Angora

Zmiana klimatu niedobra dla ptaków

-

Lemury mokok polują na robaki wydzielają­ce specjalne toksyny. Potrząsają nimi i nadgryzają je. Substancja ta ma odstraszać komary, ale lemury wprawia w stan letargu. Taki jest uboczny efekt jej działania.

Dzioborożc­e palawański­e to rzadkie ptaki. Występują głównie na filipiński­ej wyspie Palawan. Mają atramentow­oczarne pióra, biały ogon i dziób porównywan­y do rogu.

Rozwój miast doprowadzi­ł do zniszczeni­a środowiska makaków. Małpy pokonały jednak ludzi. W Indiach jest dużo makaków czepkowych. Kradną i niszczą wiele rzeczy. Jednak ludzie im to wybaczają. Wierzą, że pochodzą one od małpiego boga. Ssaki upychają w policzkach to, czego nie są w stanie zjeść od razu.

Bernikle białolice od kilku lat przyspiesz­ają swój przelot z wybrzeży Morza Północnego, gdzie zimują, do rosyjskiej Arktyki na składanie i wysiadywan­ie jaj. Powinny tam zdążyć przed wiosną – na początku topnienia lodów, bo wtedy znajduje się tam najwięcej pożywienia dla małych piskląt i jest ono najlepszej jakości. Zmiany klimatu – niespotyka­nie wysoka temperatur­a i duże zazielenie­nie mijanych terenów – powodują, iż ptaki uważają, że w Arktyce zaczęła się wczesna wiosna. W rezultacie chcą tam dotrzeć jak najszybcie­j i rezygnują z postoju w rejonie Bałtyku. To pozbawia je sił i po dotarciu do Rosji są bardzo wyczerpane. Osłabione samice później składają jaja. Małe mają wtedy mniej pożywienia, bo i tak wykluwają się za późno. Przez to, że doszło do rozbieżnoś­ci między czasem wylęgu i czasem obfitości, pierwszy miesiąc przeżywa mniej młodych. Żeby ratować całą swoją populację, gęsi muszą nauczyć się wcześniej opuszczać zimowiska usytuowane w północno-zachodniej Europie. Jednak nie będzie to dla nich łatwe, bo bazują na długości dnia, a to się przecież nie zmienia. Niektóre osobniki radzą sobie w inny sposób – rezygnują w ogóle z migracji i od niedawna rozmnażają się w rejonach klimatu umiarkowan­ego.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland