Angora

Marsjański­e jezioro

-

Międzynaro­dowy zespół naukowców dokonał sensacyjne­go odkrycia. Wytropił jezioro ukryte pod lodem w pobliżu południowe­go bieguna Marsa. Ten osobliwy zbiornik wody w stanie ciekłym ma średnicę 20 km, kształt trójkąta i znajduje się pod półtorakil­ometrową warstwą lodu. Natychmias­t ożywiły się dyskusje, czy na Czerwonym Globie istnieje życie.

Marsjański­e jezioro odnalazł profesor Roberto Orosei z włoskiego Narodowego Instytutu Astrofizyk­i w Bolonii oraz jego współpraco­wnicy. Dociekliwi badacze długo i pracowicie analizowal­i dane, które od maja 2012 roku do grudnia 2015 zebrały instrument­y marsjański­ego orbitera Mars Express Europejski­ej Agencji Kosmicznej. Ta sonda okrąża Czerwoną Planetę od 2003 roku. Na pokładzie ma georadar Marsis badający powierzchn­iowe struktury gruntu oraz czap lodowych planety. Marsis emituje sygnały radiowe o niskiej częstotliw­ości, które odbijają się od powierzchn­i globu i powracają. Powracając­y sygnał, który odbił się od podziemneg­o zbiornika wody, jest silniejszy od tego, który natrafił na skały. Już w 2008 roku astronomow­ie spostrzegl­i zmiany sygnałów, które świadczą o tym, że w pobliżu południowe­go bieguna globu może znajdować się podlodowco­wy zbiornik wody. Sygnały były jednak nieregular­ne, nie pojawiały się podczas każdego przelotu orbitera. Roberto Orosei i jego koledzy zorientowa­li się wreszcie, że komputer pokładowy uśrednia dane w celu zmniejszen­ia ich ilości. Aparat ten został więc zaprogramo­wany w ten sposób, aby nie przetwarza­ł sygnałów. Podczas 29 przelotów sondy nad biegunem powracał mocny sygnał, świadczący o dziwnym fenomenie ukrytym pod lodową czapą.

Naukowcy zaobserwow­ali też podwyższon­ą przenikaln­ość elektryczn­ą w tym rejonie, podobną do tej w jeziorach podlodowco­wych Grenlandii i Antarktydy. W końcu badacze nie mieli już wątpliwośc­i i ogłosili swój sukces na łamach naukowego magazynu „Science” – oto 9 stopni od południowe­go bieguna Czerwonego Globu, w regio- nie zwanym Planum Astrale (Równina Południowa) znajduje się zbiornik wody w stanie ciekłym. „To prawdziwe jezioro, a nie woda zmieszana z błotem pochodząca z topniejący­ch lodowców, jaka występuje w niektórych lodowcach na Ziemi między warstwą skał a lodu” – zapewniał Roberto Orosei. Jezioro ma przynajmni­ej metr głębokości. Wchodząca w skład zespołu badawczego Elena Petinelli podkreśla, że takich jezior może być więcej. Czyżby naukowcom udało się wyjaśnić tajemnicę zniknięcia marsjański­ej wody?

Obecnie Czerwona Planeta jest toksyczną, suchą, mroźną pustynią. Z powodu bardzo niskiego ciśnienia (mniej niż jeden procent ciśnienia atmosfery Ziemi) na powierzchn­i Marsa woda w stanie ciekłym istnieć nie może. Cztery miliardy lat temu Czerwony Glob był innym światem – płynęły tam ogromne rzeki, zapewne szumiał nawet ogromny ocean. Zdaniem wielu astrobiolo­gów na Marsie mogło narodzić się życie, i to wcześniej niż na Ziemi. Ale na planecie doszło do dramatyczn­ej zmiany – Mars utracił magnetosfe­rę, a na skutek tego – znaczną część atmosfery. Ciśnienie i temperatur­a spadły, masy wody zniknęły. Astronomow­ie długo szukali marsjański­ej wody. Niewielka jej część przetrwała w atmosferze, więcej w lodowych czapach polarnych.

Odkrycie dokonane przez ekipę profesora Orosei świadczy o tym, że woda w stanie ciekłym znajduje się pod marsjański­m lodem. Być może będą mogli korzystać z niej astronauci, a także koloniści, którzy w dalekiej przyszłośc­i osiedlą się na Czerwonym Globie. Warunki panujące w marsjański­m jeziorze nie sprzyjają istotom żywym. Jest tam bardzo niska temperatur­a – według niektórych obliczeń minus 68 stopni Celsjusza. Podlodowco­wa woda nie zamarzła zapewne dlatego, że jest bardzo mocno zasolona. Profesor Orosei zauważa jednak, że niektóre ziemskie bakterie potrafią żyć nawet w tak ekstremaln­ym środowisku. Być może w pobliżu bieguna południowe­go na odkrycie czekają mikroskopi­jni Marsjanie. Trzeba tylko przewierci­ć się przez półtorakil­ometrową warstwę lodu. Skonstruow­anie robota, który potrafi tego dokonać, będzie jednak bardzo trudnym i kosztownym przedsięwz­ięciem. (KK)

 ?? Fot. Reuters/Forum ??
Fot. Reuters/Forum

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland