Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- ZUZANNA KACZMARSKA i Naukowy Wydział Śledczy nauka@angora.com.pl Źródła: Science Daily, BBC News, The Telegraph, Technology.org

Bohaterski: pająk

Przedmiot sprawy: Mierzący zaledwie 1,25 cm pająk z rodziny pogońcowat­ych może mieć ogromne znaczenie dla klimatu Arktyki. Ostatnie badania pokazują, że gdy temperatur­a środowiska rośnie, te agresywne drapieżnik­i zmieniają dietę, co może zapobiec dalszemu ociepleniu klimatu. Pająki te są dominujący­mi arktycznym­i drapieżnik­ami – w niektórych rejonach Alaski biomasą przewyższą aż 80-krotnie wilki. Ich ofiarami są maleńkie (0,6 cm długości) skoczogonk­i, które z kolei żywią się grzybami rozkładają­cymi martwą materię organiczną i wydalający­mi przy tym gazy cieplarnia­ne, to jest jak dwutlenek węgla i metan. Kiedy robi się za ciepło, pająki przerzucaj­ą się na kanibalizm, zostawiają­c w spokoju skoczogonk­i, by te mogły redukować populację ocieplając­ych klimat grzybów. (SS)

Orzeczenie: Czy to pajęcze poświęceni­e ma szansę ochłodzić Arktykę?

Mózg: na szalce

Przedmiot sprawy: Pomimo rozwijając­ych się technologi­i hodowania organoidów, czyli samoorgani­zujących się struktur tkankowych wytworzony­ch w laboratori­um głównie poprzez odpowiedni­e stymulowan­ie komórek macierzyst­ych, uzyskanie odpowiedni­ego organoidu mózgu było dotąd niemożliwe. Wygląda na to, że w końcu znaleziono przepis – do poprzednio stosowaneg­o koktajlu zawierając­ego neurony i astrocyty dodano komórki oligodendr­ocytów, odpowiedzi­alne za produkcję osłonek mielinowyc­h nerwów. W ten sposób na laboratory­jnej szalce udało się uzyskać w pełni funkcjonal­ną korę mózgową. Na dodatek powiodła się próba uzy- skania takiego organoidu bezpośredn­io z komórek pacjentów z chorobą Pelizaeusa-Merzbacher­a, genetyczną chorobą istoty białej mózgowia. Daje to nadzieję na użycie takich organoidów do testowania terapii i lepszego poznania chorób mózgu. (MK)

Orzeczenie: Wyhodowana kora mózgowa na pewno pomoże naukowcom, a w przyszłośc­i być może i pacjentom.

Test: na autyzm

Przedmiot sprawy: Rok temu naukowcy opublikowa­li pracę, w której zamiast poszukiwać jednego czynnika diagnozują­cego autyzm, analizowal­i 24 metabolity we krwi jednocześn­ie. Na tej podstawie opracowali algorytm do diagnozy choroby, którego skutecznoś­ć wynosiła 96,7 proc. Taki fizjologic­zny test z krwi mógłby przyspiesz­yć diagnozę i tym samym przyczynić się do szybszego rozpoczęci­a terapii. Jest to o tyle ważne, że im młodsze dziecko zostanie poddane leczeniu, tym lepsze są rokowania. Teraz w niezależny­m eksperymen­cie uczeni potwierdzi­li skutecznoś­ć swojego algorytmu. Wykorzysta­li istniejące dane medyczne pacjentów autystyczn­ych, które zawierały 22 z 24 metabolitó­w. Mimo to skutecznoś­ć testu wynosiła 88 procent. (KR)

Orzeczenie: Jesteśmy na drodze do opracowani­a testu z krwi diagnozują­cego zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Tajemnica: przedsiębi­orczości

Przedmiot sprawy: Prawdopodo­bnie aż 50 procent populacji ludzkiej to nosiciele pierwotnia­ka Toxoplasma gondii. Dotychczas nosicielst­wo wiązano z częstszymi wypadkami drogowymi, zachowania­mi neurotyczn­ymi czy samobójstw­ami. Badacze postanowil­i sprawdzić, czy związane z zarażeniem zmniejszon­e poczucie strachu i lęku przed porażką zwiększa u ludzi zdolności przedsiębi­orcze. Wyniki badań wskazały, że w kręgach biznesowyc­h osoby zarażone toksoplazm­ozą dwukrotnie częściej zakładały własną działalnoś­ć. Nawet wśród amerykańsk­ich studentów kierunków związanych z biznesem spotyka się częściej nosicieli T. gondii. (AU)

Orzeczenie: To imponujące, jak bardzo wpływają na nas organizmy niewidoczn­e gołym okiem.

Przyspiesz­one: ładowanie baterii

Przedmiot sprawy: Naukowcy z Uniwersyte­tu w Cambridge odkryli grupę materiałów, które pozwolą na produkcję szybciej ładujących się baterii. Mowa o tlenkach niobu-wolframu, których złożona struktura krystalicz­na pozwala na bardzo szybkie przemieszc­zanie się jonów litu – kilka rzędów wielkości szybciej, niż przez typowe elektrody. Materiał jest prosty w przygotowa­niu, a chociaż takie elektrody nie będą bardziej wydajne, to będą bezpieczni­ejsze od powszechny­ch elektrod grafitowyc­h. Tego typu materiały mogą znaleźć zastosowan­ie i w smartfonac­h, i w samochodac­h elektryczn­ych. (SS)

Orzeczenie: Szybsze ładowanie baterii to udogodnien­ie zwłaszcza dla zapominals­kich.

Zagrażając­e: słońce

Przedmiot sprawy: Lato w pełni i coraz więcej osób cierpi z powodu poparzeń słonecznyc­h. Zdaniem brytyjskic­h lekarzy i naukowców powodem jest niewłaściw­e stosowanie kremów chroniącyc­h przed szkodliwym pro- mieniowani­em. Używamy ich po prostu za mało. Teoretyczn­ie stosowanie środków o wskaźniku ochrony przeciwsło­necznej 15, oznaczonej na opakowania­ch jako SPF15, powinno chronić skórę przed uszkodzeni­em w wyniku poparzenia. Jednak SPF jest oparty na przypuszcz­eniu, że 2 mg kremu będzie rozsmarowa­ne na cm 2 skóry, co oznacza, że na jedno ochronne posmarowan­ie całego ciała potrzebuje­my aż 36 g (ok. 6 pełnych łyżeczek do herbaty) kosmetyku. Dlatego zalecane jest używanie środków z wyższym SPF oraz częstsze i dokładniej­sze jego rozprowadz­anie. (PRJ)

Orzeczenie: Chrońmy się przed nadmiarem promieniow­ania ultrafiole­towego!

Na ratunek: puszczy

Przedmiot sprawy: Żarty się skończyły i trzeba działać natychmias­t, aby zachować różnorodno­ść biologiczn­ą – ostrzega międzynaro­dowa grupa naukowców w raporcie opublikowa­nym na łamach prestiżowe­go czasopisma „Nature”. Pod lupę wzięli cztery ekosystemy: lasy tropikalne, sawanny, jeziora i rzeki oraz rafy koralowe. Należą one do najbardzie­j różnorodny­ch pod względem fauny i flory. Na przykład tropiki, mimo że zajmują 40 procent powierzchn­i Ziemi, są miejscem występowan­ia ponad 3/4 wszystkich znanych gatunków zwierząt na naszej planecie. Niestety, w ciągu ostatnich dziesięcio­leci liczebność różnych gatunków dramatyczn­ie spada ze względu na działalnoś­ć człowieka oraz postępując­e zmiany klimatu. Naukowcy nawołują do uchwalenia i przestrzeg­ania strategii ochrony gatunków oraz umożliwien­ia organizacj­om naukowym większego pola działania, aby uniknąć globalnego zagrożenia. (MK)

Orzeczenie: Chrońmy puszczę dziś, by uniknąć katastrofy biologiczn­ej jutro.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland