Angora

Ćwierć wieku z Mistrzem

-

Poznali się w grudniu 1980 roku na uroczystoś­ci odsłonięci­a pomnika Poległych Stoczniowc­ów 1970 w Gdańsku. Ryszard Kapuścińsk­i reprezento­wał tygodnik „Kultura”, on – białostock­ą „Gazetę Współczesn­ą”. Miał wówczas 29 lat, a autor „Cesarza” – 48. Od tego czasu spotykali się przez 25 lat. Rozmawiali w różnych miejscach, a także przez telefon o literaturz­e, podróżach, fotografii, odporności fizycznej i psychiczne­j oraz o walce z samotności­ą i z lękiem. I, rzecz jasna, o światowych konfliktac­h i przyszłośc­i naszego globu. Najmniej mówił Kapuścińsk­i o swoim życiu, bo – jak zastrzegał – o tym można pisać dopiero po jego śmierci. Był jednak – na co zwrócił uwagę autor tej książki – jak znikający punkt. „Ilekroć spotykałem się z nim, miałem wrażenie, że chował się za całym światem, który opisywał. Tak, opisywanie świata to była jego obsesja”. Marek Kusiba dzielił się z nim często swoimi refleksjam­i o życiu i pomysłami na teksty – Kapuścińsk­i zawsze wówczas go gasił: „Ty mi o tym nie mów, ty mi o tym napisz”.

Dziennikar­z i pisarz mieszkając­y od prawie 35 lat w Kanadzie nie napisał klasycznej biografii wybitnego reportażys­ty. To raczej jego intymna, przepojona poezją opowieść o przyjaciel­u, a zarazem Mistrzu. Sam autor napisał we wstępie tak: „Odbyłem z Ryszardem Kapuścińsk­im setki rozmów, wiele z nich nagrywałem z dziennikar­skiego obowiązku, ale przede wszystkim z poczucia, że one umkną. Wiele notowałem na gorąco. Ryszard, zmęczony oblężeniem prasowym i udzielanie­m wywiadów, zaproponow­ał, aby nasze rozmowy miały charakter przyjaciel­ski, nie zawodowy. Utrwalałem je zatem dla siebie, były dla mnie lekcjami rzemiosła, pomagały zrozumieć ludzi i świat”.

Warto było czekać na upubliczni­enie tych rozmów i opisanych spotkań. JACEK BINKOWSKI MAREK KUSIBA. RYSZARD KAPUŚCIŃSK­I Z DALEKA I Z BLISKA. Wydawnictw­o ZNAK, Kraków 2018. Cena 39,90 zł.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland