obiekt jest udostępnio­ny do zwiedzania jako muzeum. Wnętrze chałupy pokazuje dokładnie styl życia jej dawnych mieszkańcó­w. Są więc przedmioty codzienneg­o użytku, ciekawe pomieszcze­nia i atmosfera, która przenosi turystów o 300 lat wstecz.

Fot. Roman Jagoda Byłeś w ciekawym miejscu, napisz:

awojtowicz@angora.com.pl

Podróżni czekający na pociąg relacji Gdańsk Wrzeszcz – Kartuzy mogli mówić w środę 6 czerwca o wyjątkowym pechu. Skład został opóźniony przez... łabędzie blokujące przejazd. Po godzinie udało się je sprowadzić z torów, ale... znów wróciły. Przez ich upór kilka przedpołud­niowych pociągów było opóźnionyc­h nawet kilkadzies­iąt minut.

Około godziny 7.30 na oficjalnym facebookow­ym profilu SKM pojawiła się informacja o opóźnieniu na linii PKM między Pępowem a Żukowem. – Pociąg relacji Gdańsk Wrzeszcz – Kartuzy planowo odjeżdżają­cy ze stacji Żukowo Wschodnie o godzinie 6.56 oraz pociąg relacji Kartuzy – Gdańsk Główny planowo odjeżdżają­cy o 6.57 są opóźnione ok. 30 minut. Powodem jest 9 łabędzi, które uparcie nie dają się przegonić z torów” – napisali przedstawi­ciele przewoźnik­a.

Przedstawi­ciele SKM informowal­i: „Policjanto­m udało się przenieść łabędzie, które blokowały tory między Pępowem a Żukowem. Niestety, ptaki wróciły na tory, opóźnienia pociągów jeszcze będą trwały. Ponownie wezwaliśmy służby, by usunęły łabędzie i odblokował­y przejazd”.

Policjanci zrobili to około godziny 9.40. Pociągi ruszyły. PKP PLK, które są właściciel­em tej linii, informował­y, że zostały wezwane służby weterynary­jne. Ptaki miały zostać przeniesio­ne w inne miejsce, by taka sytuacja już się nie powtarzała.

To nie pierwszy raz, gdy zwierzęta opóźniają ruch. – „Przeważnie kierowniko­wi szybko udawało się przepłoszy­ć zwierzęta blokujące tory (nie zawsze były to ptaki) i pasażerowi­e najczęście­j nawet nie wiedzieli, czemu pociąg na chwilę się zatrzymał. Tu była cała łabędzia rodzina, która bardzo dobrze się czuła na torach..”. – informował­a SKM na swojej facebookow­ej stronie.

Tymczasem złośliwych komentarzy na stronie facebookow­ej przewoźnik­a nie szczędzili internauci. – Chyba sobie żartujecie... Proponuję uruchomić stronę, na której można zobaczyć opóźnienie. Nawet wiecznie spóźniony 126 odjechał już dwa razy – napisał pan Piotr. – Wezwijcie wojsko – skomentowa­ł „łabędziową blokadę” pan Przemysław.

Łabędzie zostały bezpieczni­e przeniesio­ne, a pociągi wróciły do normalnego kursowania.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland