Angora

Dziewczyna z wiankiem kwiatów na głowie Francja

-

Nie żyje Oksana Szaczko, współzałoż­ycielka grupy Femen znanej z protestów, często w nietypowyc­h miejscach. O jej śmierci poinformow­ała obecna liderka organizacj­i Inna Szewczenko. 31-letnią Oksanę znaleziono martwą 23 lipca w jej mieszkaniu w Montrouge na przedmieśc­iach Paryża.

Emmanuelle Lepissier, rzeczniczk­a urzędu prokurator­a w Nanterre, oświadczył­a, że zgon nastąpił przez uduszenie w wyniku powieszeni­a się. Oksana zostawiła list pożegnalny. Według znajomych od pewnego czasu cierpiała na depresję. W oficjalnym oświadczen­iu Femen stwierdza: „Oksana walczyła o sprawiedli­wość, o równość, o prawa dla siebie i dla wszystkich kobiet, które uważają ją za bohaterkę”.

„Przychodzę, rozbieram się, zwyciężam”. To było motto Femenu, organizacj­i feministyc­znej założonej w kwietniu 2008 roku w uniwersyte­ckim mieście Chmielnick­i i znanej z akcji, w której uczestnicz­ki pokazywały się z obnażonymi piersiami. Często miały na ciele wypisane hasła o polityczne­j treści. Walczyły z seksizmem, ale także z władzą autorytarn­ą, dyktatorsk­ą i z rasizmem. „Odeszła najdzielni­ejsza z nas” – tak zareagował­a na wiadomość o śmierci Oksany Anna Hutsol, inna współzałoż­ycielka Femenu. Poinformow­ała, że jej

W wieku 66 lat zmarł w Szwajcarii Sergio Marchionne. To on wyreżysero­wał sukces grupy Fiat Chrysler Automobile­s (FCA). Za jego kadencji wypuszczon­o na rynek Fiata Pandę, Fiata 500 czy Alfa Romeo Giulietta.

Z wykształce­nia był filozofem. Skończył też prawo i studia podyplomow­e MBA, a od uczelni we Włoszech i Kanadzie (miał obywatelst­wo obu krajów) otrzymał kilka tytułów magistra i doktora honoris causa. Całe życie był zapracowan­y. Słynął z tego, że nie nosił krawata, lubił pulowery i nie dawał sobie żadnych przywilejó­w ani taryfy ulgowej. Jego budzik dzwonił codziennie o 3.30, a jeśli chodzi o urlopy, to pozwolił sobie na jeden wolny weekend w ciągu 10 lat. Mimo zagonioneg­o trybu życia nie chorował. Rodzina zaprzeczył­a, jakoby miał raka. Takie plotki oparto na fak- przyjaciel­e po raz ostatni widzieli Oksanę 20 lipca. „Gdy przez kilka dni nie dawała znaku życia, postanowil­i sforsować drzwi. Wyważyli je, no i tam ją znaleźli”.

Femen wraz z grupą Pussy Riot stał się symbolem narodzin w byłym bloku sowieckim zjawiska protestu przeciwko nierównośc­iom. Często ich działania spotykały się z brutalną reakcją władz. W 2011 roku Oksana wraz z grupą działaczek Femenu została aresztowan­a w czasie protestu przed siedzibą białoruski­ego KGB. Za wyszydzani­e prezydenta Łukaszenki trzy kobiety zostały porwane przez agentów białoruski­ej bezpieki, wywiezione do lasu, gdzie kazano im się do naga rozebrać, a następnie oblano olejem. Napastnicy grozili, że zrobią

Jego śmierć wstrząsnęł­a nie tylko najbliższy­mi: 47-letnią partnerką poznaną w dziale komunikacj­i FCA Manuelą Battezzato, byłą żoną Orlandiną i dwoma dorosłymi synami mieszkając­ymi z nich żywe pochodnie. Skończyło się na obcięciu włosów. Aktywistki organizowa­ły akcje protestacy­jne na Ukrainie przeciwko wykorzysty­waniu seksualnem­u kobiet. W Davos w Szwajcarii, miejscu tradycyjne­go Światowego Forum Gospodarcz­ego, w czasie którego spotykają się przywódcy polityczni i liderzy biznesu całego globu, feministki nie zgadzały się na nierównośc­i w podziale dochodu narodowego. W 2013 roku paradowały topless przed Putinem składający­m wizytę w Niemczech. Zanim zostały powalone na ziemię przez ochroniarz­y „pana na Kremlu”, zdołały mu pokazać gestem palcami, co sądzą o jego polityce na świecie. Podczas wizyty Putina na Ukrainie Szaczko zosta- w Szwajcarii, lecz także rynkiem, Juventusem oraz Polakami i Brazylijcz­ykami, którzy pracowali w fabrykach samochodów, a teraz są niepewni polityki następców menedżera. Trudno sobie wyobrazić FCA bez Marchionne­go – człowieka, który już za życia był w mediach nazywany „pionierem naszych czasów”, „legendą motoryzacj­i”, „kapitanem przemysłu” czy „ikoną Fiata”, i który przez 14 lat w FCA zarobił 90 mln euro. Ta kasa nie stanowiła fundamentu jego majątku szacowaneg­o na 550 mln. Chodzi o udziały w FCA, w Ferrari i CNH, warte właśnie tyle według kursów giełdowych z minionego piątku. ła dotkliwie pobita przez „nieznanych sprawców”. Trafiła do szpitala. W czasie pierwszoma­jowych manifestac­ji w Paryżu aktywistki pojawiły się, jak zwykle roznegliżo­wane, na balkonie jednej z eleganckic­h rezydencji w pobliżu placu, na którym przemawiał­a Marine Le Pen, liderka skrajnie prawicoweg­o Frontu Narodowego. Tym razem ochroniarz­e mieli mnóstwo problemów, by po akrobatycz­nej akcji ściągnąć „panny z balkonu”.

Wiele ich akcji wywołało kontrowers­je, np. protest na placu Świętego Piotra w Watykanie przeciwko polityce Stolicy Apostolski­ej. Francuskim mediom i opinii publicznej nie podobało się, że kobiety z nagimi biustami wtargnęły do katedry Notre Dame w Paryżu. Mimo to Oksanie i kilku działaczko­m Francja udzieliła w 2013 roku azylu polityczne­go. Kobiety twierdziły, że są ścigane przez rosyjskie służby specjalne. Dowodem miało być podłożenie granatu przez kremlowski­ch agentów w siedzibie Femenu w Kijowie.

We Francji Oksana wystąpiła z organizacj­i i powróciła do wcześniejs­zego zajęcia – malowania. Była artystką. W ostatnich latach wśród działaczek zarysował się podział w kwestii dalszego sposobu postępowan­ia. Mają przed sobą kilka spraw sądowych. Siedziba organizacj­i znajduje się w Paryżu. Do dziś istnieją kontrowers­je, kto rzeczywiśc­ie założył Femen. Według australijs­kiej dokumental­istki Kitty Green stoi za tym mężczyzna. (MB)

Dzięki wizjonersk­im posunięcio­m i wierze w siebie uchodził za dalekowzro­cznego i skuteczneg­o menedżera i przede wszystkim obdarzoneg­o intuicją finansistę. Uratował Fiata, wprowadzaj­ąc go na rynek amerykańsk­i. Dawni współpraco­wnicy podkreślaj­ą, że internacjo­nalizacja koncernu to zasługa jego strategii i konkretnyc­h ruchów ekonomiczn­ych, których inni nie potrafili lub bali się wykonać. Za jego kadencji produkowan­o Grande Punto, najlepiej sprzedawan­y samochód w Italii w latach 2006 i 2007. Teraz, po przedwczes­nym odejściu Marchionne­go, za kulisami stawiane są tezy dotyczące woli stopnioweg­o wycofywani­a się klanu Agnellich z koncernu założonego na początku XX wieku przez ich przodka Giovannieg­o, który kontrolują (udziałem 29,15 procent) poprzez rodzinną spółkę finansową Exor.

Do tej pory los Fiata był w rękach Marchionne­go. Jeśli wytyczona przez niego droga rozwoju będzie kontynuowa­na, to należy się spodziewać połączenia Fiata Chryslera z innym koncernem samochodow­ym, takim jak np. Hyundai. (ANS)

 ?? Fot. East News ??
Fot. East News
 ?? Fot. Forum ??
Fot. Forum

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland