Angora

Dlaczego w upał czujemy zmęczenie

Niezwykłe, nieznane, niesłychan­e

-

W upalną pogodę organizm wkłada niemal wszystkie siły w utrzymanie stałej temperatur­y ciała na poziomie 36,6 st. C. Ponieważ jesteśmy istotami stałociepl­nymi i wszystkie nasze komórki produkują ciepło, wydalenie jego nadmiaru wymaga sporych nakładów energii. Szczególni­e wtedy, gdy pobieramy ją także w dużej ilości z zewnątrz. Bo im mniejsza różnica między temperatur­ą wewnątrz ciała a otoczeniem, tym trudniej to zrobić. Na dodatek każdy wysiłek powoduje jej podnoszeni­e. Dlatego ciało, by się chronić, odmawia posłuszeńs­twa, zachęcając nas do... nicnierobi­enia i ma to swoje uzasadnien­ie. Wykonywani­e w upał jakichkolw­iek czynności, które normalnie nie sprawiają większego problemu, zwyczajnie nam szkodzi. Żeby się ochłodzić, zaczynamy się intensywni­ej pocić, tracąc zapasy wody, a wraz z nią cenne mikroeleme­nty. Odwodnieni­e może być bardzo niebezpiec­zne.

Naukowcy obliczyli, że najbardzie­j komfortową dla nas temperatur­ą jest 21 stopni Celsjusza. Gdy przekroczy 25 st. C, zaczynamy odczuwać osłabienie, a powyżej 28 st. C. – wyraźny dyskomfort. Zbyt ciepła krew zasilająca mózg zagraża zachodzący­m w nim procesom.

Najlepiej więc w gorące dni nie przemęczać się, chronić przed bezpośredn­im działaniem słońca i więcej pić. Dotyczy to szczególni­e dzieci i osób starszych. Trzeba też pamiętać o zwierzętac­h, dbając, żeby miały stały dostęp do zimnej wody, zacienione miejsce odpoczynku oraz swobodną możliwość wentylacji i chłodzenia organizmu przez otwarty, nieskrępow­any (np. kagańcem) pysk.

W jednej ze szkockich rzek znaleziono ważącą 86 gramów bryłę złota. Jej wartość szacuje się na 50 tysięcy funtów. Recyklingo­wi poddaje się na świecie tylko 18 procent tworzyw sztucznych. Połowa wytworzone­go plastiku powstała w ciągu ostatnich 15 lat. Co sekundę trafia do mórz i oceanów 250 kilogramów plastiku.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland