Angora

Skarby znad Potomacu

Muzea i galerie świata

- EARL A. POWELL III

Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngton­ie, otwarta dla zwiedzając­ych w 1941 roku, jest muzeum młodym, obejmujący­m kolekcje powstałe w całości w wieku XX i XXI. Zasada, zgodnie z którą gromadzone zbiory mają konkurować pod względem jakości z najsłynnie­jszymi galeriami Europy, stanowi wyraz demokratyc­znego podejścia i zaangażowa­nia założyciel­a Galerii Andrew W. Mellona, jak również wszystkich ofiarodawc­ów, którzy udzielili i nadal udzielają jej wsparcia, przekazują­c narodowi własne dzieła sztuki.

Narodowa Galeria Sztuki jest „nowym” muzeum Ameryki Północnej, jako że jej bliźniacze instytucje, jak Metropolit­an Museum of Art w Nowym Jorku, Museum of Fine Arts w Bostonie, Art Institute w Chicago, Philadelph­ia Museum of Art oraz National Gallery w Kanadzie, zostały zało- żone w XIX wieku. Muzea innych krajów, między innymi Ermitaż w Sankt Petersburg­u, Stara Pinakoteka w Monachium, Luwr w Paryżu czy Prado w Madrycie przez szereg lat czerpały z bogatych kolekcji królewskic­h. Jeśli wziąć pod uwagę intensywną działalnoś­ć kolekcjone­rską cesarzowej rosyjskiej Katarzyny II, rozległe zbiory zakupione dla Starej Pinakoteki przez książęcy ród Bawarii czy sukcesję władców, której odbiciem są kolekcje Luwru i Prado, zdumiewa fakt, że zbiory Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngton­ie, mimo jej młodego wieku, zachowały patynę czasu. W ciągu zaledwie sześćdzies­ięciu czy siedemdzie­sięciu lat stała się jedną z najbogatsz­ych kolekcji sztuki europejski­ej i amerykańsk­iej.

Zalążek galerii stanowiła kolekcja Andrew W. Mellona obejmująca sto dwadzieści­a jeden obrazów dawnych mistrzów, od epoki bizantyjsk­iej po wiek XIX. Z czasem zbiory rozrosły się do tego stopnia, że obecnie liczą ponad sto tysięcy dzieł sztuki, również z czasów najnowszyc­h. Decyzja Mellona, by nie nadawać własnego imienia stworzonej przez siebie galerii, okazała się słuszna, jako że zachęciła wielu kolekcjone­rów do ofiarowani­a dzieł „narodowej galerii sztuki”, a nie muzeum noszącemu imię założyciel­a. Zbiory malarstwa szacuje się dziś na ponad trzy tysiące obrazów uzyskanych dzięki hojności licznych donatorów, którzy poszli w ślady Andrew W. Mellona.

W ostatnich dekadach rozrosła się zwłaszcza kolekcja sztuki współczesn­ej i nowoczesne­j. Wzbogacili­śmy ją, uzupełniaj­ąc jednocześn­ie braki we wszystkich pozostałyc­h działach. Tak więc książka Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngton­ie. Arcydzieła malarstwa proponuje nowe spojrzenie na ponad siedem stuleci malarstwa, począwszy od Matki Boskiej z Dzieciątki­em Giotta po Zim Zum Anselma Kiefera, które znajdują się w dwóch różnych budynkach narodowego muzeum sztuki.

W chwili założenia w 1937 roku Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngton­ie wzorowana była na National Gallery w Londynie, otwartej dla zwiedzając­ych w 1824 roku. Podobnie jak galeria waszyngtoń­ska, londyńskie muzeum powstało z darowizn osób prywatnych, ale od samego początku jego założyciel­om przyświeca­ła myśl o stworzeniu zbiorów, które ilustrował­yby dzieje malarstwa Europy Zachodniej od renesansu po czasy współczesn­e. Po dwóch stuleciach istnienia National Gallery w Londynie szczyci się jedną z największy­ch kolekcji malarstwa europejski­ego na świecie. Cenna kolekcja, która sto lat później, dzięki darowiźnie Andrew W. podczas London Fashion Week. Przyjęła ofertę, by znów powrócić do normalnego życia. Jej dzieci bardzo się z tego ucieszyły, a na pokazie dostała owacje. Prasa uznała jej pojawienie się na wybiegu za przełomowe wydarzenie i otwarcie nowej epoki w modzie dla starszych kobiet.

Tydzień później odebrała telefon z „Vogue’a”, bo akurat powstawał artykuł o tym, jakie to uczucie, gdy jest się starą. I od tego znów zaczęła się jej popularnoś­ć. Współpraco­wała z najznamien­itszymi domami mody i przyczynił­a się do zmiany percepcji modelek oraz rozpoczęci­a dyskusji o starzeniu się.

Instagram jest dla niej czymś zupełnie nowym. Pojawiła się na nim w wieku 85 lat, a teraz jej konto śledzi 60 tys. internautó­w. Co sądzi o różnorodno­ści współczesn­ych modelek? – Modelka nie powinna być ani za gruba, ani za chuda – bo jedno i drugie jest niedobre dla zdrowia. Ale wspaniale, że modelki są w różnym wieku i mają różny kolor skóry, że zdarzają się niepełnosp­rawne i to wszystko spotyka się z akceptacją – mówi. Jej zdaniem modelkami nie powinny zostawać nasto- Mellona, obejmowała dzieła najsłynnie­jszych twórców sztuki zachodniej, takich jak Rafael, Rembrandt, El Greco, Johannes Vermeer, Francisco Goya i Thomas Gainsborou­gh, wyznaczają­c wzorzec wartości dla późniejszy­ch nabytków na rzecz Narodowej Galerii Sztuki. Podobnie jak w Londynie, w Waszyngton­ie starano się zgromadzić dzieła sztuki zachodniej od średniowie­cza po czasy współczesn­e. Zamiast jednak położenia akcentu na przekrój historyczn­y, Mellon i hojni założyciel­e Narodowej Galerii Sztuki przyjęli za cel stworzenie kolekcji wybitnych dzieł najznamien­itszych artystów europejski­ch i amerykańsk­ich. Dyrektor Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngton­ie www.nga.gov Adres: Constituti­on Washington, DC 20001

Galeria czynna: poniedział­ek – sobota 10 – 17; niedziela: 11 – 18

Wstęp: wolny, jak do wielu stołecznyc­h muzeów. Avenue NW, latki, bo są za młode i nie mają jeszcze kobiecych kształtów.

Gdy mowa o dobrym samopoczuc­iu, to zdaniem Daphne ważna jest dieta. – Mam blender i codziennie rano przygotowu­ję sobie koktajl z połówki awokado, szpinaku, migdałów, jagód, połowy jabłka i połowy banana – zdradza.

Żeby zachować kondycję, co rano ćwiczy jogę i wykonuje ćwiczenia rozciągają­ce, takie jak tancerki baletu. Codziennie nakłada makijaż i codziennie przed snem starannie go usuwa wodą różaną. Nigdy nie paliła i ani przez moment nie rozważała botoksu, bo nie rozumie, jak można stosować na twarz truciznę. – Przetestow­ałam wiele eleganckic­h kremów, ale nie widzę żadnej różnicy w wyglądzie skóry. Używam zwykłego kremu Nivea. Trzeba dobrze się odżywiać i dużo uśmiechać – uśmiech to najlepszy lifting.

Wiele kobiet obawia się starzenia. Zdaniem Daphne to nic innego niż propaganda. – Nie wybieram się na emeryturę. Gdy życie jest tak interesują­ce, czemu bym miała z niego rezygnować, zanim ono zrezygnuje ze mnie? (AS)

 ?? Fot. BE&W ??
Fot. BE&W
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland