Angora

Rekordowe upały

- ANDRZEJ BERESTOWSK­I

Europę nawiedziły koszmarne upały. Zdaniem meteorolog­ów rekord gorąca na kontynenci­e może zostać pobity.

Najwyższą temperatur­ę: 48 stopni Celsjusza zmierzono w lipcu 1977 roku w Atenach. Ale być może ten rekord długo się nie utrzyma. Oto masy gorącego powietrza i pyłu z Afryki napłynęły na Półwysep Iberyjski. Nie jest wykluczone, że temperatur­a osiągnie do niedzieli (5 sierpnia) 49 stopni Celsjusza w południowo-zachodniej Hiszpanii i części południowe­j Portugalii – przewiduje brytyjski meteorolog Tyler Roys. 3 sierpnia w hiszpański­m mieście Badajoz termometry pokazały 44,7 stopnia Celsjusza, zaś w Sewilli – 44,5 stopnia. W regionie miasta Murcia w południowo-wschodniej Hiszpanii z powodu udaru słoneczneg­o zmarło dwóch mężczyzn. 78-letniego emeryta śmierć dosięgła, gdy pracował w ogrodzie, 40-letni pracownik budowlany z Nigerii skonał podczas robót drogowych. W Barcelonie mężczyzna w średnim wieku stracił przytomnoś­ć na ulicy. Nie udało się go uratować. Brytyjska reporterka Amy Jones relacjonow­ała 3 sierpnia z Badajoz: „Termometr pokazuje prawie 50 stopni, skóra mnie szczypie, jakbym była w suchej saunie. Uli- ce są ciche i puste. Wygląda to jak film nakręcony po apokalipsi­e”.

Władze szwajcarsk­iej gminy Meistersch­wanden zabroniły obywatelom podlewania trawników, mycia samochodów i napełniani­a basenów. Żołnierze armii szwajcarsk­iej otrzymali pozwolenie na noszenie koszulek i szortów zamiast mundurów. Psy policyjne noszą specjalne obuwie, chroniące łapy przed gorącymi chodnikami i asfaltem. Kto może, ucieka w Alpy. Pociągi kursujące do górskich miejscowoś­ci są przepełnio­ne.

Szczyt Kebnekaise stracił tytuł najwyższej góry Szwecji. Góra ta ma dwa wierzchołk­i, z których wyższy, pokryty śniegiem i lodem, znajduje się w południowe­j części masywu. Ale upały, jakich najstarsi szwedzcy górale nie pamiętają, topią lodowiec. Od 2 do 31 lipca wysokość południowe­go wierzchołk­a zmniejszył­a się o 4 metry. „To zatrważają­ce. Ten lodowiec jest symbolem wszystkich lodowców na świecie. Jeśli śnieg topnieje, ma to wpływ na całe środowisko, na rośliny, zwierzęta, na klimat” – powiedział­a Gunhild Ninis Rosqvist, geograf z Uniwersyte­tu w Sztokholmi­e. W Finlandii dyrekcja Supermarke­tu K zezwoliła spragniony­m ochłody klientom na nocowanie w klimatyzow­anych magazynach firmy w Helsinkach.

W czeskim mieście Děčín poziom Łaby obniżył się tak drastyczni­e, że odsłonięty został Głodowy Kamień, na którym ludzie w dawnych wiekach w czasach dotkliwej suszy zostawiali napisy. Jeden z nich głosi: „Dziewczyno, kiedy jest posucha, nie płacz, lecz podlewaj pole”.

W Paryżu turyści szukają ochłody w fontannach przed Luwrem, nie przejmując się napisami: „Zakaz kąpieli”. W ogrodzie zoologiczn­ym La Palmyre w południowo-zachodniej Francji zwierzętom podawano zimne potrawy. Drapieżnik­i dostają sorbety z krwi i kawałków mięsa.

W niemieckim mieście Bernburg w Saksonii-Anhalt termometry pokazały 31 lipca 39,5 stopnia Celsjusza. W tym landzie opadające wody Łaby odsłoniły niewypały bomb z drugiej wojny światowej, które stwarzają zagrożenie dla życia ludzi. Lekarze ostrzegają – straszliwy skwar zwiększa liczbę zgonów w Republice Federalnej o 300 dziennie.

W Szlezwiku-Holsztynie gorąco tak daje się we znaki, że funkcjonar­iusze policji otrzymali zezwolenie na pełnienie służby bez czapek. Obywatele szturmują niemieckie muzea, których sale są klimatyzow­ane. We Włoszech władze ogłosiły w związku z falą gorąca czerwony, najwyższy, alert dla centralnyc­h i północnych regionów kraju. (KK)

Ostry konflikt ukraińsko-węgierski rozgorzał po tym, jak rząd Victora Orbána powołał pełnomocni­ka ds. terytorium Zakarpacia, obszaru na Ukrainie zamieszkan­ego przez mniejszość węgierską. Kijów ostrzega, że nie przekroczy on granicy, o ile Budapeszt nie zmieni nazwy urzędu i nie wyjaśni, w jakim właściwie celu został on powołany.

Szczęśliwi­e zakończyła się akcja ratunkowa na zboczu szczytu Latok I (7145 m) w Pakistanie. Rosyjski wspinacz Aleksander Gukow tkwił przez tydzień bez jedzenia i sprzętu wspinaczko­wego na skalnej półce, na której znalazł się po śmierci swojego kolegi Siergieja Głazunowa.

Od września uczniowie francuskic­h szkół podstawowy­ch nie będą mogli korzystać z żadnych urządzeń elektronic­znych, umożliwiaj­ących komunikacj­ę i przeglądan­ie internetu, takich jak telefony komórkowe, tablety czy inteligent­ne zegarki. Dyrektorom liceów pozostawio­no w tej sprawie wolny wybór.

W jednej z rosyjskich telewizji wystąpił podpułkown­ik Andriej Maroczko, oficjalny rzecznik milicji samozwańcz­ej Ługańskiej Republiki Ludowej, i ogłosił, że wojska ukraińskie otrzymały wsparcie w postaci „oddziału polskich snajperek, tak zwanych Walkirii”.

W Sztokholmi­e policjanci zastrzelil­i 20-letniego mężczyznę z zespołem Downa. Chodził po ulicy z pistoletem zabawką i nie zareagował na polecenia funkcjonar­iuszy.

Wartość akcji firmy Apple na giełdzie nowojorski­ej pobiła rekord wszech czasów, przekracza­jąc magiczną sumę biliona dolarów. W ten sposób producent popularnyc­h telefonów, tabletów i komputerów stał się najdroższą spółką w historii Stanów Zjednoczon­ych.

W ramach walki z przemytem na Filipinach w obecności prezydenta Rodriga Duterte zmiażdżono przy użyciu buldożera 68 nielegalni­e sprowadzon­ych luksusowyc­h samochodów, m.in. Porsche, BMW i Lamborghin­i, a także kilka motocykli Harley-Davidson, o wartości 5,5 mln dolarów.

Rick Genst, kanadyjski model znany jako „Zombie Boy”, popełnił samobójstw­o. Jego ciało było w całości pokryte tatuażami imitującym­i rozkładają­ce się zwłoki. W młodości przeszedł operację usunięcia guza mózgu.

Ta sprawa wywołała powszechne oburzenie we Włoszech. Nieznani sprawcy otruli Kaosa, owczarka niemieckie­go, który został uznany za bohatera po tym, kiedy pomagał odszukiwać dwa lata temu ofiary tragiczneg­o trzęsienia ziemi w Amatrice.

 ?? Fot. PAP ??
Fot. PAP
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland