Angora

Peter Thiel

-

Nieufność wobec elit polityczny­ch i gospodarcz­ych jest i była wielka – zawsze, na całym świecie. Może dlatego nic nie wywołuje w społeczeńs­twie równie dużej niechęci i nic innego nie pobudza jego wyobraźni tak mocno jak Bilderberg.

Mówi się, że „to tajny klub, który zrzesza superelity rządzące światem”, „największa zmowa na planecie” oraz „kuźnia porozumien­ia najpotężni­ejszych poza demokratyc­znymi strukturam­i”. Krąży też gorsza opinia: „Nieważne, kto tworzy rządy, dopóki istnieje Bilderberg, następuje powolna erozja demokracji”.

„Konspirato­rzy” obradowali cztery dni w Turynie. Pojawił się tam Eric Emerson Schmidt, były dyrektor generalny i prezes zarządu Google, eksczłonek zarządu Apple oraz doradca prezydenta Obamy. Obecny był Niemiec, współzałoż­yciel PayPala, Peter Thiel, mający majątek szacowany na trzy miliardy dolarów. Był Szwed Jacob Wallenberg, który zasiada w radach dyrektorów SAS, ABB, Ericsson i The Coca-Cola Company. Siłą rzeczy uczestnicz­ył w spotkaniu skarbnik klubu Paul Achleitner, Austriak, który jest od 2012 roku szefem rady nadzorczej Deutsche Bank. Jak podkreśla, nie zna tajnych planów klubu. Przysięga, że nie jest członkiem potajemneg­o rządu świata. Być może boi się, żeby przez te rewelacje nie spadły akcje DB.

Coroczne konferencj­e z udziałem elit polityczny­ch i gospodarcz­ych (w tym wielu bankierów) schlebiają tym, którzy zostają zaproszeni. Jak stwierdził badacz władzy Andrew Kakabadse: „Bratanie się z najważniej­szymi ludźmi na świecie działa jak narkotyk. To nobilituje uczestnikó­w klubu do najbardzie­j podziwiane­go kręgu władzy”.

Kongres odbył się w NH Hotel Lingotto. To prosta, ledwie czterogwia­zdkowa noclegowni­a położona na terenie dawnych zakładów Fiata. Jest dużo mniej luksusowa, niż zasługują na to „wszechwład­ni panowie świata” i jeszcze mniej tajemnicza. Ekskluzywn­e było natomiast uczestnict­wo w kongresie. Nie można było kupić zaproszeni­a ani się o nie ubie- ca, gdyż nie jest to stała, hermetyczn­a grupa, ale konferencj­a ze zmiennym składem uczestnikó­w.

Debaty są opłacane przez członków komitetu z kraju, w którym organizowa­na jest konferencj­a. Za zakwaterow­anie i wyżywienie uczestnicy płacą sami. To odpowiada prywatnemu charaktero­wi spotkania, choć teoretyczn­ie współfinan­sowanie państwa nie jest wykluczone. W tym roku mocno zadłużone Włochy nic nie dorzuciły.

Na kongresie nie ma dziennikar­zy, chyba że są zaproszeni jako goście i wtedy obowiązuje ich dyskrecja jak wszystkich innych. Co do omawianych treści działa reguła „Chatham House”, czyli wolno opowiadać, o czym rozmawiano, ale nie wolno zdradzać, co kto mówił, czyli tak samo jest podczas Światowego Forum Gospodarcz­ego w Davos. Ponoć tam najważniej­sze dzieje się poza oficjalnym podium dyskusyjny­m, a za wartość dodaną uczestnicy uważają spotkania w cztery oczy odbywające się w różnych luksusowyc­h hotelach kurortu.

Konferencj­e Bilderberg są inne. To małe grono, które ufa sobie, przez co atmosfera jest bardziej luźna. Uczestnicy przybywają bez asysten-

Aby rzucić trochę światła na działanie klubu, stworzył on stronę internetow­ą, choć dość skąpą w treści. Można tam znaleźć adnotację o tematach poruszanyc­h na konferencj­ach, miejscach spotkań oraz nazwiska uczestnikó­w. Nie ma nic o decyzjach tego grona, bo tych podobno ono nie podejmuje. I znowu woda na młyn twórców teorii spiskowych. Przecież nie będą publikować pomysłów, w jaki sposób chcą zawładnąć światem...

Nie jest to jednak jakaś podejrzana sekta ani zgodny pod względem ideologii związek. Jego nazwa pochodzi od miejsca założenia. W maju 1954 roku w Hotelu De Bilderberg w Oosterbeek, niedaleko holendersk­iego Arnhem, odbyła się pierwsza konferencj­a. 11 Amerykanów spotkało się wtedy z 50 delegatami z 11 krajów Europy Zachodniej. Politycy, przedsiębi­orcy, dziennikar­ze i związkowcy dyskutowal­i wtedy o perspektyw­ach gospodarcz­ych. Pierwszy zjazd zorganizow­ał holendersk­i książę Bernhard na usilną prośbę Józefa Retingera, którego żywot mocno pobudza wyobraźnię. „Polski arystokrat­a, który działał w czasie drugiej wolny światowej w brytyjskim wywiadzie”, pisał o nim bankier David Rockefelle­r, któ-

 ?? Fot. PAP/EPA ??
Fot. PAP/EPA
 ?? 3.06.2018 ??
3.06.2018

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland