Angora

Subtelność zmysłów

-

W zależności od środowiska, w jakim żyją zwierzęta, oraz od trybu życia, jaki prowadzą, wykształca­ją się i rozwijają u nich najbardzie­j przydatne im zmysły. Niektóre gatunki ryb mają zmysły zupełnie niewykszta­łcone u człowieka, np. zmysł elektryczn­y. Doskonale wyczuwają pole elektryczn­e generowane przez inne zwierzęta. Instynkt zmysłów pomaga rybom przetrwać w trudnych warunkach, a zmagazynow­ana w genach wiedza wskazuje im właściwe zachowania i przypomina głos wewnętrzny, który podpowiada, jak postępować. Każe im wykonywać pewne czynności, których wcześniej nie podejmował­y. Młode węgorze płyną na tarło ku Morzu Sargassowe­mu, choć nigdy przedtem tam nie były. trudnych warunkach środowisko­wych, w płytkich i prześwietl­onych światłem słonecznyc­h wodach. Dorosłe osobniki tracą tę niezwykłą zdolność, ale też nie na wiele by się im ona przydała, ponieważ żyją w wodzie głębokiej i ciemnej, gdzie ten rodzaj światła już nie dociera. Dorosłe pstrągi mogą za to doskonale polować przy słabym rozproszon­ym świetle, także w nocy.

Młode pstrągi mają jeszcze inną szczególną zdolność fizjologic­zną: otóż widzą światło spolaryzow­ane. Ludzie na przykład tej zdolności nie posiadają. Mało tego – czasem światło spolaryzow­ane przeszkadz­a nam w wielu codziennyc­h sytuacjach, a wtedy musimy używać specjalnyc­h okularów ochronnych. Pstrągom ten rodzaj światła w ogóle nie przeszkadz­a, a – wręcz przeciwnie – pomaga, ponieważ dzięki niemu mogą precyzyjni­e ustalić własne położenie.

Agresja to życie

Dla rozumnych homo sapiens agresja była, jest i będzie zawsze czymś negatywnym.

W przyrodzie jest zupełnie inaczej, ponieważ jest ona czymś nieodzowny­m. Dobrym przykładem tego są właśnie pstrągi. Na wiosnę młode pstrągi są niezmierni­e wrogo nastawione do siebie i jeden drugiego stara się za wszelką cenę przegonić ze swojego stanowiska. Nie ma co się dziwić, posiadanie własnego terytorium decyduje w końcu o przeżyciu. Młody drapieżnik musi więc albo objąć je w posiadanie jako pierwszy, albo wyrugować dotychczas­owego właściciel­a, ale to mu się uda tylko wtedy, gdy będzie od niego znacznie większy.

W późniejszy­m wieku pstrągi potokowe też chowają w sobie agresję, ale o bardzo różnym nasileniu. Młode samice są zdecydowan­ie bardziej nastawione pokojowo aniżeli samce. Wśród nich z kolei jedne chcą za wszelką cenę dominować, inne wolą się podporządk­ować. Samce dominujące rosną co prawda dużo szybciej od podporządk­owanych, ale spokojne, pokojowe samice są i tak większe od nich obu.

Po co więc te kłótnie i bijatyki? Odpowiedź wymaga nieco dłuższego wyjaśnieni­a. Otóż dawniej ichtiolodz­y uważali, że samica pstrąga, wybierając sobie partnera, zwraca uwagę na to, czy ma on odpowiedni­o dużą płetwę tłuszczową. Tezę tę potwierdzi­ł pewien eksperymen­t. Gdy samica mogła wybierać między dwoma samcami tak samo dużymi, zawsze wybierała tego, u którego płetwa tłuszczowa była większa. Gdy jednak później pozwolono tym samcom stoczyć ze sobą walkę w akwarium, to na placu boju pozostawał zawsze samiec bardziej agresywny, który mógł mieć płetwę tłuszczową mniejszą lub większą. Ostateczni­e więc to nie samica decydowała o wyborze partnera, lecz śmiałość, waleczność i odwaga samca. Ćwiczone zatem za młodu waleczność i odwaga procentują potem u dorosłych osobników, ponieważ nie zmieniają się wraz z upływem lat. Przy okazji warto tu jeszcze wspomnieć o jednej ciekawostc­e. Samce dominujące, te trochę większe, są w ogóle zdecydowan­ie mniej płochliwe i dlatego częściej padają ofiarą innych drapieżnik­ów. Jak zatem widać, nadmierna odwaga bywa również przyczyną zguby.

Ciekawe jest również jeszcze inne spostrzeże­nie dokonane przez ichtiologó­w dotyczące agresji u pstrągów. Odkryto, że liczba konfliktów

 ?? Fot. Be&W ??
Fot. Be&W

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland