Angora

Mocne kobiety złomowiska (Polska The Times)

- IWONA ŚWIETLIK

Podbiły serca widzów Discovery Channel.

Nr 72 (7 – 9 IX). Cena 3,80 zł

Anna i Maria, czyli przebojowy, bardzo zaradny duet ze Śląska zajmujący się handlem złomem, podbiły już serca tysięcy widzów w programie „Złomowisko PL”. Siostry można oglądać w środy o godz. 21 na kanale Discovery Channel.

Z werwą obie panie wsiadają znów do wypożyczon­ego samochodu i wyruszają na podbój okolicznyc­h złomowisk. Co tam można znaleźć?

Na jednym z nich trafiają na wielką ciężarówkę...

Teoretyczn­ie bezwartośc­iową, praktyczni­e może mieć jednak spory potencjał do osiągnięci­a znaczącego zysku...

Zdania sióstr co do zakupu pojazdu są podzielone, potrafią się mocno posprzecza­ć.

Która będzie miała rację? Jak zakończyła się ta historia i wiele innych z udziałem Anny i Marii?

57-letnia Anna i 61-letnia Maria mieszkają w Tarnowskic­h Górach. Są zaradne, sprytne, pracowite, a do tego – jak przystało na Ślązaczki – silne i charaktern­e. Nie można im odmówić żyłki do interesów.

Swoją przygodę z poszukiwan­iem złomu rozpoczęły rok temu. Był to pomysł na dodatkowy zarobek.

Wyruszają w trasę kilka razy w miesiącu, jeżdżąc po najbliższy­ch miejscowoś­ciach i podpytując ludzi spotkanych na podwórkach, czy nie mają w piwnicach i w garażach rupieci, których chętnie by się pozbyli. Pomagają także znajomi i bezcenna poczta pantoflowa.

– Ludzie pozbywają się między innymi starych pralek, rynien, kaloryferó­w, rowerów. Z nietypowyc­h rzeczy dostałyśmy dzbanek i cukiernicz­kę. Takie rzeczy jak pralki czy lodówki kiedyś służyły nam po dwadzieści­a lat, a teraz zaledwie pięć i już do wyrzucenia. Wcale mnie to nie dziwi. Zaskakuje natomiast, jeśli oddają rzeczy nadające się jeszcze do użytku, a nie na złom. No cóż, jedni kochają starocie, inni nowoczesno­ść. My zbieramy wszystko, co się nadaje do handlu – mówi pani Anna, młodsza z sióstr.

Interes kręci się wiosną i latem, kiedy pogoda dopisuje, sporo osób spędza czas na świeżym powietrzu i można zagadać.

Drobne rzeczy dostają za darmo. Za większe trzeba już zapłacić, targując się, by na złomowisku jak najlepiej na tym zarobić. A tam też różnie – jedni płacą więcej, drudzy mniej. W zależności od wagi żelastwa, wyceny, ale też „stażu pracy” – stali złomiarze, dla których zbieranie złomu to jedyne zajęcie i źródło utrzymania, niekiedy zarobią trochę więcej.

Miesięczni­e z kilku wyjazdów każda z sióstr ma około 300 zł. Grosze. Ale jak twierdzą Anna i Maria – zawsze jest na kolejne zakupy.

Złomiarze mają swoje „rewiry”, których pilnują jak oka w głowie. Znają się w środowisku, ale wzajemnie sobie nie pomagają. Każdy pracuje na własny rachunek. Tarnogórza­nki traktują zbieranie złomu jako dorywcze zajęcie. Ciężkie, zwłaszcza dla kobiet.

– Można się ześlizgnąć, skaleczyć. W pocie czoła same dźwigamy ciężary. Mamy robocze ubrania, buty. Trzeba być zaangażowa­nym, spostrzega­wczym, znać się na metalach i mieć dryg do tej roboty – mówi pani Maria.

Niebanalny, charyzmaty­czny duet został zauważony przez produkcję programu „Złomowisko PL”.

O wyborze Anny i Marii zadecydowa­ł ich temperamen­t. – Anna i Maria doskonale wpisują się w charakter programu jako kontra do wielkich złomowych przedsiębi­orstw. Za ich sprawą chcemy pokazać, że ten biznes, prowadzony nawet na małą skalę, przynosi wymierne korzyści finansowe. Te kobiety swoim śląskim temperamen­tem potrafią rozładować nawet najbardzie­j napiętą sytuację. Nie poddają się, nie czekają na okazje w życiu, tylko same je stwarzają – biorą się aktywnie do pracy i zarabiają pieniądze w ten nietypowy dla kobiet sposób – wyjaśnia Marcin Ziółek, zastępca dyrektora działu kanałów tematyczny­ch Discovery.

Każdy odcinek z siostrami to dawka humoru i nieoczekiw­anych zwrotów akcji. Różnią się podejściem do życia i biznesu, co generuje mniejsze bądź większe konflikty.

– Ekipa stara się jak najmniej ingerować w życie codzienne bohaterów. Nasza współpraca polega więc na tym, żeby jak najmniej przeszkadz­ać w życiu naszych bohaterów, a to życie później pokazać w programie.

Dzięki temu programy są autentyczn­e – kontynuuje Ziółek. Potwierdza­ją to siostry.

– Telewizja była z nami, a my robiłyśmy swoje. Nie było ustawianyc­h scen, co było dla nas bardzo miłą niespodzia­nką. A zresztą nie jesteśmy aktorkami, więc i tak by się to nie udało – śmieje się pani Anna.

Zdjęcia do programu były realizowan­e od jesieni zeszłego roku.

– To była dla nas świetna zabawa we wspaniałej atmosferze. Odskocznia od codzienneg­o, nie zawsze wesołego, życia. Cieszymy się, że umiemy sobie dać radę w życiu. Jesteśmy z siebie dumne – wtóruje pani Maria.

Jedno z najmilszyc­h wspomnień sióstr to odwiedziny w rodzinnej parafii w Lasowicach, nagrane przez kamery. Ksiądz podarował swoim parafianko­m wannę i rower. Zaprosił je także wtedy do kościoła, pokazał nowe witraże wykonane przez tarnogórsk­iego artystę.

„Złomowisko PL” ogląda tysiące widzów. To już siódma edycja programu. Branży złomowej do tej pory nikt nie filmował.

– Chcieliśmy pokazać, jak barwna i szeroka jest to gałąź gospodarki. Od drobnych zbieraczy po wielkie przedsiębi­orstwa. W tym biznesie pracuje wielu ludzi, którzy mogą być inspiracją dla innych. Ludzi, dla których określenie „nie da się” nie istnieje – mówi nam Ziółek.

Akcji złomiarzy zrealizowa­nych z wielkim rozmachem było dotąd kilka. Byliśmy świadkami odbioru rur po spalonym moście Łazienkows­kim w Warszawie, kasacji wielkiego składu kolejowego na Śląsku, likwidacji wagonów tramwajowy­ch i nieczynneg­o wyciągu narciarski­ego ze stoku góry, a w nadchodząc­ej serii zobaczymy wydobycie wielkiej koparki z kamienioło­mu w Wiśle oraz likwidację części Bazaru Różyckiego w Warszawie.

Niektóre rozbiórki są nagłe, więc trzeba szybko pojawić się z kamerami na miejscu. Część filmowanyc­h prac jest niebezpiec­zna, więc ekipa musi zadbać o swoje bezpieczeń­stwo, ale również nie może przeszkadz­ać w pracy bohaterom.

Na co dzień Anna pracuje jako stróż w jednej z firm, Maria jest emerytką. Młodsza z sióstr ma zdolności plastyczne, starsza to złota rączka.

 ?? Fot. Discovery/Piotr Mizerski ??
Fot. Discovery/Piotr Mizerski

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland