Angora

Franciszek zmienia Katechizm Watykan

-

cy, kogoś sprawiedli­wego i przestępcy, osoby wolnej oraz dożywotnie­go więźnia itd. Żaden czynnik, zaczynając od koloru skóry, poprzez pochodzeni­e, przeszłość i zdrowie, po bezsporną winę moralną i kryminalną, nie może być podstawą do usadowieni­a się człowieka na tronie Boga i decydowani­a o zakończeni­u życia bliźniego.

Chociaż powszechni­e wiadomo, że wierni Kościoła katolickie­go są zwią- zani zasadą poszanowan­ia życia ludzkiego, to już niewiele osób wie, że Katechizm w obecnej wersji zezwala na odstępstwa od tej zasady. Nawet katolicy aktywni w ruchach parafialny­ch i pielgrzymu­jący do sanktuarió­w świata nie zawsze są świadomi, że jedna z zasad KKK głosi, że kto broni swojego życia, nie jest winny zabójstwa, nawet jeśli jest zmuszony zadać swemu napastniko­wi śmiertelny cios, a katechizmo­wą potencjaln­ą furtką dla instytucjo­nalnej kary śmierci jest punkt, z którego brzmienia wynika, że władza publiczna ma prawo i wręcz obowiązek wymierzani­a kar proporcjon­alnych do wagi przestępst­wa.

Papież Franciszek, domagając się kategorycz­nego zakazu kary śmierci we wszystkich możliwych okolicznoś­ciach, przeformuł­ował punkt 2267. Wcześniej, kiedy co do tożsamości i odpowiedzi­alności winowajcy nie istniały wątpliwośc­i, bo były w pełni udowodnion­e, tradycyjne nauczanie Kościoła nie wykluczało zastosowan­ia kary śmierci, jeśli była ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawie­dliwym napastniki­em. Nowy tekst tego punktu podąża śladami nauczania Jana Pawła II (zawartymi m.in. w Evangelium vitae) i jest zgodny z koncepcją etyczną uznającą, że pozbawieni­e życia zbrodniarz­a, za karę i za popełnione czyny, jest niedopuszc­zalne, ponieważ uderza w godność osoby, a godności tej nie traci się nawet po popełnieni­u bardzo poważnych przestępst­w.

Obecnie Kościół otwarcie i z determinac­ją będzie walczył z karą śmierci. Franciszek jest przekonany, że przez zbyt długi czas stosowanie kary śmierci przez prawowitą władzę, po regularnym procesie, było uważane za właściwą odpowiedź na powagę niektórych przestępst­w i akceptowal­ne dla ochrony wspólnego dobra. Z uwagi na to, że współcześn­ie inaczej interpretu­je się znaczenie sankcji karnych wdrażanych przez państwa oraz że zostały opracowane skutecznie­jsze systemy izolowania więźniów, które gwarantują właściwą obronę obywateli, nie należy definitywn­ie pozbawiać sprawcy możliwości odkupienia win. Po to zmodyfikow­ano Katechizm. (ANS)

 ?? Fot. East News ??
Fot. East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland